Badania naukowe Newsy Nowe technologie Pod sliderem

Liposomalna kurkumina na rusztowaniach z CaP pomaga w gojeniu kości

W celu opracowania łagodnych opcji terapeutycznych związanych z operacjami amerykańscy naukowcy postanowili wydrukować w 3D ceramiczne rusztowanie z fosforanu wapnia, do którego wprowadzili kurkuminę – substancję przeciwzapalną i przeciwutleniającą. Jak wykazano, system ten hamuje komórki kostniakomięsaka i sprzyja wzrostowi zdrowych komórek kościotwórczych, czyli osteoblastów.

Liposomalna kurkumina wykazywała znaczącą cytotoksyczność

Motywując swoje badanie, naukowcy z Washington State University wyjaśnili, że młodym pacjentom często przed i po operacji podaje się wysokie dawki chemioterapeutyków, co może wiązać się z poważnymi skutkami ubocznymi. Z tego powodu specjaliści od lat poszukują delikatniejszych opcji terapeutycznych, szczególnie pooperacyjnych, kiedy zachodzi gojenie kości. Rozwiązaniem może okazać się wykorzystana przez amerykańskich badaczy kurkumina, która przejawia właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, sprzyja wzrostowi kości, a także pomaga w zapobieganiu różnym nowotworom.

– Chciałabym, by ludzie znali korzystne działania naturalnych związków – podkreśliła Susmita Bose. – Pozyskane z produktów roślinnych naturalne biocząsteczki są tanimi i bezpieczniejszymi alternatywami dla leków syntetycznych.

Jak jednak podkreślił zespół, przyjmowana doustnie kurkumina nie wchłania się dobrze ze względu na jej szybkie metabolizowanie i wydalanie. Dlatego w eksperymentach wykorzystane zostały wydrukowane w 3D porowate, ceramiczne rusztowania z fosforanem wapnia (CaP) oraz kurkuminę enkapsulowaną w liposomach. Badanie służyło określeniu jej wpływu na 2 linie komórkowe: ludzkie płodowe osteoblasty hFOB i komórki kostniakomięsaka (linię MG-63).

Jak się okazało, liposomalna kurkumina wykazywała znaczącą cytotoksyczność w stosunku do komórek kostniakomięsaka i sprzyjała żywotności i namnażaniu osteoblastów. Naukowcy stwierdzili, że po upływie 11 dni ich system hamował wzrost komórek kostniakomięsaka aż o 96% skuteczniej niż w przypadku próbek kontrolnych. Tego rodzaju bifunkcyjne rusztowania zabijające komórki kostniakomięsaka i wspomagające namnażanie osteoblastów mogą posłużyć jako nowe narzędzia służące leczeniu defektów kostnych po resekcji guza.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „ACS Applied Materials and Interfaces”.

Źródło: Kopalniawiedzy.pl

Przeczytaj również: Polski wynalazek może być przełomem w leczeniu uszkodzeń kości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *