Mepilex® Border – wysokochłonny opatrunek piankowy regulujący poziom wilgotności

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Opatrunek Mepilex® Border znajduje zastosowanie w leczeniu ran trudno gojących, czyli ran przewlekłych o różnej etiologii oraz ran ostrych głównie pooperacyjnych. Dzięki specjalnie dostosowanej 5-warstwowej budowie i zawartości superabsorbentu idealne sprawdza się w terapii ran z dużym wysiękiem. Ten wodoodporny opatrunek ma udowodnioną skuteczność w prewencji odleżyn. 

Sprawdź najważniejsze informacje o opatrunku Mepilex® Border:

Jak działa opatrunek Mepilex® Border?

Mepilex® Border to opatrunek typu all in one czyli wszystkie rozwiązania-w-jednym. To miękki, elastyczny opatrunek z obramowaniem, którego 5 warstwowa budowa zapewnia prawidłowe zarzadzanie wilgotnym środowiskiem rany, nawet tej z bardzo dużym wysiękiem. Zawiera w swojej budowie superabsorbent i warstwę rozprowadzającą wysięk. Mepilex® Border jest opatrunkiem wodoodpornym, a co więcej działa jak bariera przeciwbakteryjna i zabezpiecza ranę przed kontaminacją drobnoustrojami z zewnątrz.

Dzięki warstwie kontaktowej z miękkiego silikonu stworzonej w technologii Safetac® opatrunek nie przykleja się do łożyska rany, a jedynie delikatnie do niego przylega. Dzięki temu podczas zmiany opatrunku nie są uszkadzane komórki łożyska rany i brzegów rany, co przekłada się na zwiększenie komfortu pacjenta i skrócenie procesu leczenia.  Warstwa kontaktowa Safetac® w sposób ciągły równomiernie pokrywa obramowanie (border) jak i  wyspę opatrunkową, zapobiegając gromadzeniu się wysięku pod opatrunkiem i maceracji tkanek. Opatrunek charakteryzuje się optymalną paro- i gazoprzepuszczalnością, dzięki czemu w ranie zostaje zachowane wilgotne środowisko, a zarządzanie wysiękiem jest skuteczne.

Na jakie rany można stosować opatrunek Mepilex® Border?

Opatrunek Mepilex® Border może być stosowany na rany przewlekłe o różnej etiologii, takie jak owrzodzenia goleni, odleżyny, stopa cukrzycowa, owrzodzenia nowotworowe, oparzenia niepełnej grubości skóry oraz na powierzchowne rany ostre i urazowe ze średnim i dużym wysiękiem. Idealnie sprawdza się jako opatrunek na ranę pooperacyjną. Dzięki swoim właściwościom wspiera autolityczne oczyszczanie rany, dzięki czemu używany jest również z żelem np. Granudacyn żel na rany z martwicą.

Mepilex® Border może być również stosowany w leczeniu profilaktycznym odleżyn. W badaniach wykazano, że opatrunek przeciwdziała powstawaniu tego rodzaju ran dzięki zapewnieniu redystrybucji sił ścinających i ucisku, redukcji tarcia oraz utrzymywaniu optymalnego dla skóry mikroklimatu.

 Przeciwwskazania w stosowaniu

Brak

Czy opatrunek Mepilex® Border można przycinać?

W przypadku opatrunku Mepilex® Border nie zaleca się przecinania wyspy opatrunkowej, gdyż wiąże się to z utratą właściwości chłonnych. Przyciąć można jedynie obramowanie opatrunku, w celu dopasowania opatrunku do kształtu rany lub kształtu ciała (np. ucho, palce stóp, pięta)

Jak założyć opatrunek Mepilex® Border?

Przed założeniem opatrunku należy dokładnie oczyścić i osuszyć ranę. Rozmiar opatrunku należy dobrać w taki sposób, by powierzchnia wyspy opatrunkowej była większa od powierzchni rany (należy zachować ok. 2 cm zakładki na otaczającą skórę).

Opatrunek Mepilex® Border nie wymaga dodatkowego mocowania. W celu przyklejenia opatrunku należy zdjąć folię ochronną. Następnie należy dokładnie przykleić opatrunek.

Jak często należy zmieniać opatrunek Mepilex® Border?

Opatrunek Mepilex® Border może pozostawać na ranie maksymalnie 7 dni. O częstości zmian opatrunku decyduje personel medyczny.

Jakie rozmiary opatrunku są dostępne?

Opatrunek Mepilex® Border występuje w 4 rozmiarach:

– 7,5 cm x 8,5 cm,

– 12,5 cm x 12,5 cm,

– 17,5 cm x 17,5 cm,

– 17,5 cm x 23 cm.

Czy na opatrunek Mepilex® Border  przysługuje refundacja?

Opatrunek Mepilex® Border jest objęty refundacją. W przypadku pacjentów z przewlekłym owrzodzeniem poziom odpłatności wynosi 30%. Natomiast w przypadku pacjentów z Epidermolysis bullosa opatrunek jest bezpłatny do limitu.

Gdzie kupić opatrunek? Przejdź do sklepu i wypróbuj Mepilex® Border:

Opatrunki Mepilex® Border są dostępne w aptekach stacjonarnych i internetowych, np.:
https://apteline.pl/mepilexr-border-12-5×12-5-cm.

Dodaj komentarz