Newsy Nowoczesne opatrunki Opatrunki Pod sliderem

Mepilex® – wygodny opatrunek piankowy do leczenia ran ostrych i przewlekłych

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Mepilex® to chłonny opatrunek piankowy stosowany w leczeniu ran przewlekłych i ostrych o średnim wysięku. Dzięki warstwie kontaktowej z miękkiego silikonu Safetac dedykowany jest najbardziej wymagającej i delikatnej skórze. Charakteryzuje go elastyczność i łatwość dopasowania do ciała.

Sprawdź najważniejsze informacje o opatrunku Mepilex®:

Jak działa opatrunek Mepilex®?

Mepilex® jest opatrunkiem piankowym o trójwarstwowej budowie. Dzięki oryginalnej warstwie kontaktowej z miękkiego silikonu Safetac®, opatrunek Mepilex® nie uszkadza skóry podczas zdejmowania, co zdecydowanie minimalizuje ból u pacjenta. Warstwa Safetac dodatkowo uszczelnia brzegi rany i zabezpiecza otaczającą skórę przed wyciekami wysięku i maceracją skóry. Opatrunek sprawdza się w terapii ran z średnim wysiękiem dzięki chłonnej piance poliueratnowej. Warstwa wierzchnia opatrunku wykonana jest w filmu poliuretanowego nieprzepuszczalnego dla drobnoustrojów, co zmniejsza ryzyko dekontaminacji rany drobnoustrojami z środowiska zewnętrznego i wtórnej infekcji. Dzięki  paro i gazoprzepuszczalności proces gojenia zachodzi prawidłowo, a nadmiar wilgoci zostaje usunięty. Idealny na ziarninujące rany bez cech infekcji.

Na jakie rany można stosować opatrunek Mepilex® ?

Opatrunek Mepilex® zaprojektowano z myślą o leczeniu różnego rodzaju ran z małym i średnim wysiękiem.  Opatrunek ten znajduje zastosowanie w leczeniu owrzodzeń kończyn dolnych w tym owrzodzeń goleni na tle niewydolności żylnej, tętniczej lub mieszanej oraz owrzodzeń w zespole stopy cukrzycowej. Sprawdza się w leczeniu odleżyn, oparzeń, jak również w ranach nowotworowych. Idealny dla pacjentów o delikatnej pergaminowej skórze tj. pacjentów z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, pęcherzycami w tym Epidermolysis bullosa, odczynami popromiennymi. Idealny pod kompresjoterapię np. pod bandaż Setopress. Dzięki możliwości przycinania, idealnie dopasowuje się do konkretnych potrzeb i obszarów trudnych do opatrzenia. Mepilex można stosować z bandażem mocującym Tubifast™. Mepilex® może być również stosowany w terapii ran ostrych, w tym ran pooperacyjnych i urazach skóry.

 

Przeciwwskazania w stosowaniu

Brak

Czy opatrunek można przycinać?

Z uwagi na to, że opatrunek Mepilex® dostępny jest w wielu różnych rozmiarach i kształtach, jest produktem, który zapewnia wszechstronność stosowania. Występuje również w wersji na piętę tj. Mepilex Talon. W zależności od konkretnych potrzeb można go przyciąć, aby pasował również do obszarów trudnych do opatrzenia.

Filmiki z możliwymi rozwiązaniami docięć opatrunku:

Jak założyć opatrunek Mepilex®?

Najważniejszym elementem opatrzenia rany i zmiany opatrunku jest oczyszczenie rany. Zakładając opatrunek Mepilex® ważne, aby pokrywał łożysko rany i zachodził ok. 2 cm na otaczającą skórę. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, opatrunek można zabezpieczyć bandażem Tubifast.

Należy również pamiętać, że opatrunek należy zmieniać w zależności od stanu rany, skóry otaczającej oraz ilości pochłoniętego wysięku.

Jak często należy zmieniać opatrunek?

Opatrunek Mepilex® może pozostawać na ranie max. do 7 dni. O potrzebie jego zmiany decyduje personel medyczny.

Jakie rozmiary opatrunku są dostępne?

Opatrunek Mepilex® dostępny jest w 4 rozmiarach:

  • 10 cm x 21 cm,
  • 12,5 cm x 12,5 cm,
  • 17,5 cm x 17,5 cm,
  • 20 cm x 50 cm.

Czy na opatrunek przysługuje refundacja?

Opatrunek Mepilex® objęty jest refundacją dla pacjentów z przewlekłymi owrzodzeniami (odpłatność 30%). Natomiast w przypadku pacjentów z Epidermolysis bullosa opatrunek jest bezpłatny do limitu.

Gdzie kupić opatrunek?

Opatrunek Mepilex® dostępny jest w większości aptek stacjonarnych, jak również internetowych na terenie Polski, np.:
https://apteline.pl/mepilexr-10x21-cm 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *