Dermatologia Leczenie ran Newsy Pod sliderem

MARSI – jak leczyć rany skóry powstałe w wyniku stosowania przylepców medycznych?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

MARSI (ang. Medical Adhesive-Related Skin Injuries), czyli uszkodzenia skóry będące efektem stosowania klejów medycznych, to częste i poważne powikłanie towarzyszące terapii wielu rodzajów ran. MARSI nie tylko powoduje przerwanie integralności skóry, ale też powoduje u pacjenta ból, zwiększa ryzyko infekcji, zwiększa rozmiar pierwotnie leczonej rany i opóźnia jej gojenie. Z tego powodu istotne jest wprowadzenie skutecznych metod prewencji i terapii tego schorzenia.

Rodzaje MARSI

Na podstawie źródła reakcji skórnej można wyróżnić różne odmiany MARSI. W przypadku każdego rodzaju tego schorzenia występują odmienne objawy i stosuje się inne metody terapii.

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry

Ta odmiana MARSI jest skutkiem wystąpienia reakcji alergicznej na plaster lub środek chemiczny (przylepiec). Do objawów należą rumień, pęcherze i świąd. Alergiczne zapalenie skóry utrzymuje się zazwyczaj do tygodnia.

Maceracja

Maceracja polega na rozmiękczeniu i uszkodzeniu skóry wskutek długotrwałej ekspozycji na wilgoć. Skóra, która ulega procesowi maceracji, jest bardziej podatna na uszkodzenia związane z tarciem i podrażnienia, ma szarawą lub białą barwę i jest pomarszczona.

Zapalenie mieszków włosowych

Reakcja zapalna w mieszku włosowym, objawiająca się w postaci grudek lub krost, spowodowana uwięźnięciem bakterii w ranie.

Kontaktowe zapalenie skóry

Ten rodzaj MARSI występuje w wyniku kontaktu skóry z substancją chemiczną. Do objawów zalicza się zaczerwienienie (z wyraźnie zaznaczonymi granicami podrażnienia), opuchliznę, łuszczenie skóry, a w skrajnych przypadkach – oparzenia i występowanie tkanki martwiczej. W przypadku mało nasilonych objawów reakcja skórna ustępuje w przeciągu kilku dni, jeżeli przylepiec powodujący zmiany zostanie usunięty i nie umieści się na ranie nowego opatrunku.

Przerwanie ciągłości skóry

Po zdjęciu przylepca medycznego może dojść do oddzielenia warstwy naskórka. Odkryta skóra może wydawać się błyszcząca. Jeżeli doszło do uszkodzenia skóry na całej głębokości, powstaje rana.

Czynniki ryzyka MARSI

Niektóre grupy pacjentów są bardziej narażone na wystąpienie ran typu MARSI. Należą do nich: pacjenci w podeszłym wieku, wcześniaki, pacjenci niedożywieni i odwodnieni, z nietrzymaniem moczu, pacjenci leczeni za pomocą kortykosteroidów lub radioterapii, pacjenci z chorobami skórnymi (np. egzema), pacjenci wymagający częstych zmian opatrunku.

Profilaktyka MARSI

Uszkodzenia skóry MARSI często są skutkiem aplikowania lub zdejmowania opatrunków z przylepcem medycznym w niewłaściwy sposób.

Pierwsza częsta przyczyna występowania tego rodzaju schorzeń to nieodpowiedni dobór przylepca (niewystarczająca rozciągliwość, zbyt intensywne działanie wiążące, które prowadzi do uszkodzeń skóry). Przy doborze rodzaju opatrunku przylepnego należy kierować się miejscem aplikacji (czy jest ono narażone na zmianę kierunku ruchu, nacisk lub obrzęk), a także stanem skóry (w przypadku skóry podatnej na uszkodzenia lub delikatnej należy stosować łagodniejsze przylepce, np. z klejem silikonowym).

Skóra, na którą zostanie naklejony opatrunek, musi być odpowiednio przygotowana. Przed umieszczeniem przylepca należy ją umyć, usunąć owłosienie i wszelkie pozostałości martwych tkanek lub opatrunków, dokładnie osuszyć.

Bardzo istotna jest odpowiednia metoda aplikacji. Przylepiec nie powinien powodować napięcia skóry (opatrunek nie może być naprężony ani rozciągnięty). Należy przewidzieć możliwe wystąpienie obrzęku lub przemieszczenie opatrunku i wziąć to pod uwagę podczas jego aplikacji. Ważne także, by część opatrunku, na której znajduje się środek wiążący, nie została umieszczona zbyt blisko rany.

Ważnym czynnikiem prewencji jest też odpowiedni sposób usuwania opatrunku. Należy to robić powoli, przytrzymując fragment opatrunku z przylepcem blisko skóry i zabezpieczając skórę wokół. Nie należy ściągać opatrunków w sposób gwałtowny, w płaszczyźnie prostopadłej do powierzchni skóry. W przypadku opatrunków, w których klej związał ze skórą zbyt mocno, można zastosować środek nawilżający lub odpowiedni preparat do rozmiękczenia przylepca.

Źródło: https://www.woundsource.com/

Przeczytaj także: Szyja skrzypka – co to za schorzenie i jak się je leczy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *