Newsy Obok slidera

„Krewetki czyściciele” leczą rany ryb

Ten tekst przeczytasz w < 1 min.

Australijscy badacze z James Cook University w czasopiśmie „Marine Biology” opisali krewetki, które oczyszczają rany ryb i dzięki temu pomagają im dojść do zdrowia. Obserwacja naturalnych procesów gojenia ran u ryb może stać się inspiracją do tworzenia nowych rozwiązań w medycynie.

– W południowo-wschodniej Azji, największym regionie produkcji ryb na świecie, od 30 do 50 proc. osobników hodowlanych cierpi z powodu pasożytów – powiedział dla PAP doktorant David Vaughan, pracujący przy tym badaniu. – Wiemy, że krewetki oczyszczają ryby z pasożytów, więc skoro możemy zidentyfikować gatunki, które robią to efektywnie i bez szkody, będzie to <<bardziej zieloną>> alternatywą dla chemikaliów.

Naukowcy, którym przewodniczy dr Kate Hutson wykorzystali kamery o wysokiej rozdzielczości, by badać interakcje pomiędzy krewetkami czyścicielami (Lysmata amboinensis) ze „stacji czyszczących” a rybami papużakami łuskopłetwymi (Pseudanthias squamipinnis). Analiza wykazała, że oddziaływanie krewetek czyszczących zmniejszało zaczerwienienie ran i poziom stresu podczas procesu oczyszczania, dzięki czemu ryby szybciej wracały do zdrowia.

– Rany ryb są podatne na inwazję patogenów jak wirusy czy bakterie, a zmniejszenie zaczerwienienia wskazuje, że krewetki są w stanie powstrzymać rozwój infekcji – podkreślił David Vaughan.

Zespół badaczy będzie starał się zidentyfikować najlepsze gatunki krewetek, które można będzie wykorzystać do usuwania pasożytów z ryb hodowlanych i ozdobnych. Czy to odkrycie w przyszłości przyniesie także korzyści w medycynie? To się okaże.

Źródło: PAP

Przeczytaj również: Badanie: hormon regenerujący kończyny u żaby może w przyszłości pomóc ludziom

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *