"Magiczny proszek" leczy rany
Newsy Nowe technologie Obok slidera

„Magiczny proszek”, który leczy nawet bardzo trudne rany

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Amerykańscy eksperci w dziedzinie biomateriałów opracowali innowacyjny proszek, który dzięki zawartym w nim substancjom stymuluje komórki macierzyste, a tym samym znacząco ułatwia i przyspiesza gojenie nawet bardzo trudnych, powikłanych ran. Jak przekonują badacze, ma on zastosowanie w uszkodzeniach skóry o różnej etiologii i może stanowić przełom w walce z ranami przewlekłymi.

Trudno gojące się rany to wciąż duży problem medyczny

Według danych amerykańskiej organizacji Centers for Disease Control and Prevention, rany przewlekłe, czyli te urazy, które nie goją się w ciągu 6–8 tygodni, dotykają około 5,7 miliona dorosłych Amerykanów. Istnieją trzy główne przyczyny, które utrudniają regenerację ubytków skórnych w największym stopniu. Pierwszym jest słabe krążenie. Kiedy dochodzi do urazu, to krew transportuje komórki do miejsca rany, a one następnie rozpoczynają odbudowę żył i innych ważnych struktur tkankowych. Przy słabym krążeniu krew nie może płynąć tak szybko, w wyniku czego potrzeba więcej czasu, aby proces gojenia mógł się rozpocząć. Drugi to nagromadzenie płynu – obrzęk występuje, gdy płyn wycieka z naczyń krwionośnych, powodując gromadzenie się wszelkich wydzielin w pobliskich tkankach. Trzecią przyczyną natomiast jest infekcja. Niektóre zakażenia i choroby mogą wydłużyć czas fazy zapalnej, a to z kolei zatrzymuje kolejne etapy gojenia się rany.

Rany, które się nie zagoją, szybko mogą przekształcić się w duży problem zdrowotny. Z tego powodu naukowcy na całym świecie poszukują nowych sposobów, aby ułatwić i przyspieszyć proces gojenia u pacjentów dotkniętych przewlekłymi ranami i owrzodzeniami. Jedną z takich metod jest innowacyjny środek biologiczny, opracowany przez amerykańską firmę Stemsys, który wspomaga leczenia nawet wyjątkowo trudnych, powikłanych uszkodzeń skóry. Proszek XCelliStem Wound Powder wykorzystuje komórki macierzyste organizmu pacjenta, by przyspieszyć leczenie. Skuteczność tego biomateriału opiera się na wykorzystaniu mieszanki 45% kolagenu, 25% elastyny, 14% fibronektyny oraz 7% lamininy, zidentyfikowano w nim również kwas hialuronowy, glikozoaminoglikany, lipidy oraz czynniki wzrostu. Jak pokazują wyniki badań, wykorzystanie tego środka biologicznego nie tylko pobudza wzrost fibroplastów, ale również pobudza produkcję czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego oraz naskórkowego.

Obecnie proszek ten jest zatwierdzony w USA do użytku w gabinetach lekarskich i na salach operacyjnych. Można także stosować go u pacjentów z oparzeniami, aby zminimalizować bliznowacenie i zachować szeroki zakres ruchu.

Skuteczność potwierdzona w praktyce klinicznej

Działanie „magicznego proszku” postanowiła wykorzystać badaczka i chirurg plastyczna, dr Tracey Strokes, kiedy po obustronnej mastektomii i rekonstrukcji na jej lewej piersi pojawiła się rana, która nie chciała zagoić się przez kilka kolejnych tygodni. Nowatorską terapię zaproponowała jej współpracownica, dr Laura Sudarsky, która brałą udział w badaniach nad XCelliStem Wound Powder.

– Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach problemy z zaopatrywaniem i leczeniem ran stały się niemal epidemią – powiedziała dr Sudarsky.

Jak wyjaśniła ekspertka, ten nowatorski środek biologiczny działa w ranie niczym magnes.

– Po nałożeniu proszek stymuluje i „przyciąga” komórki macierzyste do miejsca zranienia, dzięki czemu pozwala jej leczyć się szybciej – powiedziała. – To bardzo interesujące, ponieważ można zaobserwować, jak komórki gromadzą się w ranie i rozpoczynają proces gojenia.

Rana na piersi dr Strokes została wyleczona w ciągu czterech kolejnych tygodni. To zainspirowało badaczki do kolejnych testów sprawdzających skuteczność „magicznego proszku” w ranach o innej etiologii. Ich ostatnie przedsięwzięcie zakładało wykorzystanie XCelliStem u pacjenta ze stopą cukrzycową, któremu groziła amputacja. Po kolejnym sukcesie zapowiedziały one, że będą pracowały nas rozszerzeiem spektrum działania proszku tak, aby mógł być stosowany przez specjalistów na całym świecie.

Źródło: Wndu.com

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Leczenie Ran”:

Rola kolagenu w procesie gojenia ran

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *