Komórki macierzyste same odnajdą drogę do serca
Badania naukowe Newsy Obok slidera

Komórki macierzyste same odnajdą drogę do serca

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Jak potwierdzili w badaniach na zwierzętach naukowcy z Uniwersity of Bristol, możliwe jest pokonanie jednej z najpoważniejszych przeszkód stojących na drodze do wykorzystania komórek macierzystych w leczeniu uszkodzonego serca. Badacze zdołali zmienić komórki macierzyste w taki sposób, że po podaniu do organizmu odnajdują uszkodzone serce.

Wynik badania ekspertów to duży krok w stronę komórkowych terapii tego organu

Komórki macierzyste podane bezpośrednio do serca ulegają szybkiemu wypłukaniu przez przepływającą krew, a większość z nich gromadzi się w płucach i śledzionie.

– Jeśli ktoś z pomocą opartej na komórkach medycyny regeneracyjnej próbuje leczyć pacjenta po ataku serca, komórki rzadko przemieszczają się w pożądane miejsce. Postawiliśmy sobie za cel taką modyfikację błony tych komórek, że kiedy zostaną wstrzyknięte, same odnajdą konkretną, wybraną przez nas tkankę – wyjaśnił prof. Adam Perriman, główny autor badania opisanego na łamach pisma „Chemical Science”.

Naukowcy swoją pracę oparli na inspiracji chorobotwórczą bakterią

Jak podkreślił naukowiec, wiemy, że niektóre bakteryjne komórki zawierają peptydy pozwalające im wykryć tkankę, którą mogą zaatakować.

– Taki mechanizm mają na przykład obecne w jamie ustnej bakterie czasami wywołujące anginę – dodał. Jeśli dostaną się do krwiobiegu, mogą odnaleźć uszkodzoną tkankę w sercu i wywołać zapalenie wsierdzia. Naszym celem było odtworzenie tej zdolności bakterii w komórkach macierzystych.

Rola adhezyny w odnalezieniu docelowej tkanki

Ważnym czynnikiem jest fakt, iż bakterie odnajdują docelową tkankę z pomocą białka – adhezyny. Dlatego naukowcy opracowali więc jego sztuczny odpowiednik, który umieścili na zewnętrznych błonach ludzkich komórek macierzystych.

Zmienione w ten sposób komórki po podaniu myszom kierowały się do serca. Jak zaznaczył prof. Perriman, uzyskane przez naukowców wyniki pokazują, że zdolność zakaźnych bakterii do odnajdowania serca można odtworzyć w ludzkich komórkach macierzystych. Według niego, ta nowa technika ma ogromny potencjał pomocy siedmiu milionom mieszkającym obecnie w Wielkiej Brytanii ludzi z chorobami serca.

– Co istotne, jak pokazaliśmy na mysim modelu, sztuczna wersja adhezyny spontanicznie wbudowuje się w błony komórek macierzystych i im nie szkodzi. Potem, po wszczepieniu, pozwala komórkom odnaleźć właściwe miejsce. Według naszej wiedzy, to pierwszy raz, kiedy taka zdolność chorobotwórczych bakterii została przeniesiona do komórek ssaków – dodał.

Więcej informacji przeczytasz tutaj.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Przeczytaj także: Przeszczep keratynocytów u 9-letniego Alana zakończony sukcesem

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Chirurgia Plastyczna i Oparzenia„:

Zastosowanie komórek macierzystych tkanki tłuszczowej w medycynie – najnowsze trendy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *