Badacze z University of Pennsylvania odkryli bakterię A. faecealis, która może przyspieszyć gojenie ran, szczególnie o podłożu cukrzycowym. Patogen zwiększa liczbę keratynocytów i komórek skóry. Ponadto obniża poziom metaloproteinaz macierzy, które są odpowiedzialne za zaburzenia gojenia u osób z cukrzycą.
Proces gojenia trudno gojących się ran, np. o podłożu cukrzycowym, może być długotrwały, skomplikowany, a także kosztowny. Wciąż poszukiwane są metody, które mogą przyspieszyć regenerację tkanek. Niedawno badacze z University of Pensylvania odkryli bakterię A. faecalis, która może przyspieszyć gojenie ran.
Bakteria zwiększa zdolność gojenia ran cukrzycowych
Bakterię odkryła dr Lindsay Kalan, która wcześniej pracowała w laboratorium Elizabeth Grice na University of Pennsylvania. Naukowczyni badała mikrobiom ran cukrzycowych i znalazła w nich bakterię A. faecalis. Z początkiem wydawało się to przypadkowym znaleziskiem, jednak dalsze obserwacje wykazały, że skolonizowane przez ten patogen rany goiły się szybciej.
Naukowcy, Ellen K. White i jej współpracownicy z University of Pennsylvania, dodali wspomnianą bakterię do ran cukrzycowych myszy oraz do próbek skóry osób z cukrzycą. W obu przypadkach, w porównaniu z grupą kontrolną, zaobserwowano więcej keratynocytów i komórek skóry, które biorą udział w zasklepianiu ran. Zauważono również, że komórki te szybciej się poruszały.
Dalsze badania wykazały również, że bakteria obniża poziom metaloproteinaz macierzy (MMP), enzymów, które hamują gojenie ran. Szczególnie u osób z cukrzycą MMP są wyższe, dlatego przywrócenie ich równowagi zwiększyło zdolność gojenia.
Badacze planują teraz sprawdzić, w jaki sposób A. faecealis konkuruje z innymi obecnymi w ranach bakteriami.
Źródło: PAP