Naukowcy odkryli przyczynę mniejszego bliznowacenia ran u osób starszych
Badania naukowe Blizny Leczenie ran Newsy Nowe technologie Pod sliderem Rodzaje ran

Naukowcy odkryli przyczynę mniejszego bliznowacenia ran u osób starszych

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Naukowcy z Perelman School of Medicine na University of Pennsylvania odkryli, dlaczego u osób starszych blizny pojawiające się na skutek zranienia powstają rzadziej niż w przypadku młodych ludzi. Okazało się, że kluczowym czynnikiem może być jeden ze związków wydzielanych w krwiobiegu.

Nowatorskie odkrycie dotyczące blizn

Jak wynika z badań opublikowanych przez Cell Reports, jeden ze związków wydzielanych w krwiobiegu może być kluczowym czynnikiem, który powoduje, że leczeniu ran u osób towarzyszy mniejsze bliznowacenie niż w przypadku ludzi młodszych. Chodzi o związek, nazywany inhibitorem stromal cell-derived 1 (SDF1) – naukowcy z Perelman School of Medicine na University of Pennsylvania wykazali bowiem, że blokowanie go może wpływać na tworzenie się blizn oraz regenerację tkanek skórnych u myszy i ludzi, potencjalnie stwarzając możliwość gojenia się ran całkowicie bez tkanki bliznowej. Wyniki badań amerykańskich naukowców opierają się na eksperymencie przeprowadzonym zarówno na myszach, jak i wyhodowanej laboratoryjnie ludzkiej skórze.

– Dermatolodzy i chirurdzy plastyczni konsekwentnie obserwowali, że na zagojonych ranach u osób starszych pojawiają się cieńsze blizny niż u młodszych pacjentów, ale do tej pory nikt nie był w stanie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak jest – powiedział główny autor badania dr Thomas H. Leung, adiunkt na Wydziale Dermatologii w Penn.

Przebieg eksperymentu

Podczas badania Leung i jego zespół przekłuli uszy myszy w różnym wieku – odpowiednikom 12-latka i 70-latka w przeliczeniu na ludzkie lata, a następnie pozostawiono je do wygojenia. Jak się okazało, wytworzony w ten sposób ubytek wygoił się bez tworzenia blizny u starszych myszy, podczas gdy u młodszych myszy rana zamknęła się z widoczną blizną. Następnie naukowcy przeprowadzili transfuzję krwi młodych myszy starszym osobnikom, ponownie przekłuli uszy i monitorowali efekt. Wówczas odkryli, że na uszach starych myszy z przetoczoną krwią młodych również pojawiła się tkanka bliznowa. Doszli więc do wniosku, że to, co powoduje blizny, musi mieć związek ze składnikami krwi.

Naukowcy pobrali próbki tkanek od młodych i starych myszy, a następnie porównali ich sygnatury ekspresji genów. Zidentyfikowali 80 różnic, w tym 13 znajdujących się w krwiobiegu. Jedną z nich była SDF1, tzw. cząsteczka sygnalizująca, która – jak wykazano wcześniej – odgrywa rolę w powstawaniu tkanki bliznowej w skórze, wątrobie i płucach. Kolejne badania potwierdziły, że SDF1 obecny jest u młodszych myszy, u starszych natomiast niemal nie występuje. Aby udowodnić, że SDF1 może być czynnikiem sprawczym, amerykańscy naukowcy stworzyli mysz pozbawioną SDF1 w skórze. Gdy czynnik SDF1 został zdezaktywowany, nawet u młodych myszy skóra zaczęła regenerować się tak samo jak u starszych – z cieńszymi bliznami bądź całkowicie bez nich.

– Jest to rzadki przypadek, w którym starzenie się faktycznie poprawia zdolność ciała do leczenia, a nie zmniejsza je – powiedział dr Leung. – Kiedy jesteśmy młodsi, wydzielamy więcej SDF1 do krwiobiegu, co powoduje blizny, jednak wraz z wiekiem ten mechanizm zostaje zahamowany, umożliwiając regenerację tkanek.

Dalsze badania

Aby udowodnić swoją tezę, naukowcy „wymienili” krew pomiędzy młodymi myszami pozbawionymi czynnika SDF1 a starszymi osobnikami. Okazało się, że w takim przypadku u żadnej grupy gryzoni nie pojawiła się tkanka bliznowa. Zespół poszedł więc o krok dalej – w warunkach laboratoryjnych wyhodowali ludzką skórę, a następnie zrobili na niej zranienie za pomocą skalpela. Jak się okazało, tkanka ta również wykazywała również zależną od wieku ekspresję SDF1.

Dr Leung twierdzi, że ich odkrycie może stosunkowo szybko wpłynąć na poprawę jakości terapii ran w placówkach medycznych. Inhibitory SDF1 już bowiem istnieją na rynku i obecnie są stosowane jako metoda leczenia mobilizująca komórki macierzyste. Teraz on i jego zespół zamierzają zbadać zastosowanie tego czynnika w zapobieganiu powstawaniu blizn u ludzi.

Źródło: ScienceDaily

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Leczenie Ran”:

Rak kolczystokomórkowy w bliźnie pooparzeniowej – opis przypadku owrzodzenia Marjolina

One thought on “Naukowcy odkryli przyczynę mniejszego bliznowacenia ran u osób starszych

  1. Miałam bliznę po oparzeniu ale znacznie mniejszą , jak tylko zagoiła się rana zaczęłam od razu naklejać plastry contractubex, które nie tylko zapobiegają przerostom ale też wygładzają i uelastyczniają bliznę. Jestem zadowolona z efektu jaki uzyskałam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *