Newsy Pod sliderem Zakażenia

Miód Manuka nie tylko na rany. Może być pomocny w leczeniu mukowiscydozy

Ten tekst przeczytasz w < 1 min.

Jak wykazały badania opublikowane w czasopiśmie „Frontiers in Microbiology”, miód manuka nie tylko niszczy antybiotykooporne bakterie na powierzchni ran, ale także skutecznie zwalcza te odpowiedzialne za mukowiscydozę. 

W Wielkiej Brytanii w Swansea University naukowcy przeprowadzili badania laboratoryjne na próbkach tkanki płucnej świń. Podjęto próbę leczenia infekcji bakteryjnych o modelu mukowiscydozy za pomocą miodu manuka.

Wyniki? Miód zabił ok. 39 proc. bakterii opornych na antybiotyki. Najskuteczniejszym rozwiązaniem według badaczy było zastosowanie miodu w połączeniu z antybiotykami, wtedy udało się zniszczyć aż 90 proc. bakterii.

– Są to wstępne wyniki, jednak bardzo obiecujące. Powinny zostać zweryfikowane podczas badań klinicznych, gdyż mogą stworzyć nowe możliwości leczenia pacjentów z mukowiscydozą – komentuje autorka badań dr Rowena Jenkins w rozmowie z PAP.

W Polsce z mukowiscydozą zmaga się ok. 2000 osób. Antybiotykooporność to jeden z poważniejszych problemów związanych z tą chorobą, bakterie takie jak Pseudomonas czy Burkholderia cepacia powodują szerokie uszkodzenia płuc i mogą prowadzić do zgonu.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Miód Manuka – naturalna alternatywa w leczeniu ran

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *