Naukowcy wydrukowali skórę z naczyniami, naukowcy otrzymali żywą skórę z naczyniami krwionośnymi, implanty skóry z naczyniami, naukowcy opracowali skórę z naczyniami, druk skóry, implanty w leczeniu oparzeń
Leczenie ran Newsy Nowe technologie Pod sliderem

Naukowcy wydrukowali skórę z naczyniami

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Dzięki trójwymiarowemu bio-drukowi naukowcy uzyskali żywą skórę z naczyniami krwionośnymi. Będzie to ogromny skok w kierunku hodowanych w laboratorium przeszczepów, które będą łączyć się z naturalną tkanką.

Główną przyczyną, która uniemożliwia trwałe łączenie implantów z organizmem jest brak naczyń krwionośnych. Pomimo tego, iż implanty przypominają skórę, otrzymywane są w laboratorium.

Implanty są niezbędne w leczeniu ran, m.in. oparzeń

Prof. Pankaj Karande wraz z zespołem oraz ekspertami z Yale School of Medicine przedstawił drukowaną trójwymiarowo ludzką skórę, zawierającą sieć naczyń krwionośnych.

– Obecnie stosowane klinicznie produkty przypominają raczej zaawansowane plastry – mówi prof. Pankaj Karande, współautor pracy opublikowanej w piśmie „Tissue Engineering Part A”. Pozwalają one do pewnego stopnia przyspieszyć gojenie ran, ale ostatecznie odpadają. Nigdy tak naprawdę nie integrują się z komórkami gospodarza – podkreśla specjalista z Rensselaer Polytechnic Institute.

Naukowcy w jednej zawiesinie połączyli komórki tworzące naczynia z komórkami skóry i kolagenem. Dzięki wzajemnej komunikacji komórki zaczęły tworzyć naczynia.

– Jako inżynierowie starający się rekonstruować wytwory biologii, zawsze mieliśmy na uwadze, że są one dużo bardziej złożone, niż proste systemy, jakie tworzymy w laboratorium. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni odkryciem, że kiedy zbliżyliśmy się do tego poziomu złożoności, biologia przejęła inicjatywę i przybliżyła nas do tego, co spotyka się w naturze – wyjaśnił badacz.

Ponadto, w sytuacji kiedy badacze wszczepili wydrukowaną skórę myszy, naczynia, które utworzyły się w implancie połączyły się z naczyniami w skórze zwierzęcia.

– To wyjątkowo ważne, ponieważ teraz wiemy, że zachodzi wymiana krwi i substancji odżywczych z przeszczepem. Dzięki czemu może on przetrwać – podkreślił prof. Karande.

Aby specjaliści mogli wszczepiać implanty ludziom, wykorzystane komórki będą musiały być zmodyfikowane w ten sposób, aby nie zostały odrzucone przez biorcę. Jak się okazuje, niezbędne będzie również rozwiązanie problemu zniszczenia nerwów i zakończeń naczyń krwionośnych, które występują u pacjentów z poparzeniami. Wynalazek znajdzie swoje zastosowanie zdecydowanie szybciej w leczeniu innych ran, m.in. owrzodzeń u osób z cukrzycą.

– W przypadku tych pacjentów, nasze przeszczepy byłyby idealne, ponieważ owrzodzenia pojawiają się w różnych miejscach ciała i można byłoby je leczyć mniejszymi implantami. Gojenie się ran zwykle trwa dłużej u pacjentów z cukrzycą, a w ten sposób można by ten proces przyspieszyć – twierdz prof. Karande.

Więcej informacji znajdziesz na stronach libertpub.com oraz youtube.com.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Znamy już datę i miejsce konferencji IV Forum Leczenia Ran!

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Chirurgia Plastyczna i Oparzenia”:

Osiem lat po pierwszej aplikacji keratynocytów hodowlanych na Integrę® DRT – opis przypadku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *