Modyfikowanie komórek może wkrótce spowolnić bądź zatrzymać proces starzenia skóry
Badania naukowe Newsy Obok slidera Profilaktyka

Modyfikowanie komórek może wkrótce spowolnić bądź zatrzymać proces starzenia skóry

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie „Genes and Development”, modyfikowanie niewielkich wewnętrznych części komórek skóry może zapobiegać ich uszkodzeniom związanym z wiekiem. Według naukowców takie modulacje mogą w przyszłości nawet całkowicie zatrzymać proces starzenia.

Czy modyfikacja komórek zatrzyma starzenie?

Naukowcy z Medical Research Council’s Human Genetics Unit oraz Cancer Research UK Edinburgh Centre na Uniwersytecie w Edynburgu rzucili nowe światło uszkodzenia skóry spowodowane starzeniem się – wyodrębnili oni bowiem proces zachodzący w komórkach, który odgrywa kluczową rolę w chorobach skórnych związanych z wiekiem. Na tej podstawie opracowali także metodę pozwalającą na jego kontrolę, a nawet całkowite zatrzymane. Jak twierdzą, odkrycia te mogą mieć ogromne znaczenie w prewencji i leczeniu tego typu schorzeń, ale nie tylko – mogą również przyczynić się do zmniejszenia ryzyka nowotworu i cukrzycy.

Wraz ze starzeniem się organizmu komórki przestają się dzielić. Wpływa to niekorzystnie nie tylko na proces gojenia się ran, ale również na ryzyko rozwoju nowotworu. Niektóre aspekty starzenia się mogą także prowadzić do uszkodzenia tkanek i pogorszenia stanu komórek, co stanowi jeden z czynników przyczyniających się do chorób związanych z wiekiem.

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu skupili się na łańcuchu szkodliwych procesów wyzwalanych przez starzenie się organizmu, określanych jako fenotyp sekrecyjny związany ze starzeniem (ang. senescence-associated secretory phenotype, SASP). Jest to kaskada sygnałów chemicznych, które mogą powodować uszkodzeniom komórek na skutek reakcji zapalnej. Eksperci wykazali, że modulowanie niewielkich części jądra komórkowego, przez które cząsteczki dostają się do wnętrza komórki, w znaczącym stopniu zapobiegało wyzwalaniu SASP. Wyniki badań pokazały również, że aby doszło do tego procesu, DNA musiało zostać zreorganizowane w przestrzeni wewnątrz jądra komórki.

Jasne i ciemne strony badania

Naukowcy twierdzą, że badanie rzuca nowe światło na podstawowe funkcjonowanie komórki i może być pomocne w zrozumieniu procesu starzenia się komórek. Profesor Wendy Bickmore, dyrektor Medical Research Council’s Human Genetics Unit, która prowadził badanie, powiedziała:

– Te odkrycia pozwalają nam o wiele dokładniej zrozumieć, w jaki sposób starzenie się powoduje uszkodzenie komórek. Obecnie nie jesteśmy zdolni do zatrzymania szkód spowodowanych procesem starzenia się, jednak mamy nadzieję, że to odkrycie otworzy drogę do zbadania, w jaki sposób możemy spowolnić niektóre uszkodzenia – wyjaśniła.

– To badanie jest ważne, ponieważ dostarcza cennych informacji na temat reakcji komórek na uszkodzenia i stres – dodaje dr Lindsay Wilson z Medical Research Council. – Jednak może też być szkodliwe, gdyż prace profesor Bickmore’a ukazują sposoby na manipulowanie komórkami w przyszłości w taki sposób, aby wywołać określone choroby.

Badanie opublikowano w czasopiśmie „Genes and Development”, zostało ono sfinansowane przez Medical Research Council oraz Cancer Research UK.

Źródło: ScienceDaily

Przeczytaj również: Naukowcy odkryli przyczynę mniejszego bliznowacenia ran u osób starszych

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Helicobacter pylori jako fakultatywny patogen wewnątrzkomórkowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *