Naturalne metody przyspieszające proces gojenia ran
Leczenie ran Newsy Pielęgnacja Pod sliderem

Naturalne metody przyspieszające proces gojenia ran

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Skaleczenia, zadrapania oraz rany niewymagające interwencji medycznej można zdezynfekować i zabandażować w warunkach domowych. Wówczas bardzo często sprawdzają się naturalne metody, które przez niektórych stosowane są zarówno do ran mniejszych, jak i większych, a nawet powikłanych, jako dodatek do terapii. W jaki więc sposób można przyspieszyć proces gojenia ran, wykorzystując naturalne składniki?

Ziołolecznictwo

Leczenie w wykorzystaniem ziół należy do jednej z najstarszych metod leczenia nie tylko ran, ale również innych chorób. Ziołolecznictwo miało formę wywarów, okładów, maści, w ramach terapii stosowano również napary bądź żywe rośliny aplikowane bezpośrednio na uszkodzenie skóry. Współczesna medycyna wciąż bazuje na odkryciach dokonanych przed wiekami, w wielu przypadkach rekomendując leki produkowane na bazie ziół. Nierzadko zdarza się jednak, że takie farmaceutyki są bardzo proste do przygotowania w warunkach domowych, a znalezienie poszczególnych składników nie nastręcza większych problemów. Wśród roślin i ziół wspomagających proces gojenia ran wyróżnić można:

  • Rumianek pospolity – jest to jedna z najbardziej znanych i popularnych roślin leczniczych, mająca szerokie zastosowanie w leczeniu zarówno ran i zmian skórnych, jak i chorób wewnętrznych. Jego kwiaty zawierają bardzo dużą ilość substancji, które są ogromnie korzystne dla zdrowia – przede wszystkim nawet 1,5% olejku eterycznego bogatego w związki o specyficznych właściwościach leczniczych, ale także np. przeciwalergiczny chamazulen, alfa-bisabolol i jego tlenki, cholinę, witaminę C, liczne sole mineralne, flawonoidy, terpeny oraz związki kumarynowe i śluzowe, które charakteryzują się działaniem leczniczym i regeneracyjnym. Zastosowanie naparu bądź kremu z rumianku pobudza gojenie ran, działa przeciwbakteryjnie, wiążąc toksyny bakteryjne, a także wzmaga przemianę materii w skórze. Rumianek ma zastosowanie zarówno w przypadku ran niewielkich, jak i otwartych, z towarzyszącą opuchlizną.

 

  • Aloes – obecnie coraz więcej osób decyduje się na domowe hodowanie aloesu w doniczce. Jest to nie tylko roślina stosunkowo łatwa w utrzymaniu, ale również niezwykle skuteczny składnik wspomagający leczenie i regenerację niemal każdego rodzaju ran – wyjątek stanowią jedynie świeże i bardzo głębokie uszkodzenia tkanek. Aloes jest niezwykle bogaty w dobroczynne związki fitochemiczne, aloinę, barbaloinę, aloeemodynę, dzięki którym działa bakteriobójczo, grzybobójczo, przeciwzapalnie, nawilżająco oraz ściągająco. Zazwyczaj aplikuje się go w postaci miąższu wydobytego bezpośrednio z rośliny, a także soku, galaretek, maści i żelów. W celu przyspieszenia gojenia się rany nakłada się go bezpośrednio na uszkodzoną skórę, a następnie pozostawia do całkowitego wchłonięcia bądź przykrywa jałowym opatrunkiem, który – dla uzyskania najlepszego efektu – powinno się zmieniać co godzinę.

 

  • Pokrzywa – ta roślina, przez wielu uważana za chwast, najlepszą wartość odżywczą wykazuje na wiosnę. Liście pokrzywy zawierają około 15% soli mineralnych, do których należą przede wszystkim potas i wapń, w ich składzie znaleźć można również beta karoten, żelazo, kwas foliowy oraz witamy C, B i K. Dzięki zawartym w niej substancjom odżywczym pokrzywa działa ściągająco, rozkurczowo, przeciwkrwotocznie i przeciwzapalnie, wspomagając tym samym proces gojenia ran. Idealnie sprawdza się w terapii owrzodzeń, gdyż zawarte w niej substancję mają także działanie antybiotyczne. Wówczas stosuje się najczęściej sok z pokrzywy bądź świeże liście, stosowane jako okłady na różne rodzaje ran.

 

  • Koniczyna łąkowa – w zielu i kwiecie tej rośliny znajdują się takie substancje, jak garbniki, flawonoidy, antocyjany, kwas kumarowy i salicylowy oraz olejki eteryczne, nie dziwi się fakt, że może być stosowana jako środek antyseptyczny, np. przy oparzeniach czy wrzodach, ale to nie wszystko – znajdujące się w niej izoflawony wzmacniają i uelastyczniają naczynia krwionośne. Wśród zastosowań tej popularnej rośliny wyróżnia się również łagodzenie bólu i świądu, a także zapobieganie skurczom. Okłady z naparu koniczynowego nie tylko przyspieszają więc leczenie rany, ale pomagają też zwalczyć swędzenie pojawiające się np. na skutek gojenia; świeże kwiaty natomiast działają łagodząco na lekkie oparzenia i ukąszenia owadów.

 

Miód Manuka

Liczne badania naukowe potwierdzają przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe działanie miodu pozyskiwanego z nowozelandzkich, herbacianych krzewów Manuka. Jest on substancją polifenolową, bogatą we flawonoidy, mającą dodatkowo w swoim składzie niezwykle wysokie stężenie glioksalu i metyloglioksalu, których działanie polega m.in. na niszczeniu biofilmu pojawiającego się w ranach. Ponadto w miodzie Manuka znaleźć można również: potas, fosfor, magnez, wapń, mangan, cynk, żelazo, witaminy B, kwas foliowy, kwas pantotenowy oraz biotynę. Dzięki swoim naturalnym właściwościom antybakteryjnym znacznie przyspiesza proces leczenia, zwalczając jednocześnie infekcję i zmniejszając ryzyko ich ponownego wystąpienia. Ponadto miód ten stymuluje produkcję cytokin przeciwzapalnych, przez co gojenie może rozpocząć się szybciej. Jego zastosowanie wspomaga oczyszczanie rany, nawilża i zmniejsza stan zapalny, obrzęk oraz wysięk. Przenikając do głębokich warstw tkanek, zapewnia także działanie na całej głębokości rany oraz na tkanki ją otaczające. Można więc stosować go bezpośrednio na ranę, w formie maści lub okładów.

Czosnek

Czosnek to jedno z najsilniejszych lekarstw występujących w naturze. Jego właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybicze znane były już przed wiekami i wciąż wykorzystuje się je nie tylko w procesie leczenia infekcji, ale również w celu przyspieszenia gojenia się ran o różnej etiologii. Okazuje się, że świeże ząbki czosnku często przeciwdziałają zakażeniom równie skutecznie, co większość aptecznych preparatów. Okłady z tej rośliny naturalnie hamują też krwawienie przyspieszają proces gojenia. Podczas aplikacji takiego okładu należy jednak pamiętać o tym, że czosnek w zbyt dużej ilości może podrażnić ranę i skórę wokół niej – dlatego powinien on być stosowany dopiero po uprzednim upewnieniu się, że w ranie nie pojawi się ból oraz jednorazowo przez czas nie dłuższy niż 20 minut. W przypadku gdy odczuwa się nieprzyjemne pieczenie, można także zastosować miksturę na bazie czosnku i wina bądź zawierającą go maść, które po przygotowaniu należy odstawić na minimum 2 godziny, a następnie dwa razy dziennie zwilżać nimi ranę.

Larwoterapia

Choć rozwiązanie to w pierwszej chwili może budzić sprzeciw, liczne badania naukowe udowodniły pozytywny wpływ larwoterapii na proces oczyszczania i leczenia rany. Jeśli rana jest zaropiała bądź zainfekowana, należy bardzo dobrze oczyścić ją, aby zakażenie nie pogłębiło się – takim przypadku wykorzystanie larw much stanowi jedną z najskuteczniejszych metod. W tego rodzaju terapii najczęściej wykorzystuje się larwy muchy Lucilla Sericata, które żywią się bakteriami i martwą tkanką, pacjent nie musi się więc obawiać, że zjedzą one „żywą” tkankę i mięśnie. Zazwyczaj stosuje się je w leczeniu stanów przewlekłych bądź przebiegających z zakażeniem, takich jak zapalenie szpiku i kości, ropnie, oparzenia czy przewlekły ropniak. Larwoterapia zalecana jest wówczas, gdy na ciele pacjenta pojawia się rana przewlekła, w której zastosowanie chirurgicznego wycięcia martwicy, antybiotyków, preparatów enzymatycznych i opatrunków przyspieszających autolizę, rozpad martwicy nie jest możliwy lub nie zapewnia szybkiego wyleczenia.

To tylko niektóre z naturalnych metod służących przyspieszeniu gojenia rany – w rzeczywistości jest ich znacznie więcej, a każda z nich pozytywnie wpływa na inne aspekty leczenia. Dlatego przed rozpoczęciem terapii naturalnymi składnikami warto zasięgnąć opinii na temat tego, jak najskuteczniej łączyć ze sobą rośliny, aby osiągnąć zadowalający efekt. Należy również pamiętać o tym, że wykorzystywane składniki muszą być uprzednio oczyszczone, gdyż niweluje to ryzyko zakażenia. Warto też rozważyć wykorzystanie dostępnych w aptekach leków i opatrunków, które w swoim składzie zawierają dobroczynne rośliny i zioła.

Przeczytaj również: Czy truskawki i jeżyny mogą pomóc leczyć rany?

4 thoughts on “Naturalne metody przyspieszające proces gojenia ran

  1. Podstawą jest odkażanie rany. Ja do tego stosuję Octenisept, który ma niezwykle łagodne działanie, ale jest przy tym bardzo skuteczny. Psikam nim ranę kilka razy dziennie. Odkażanie nie jest nieprzyjemne, bo jest całkowicie bezbolesne, a płyn ma delikatny ale przyjemny zapach.

    1. Lileczka36 rozumiem że to nie w ogóle nie jest reklama tego produktu, którego ulotka wyraźnie mówi żeby go nie stosować.

  2. Chociaż nie próbowałam domowych sposobów, jakoś nie wydają mi się one zbyt skuteczne. Właśnie dlatego zawsze, gdy cokolwiek mi się dzieje – czy też się zranię, czy też obetrę, zawsze stosuję octenicare. Krem ma działanie odkażające i wspierający procesy regeneracyjne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *