Naukowcy z UCLA opracowali żel, który może leczyć zranioną rogówkę oka
Newsy Obok slidera

Naukowcy z UCLA opracowali żel, który może leczyć zranioną rogówkę oka

Jak pokazują badania przeprowadzone przez naukowców z UCLA, opracowany przez nich klej adhezyjny stosowany w przypadku zranienia rogówki, czyli najbardziej zewnętrznej warstwy oka, wspomaga wzrost otaczających komórek i uszczelnia wszelkie rany.

Szybkość regeneracji rogówki zależy od zabiegu i uwarunkowań pacjenta

Nasim Annabi, doktorantka na inżynierii chemicznej i biomolekularnej w UCLA Samueli School of Engineering oraz główny autor badania, decyzję o zbadaniu procesu gojenia się rogówki podjęła podczas rozmowy z okulistką z Harvardu o trudnościach z uszczelnieniem ran po przeszczepie rogówki.

– To, czego używają w klinice, nie sprawdza się u dużej części pacjentów, więc [okulistka] zapytała, czy możemy zaprojektować nowy materiał, który będzie przylegał do rogówki i uda się zastosować go do uszczelniania wszelkich jej urazów – powiedziała Annabi.

Profesor Sophie Deng z UCLA Stein Eye Institute powiedziała, że ​​współczynnik regeneracji pacjenta po przeszczepie rogówki zależy od osoby oraz przeprowadzonego u niej zabiegu.

– Już w ciągu jednego tygodnia niektórzy pacjenci mogą osiągnąć pełną regenerację – powiedziała prof. Deng. – W przypadku innych typów zabiegów zależy to głównie od kształtu rogówki, a rana utrzymuje się od sześciu miesięcy aż do jednego roku.

Jak dodała, pacjenci, którzy przechodzą bardziej inwazyjne operacje, często potrzebują soczewek kontaktowych lub okularów przez dłuższy czas.

Materiał, który pod wpływem światła przekształca się z cieczy w żel

Profesor Ali Khademhosseini, ekspert w dziedzinie bioinżynierii i jeden z autorów badania, powiedział, że żel został wykonany z naturalnych materiałów, aby skutecznie zamknąć nacięcia rogówki, nie opóźniając przy tym procesu gojenia.

– Kiedy do rany aplikuje się niektóre materiały adhezyjne, organizm może nie radzić sobie z nimi wystarczająco dobrze, przez co gojenie trwa dłużej – powiedział prof. Khademhosseini. – Często przy zamykaniu uszkodzeń potrzeba naprawdę wiele starań, aby osiągnąć biokompatybilność.

Jak dodał, opracowany przez naukowców materiał jest zmodyfikowaną formą żelatyny obecnej w tkance ludzkiej, która pod wpływem światła przekształca się z cieczy w żel.

– Został on zmodyfikowany w taki sposób, żeby ekspozycja na światło przekształcała płynny materiał w żel – zaznaczył prof. Khademhosseini. – Dzięki temu możemy umieścić go na ranie, a następnie zamknąć uszkodzenie, a ponieważ komórki ludzkie są biokompatybilne z żelatyną, to wszystko działa w sposób, który pozwala na użycie kleju do leczenia różnych urazów.

Żel może przyspieszać gojenie i stanowić nośnik leków

Prof. Khademhosseini powiedział, że naukowcy najpierw nakładają ciekły materiał na rogówkę, a następnie świecą światłem przez specjalną soczewkę, aby przekształcić go w żel i rozpocząć proces gojenia. Dodał, że materiał zwiększa szybkość regeneracji rogówki.

– (Żel) może dostać się do nacięcia, a ponieważ jest wykonany z naturalnych materiałów, może nie tylko naprawić nacięcie, ale także przyspieszyć regenerację – wyjaśnił Khademhosseini.

Nasim Annabi zaznaczyła, że ​​w przyszłości lekarze będą mogli stosować żel w połączeniu z lekami w celu zwalczania towarzyszących infekcji, kiedy rogówka będzie goić się po uszkodzeniu.

– Po zranieniu infekcja jest jednym z problemów – powiedziała Annabi. – Możemy użyć tego żelu jako nośnika leków służących zwalczaniu różnego rodzaju chorób.

Jak poinformował prof. Khademhosseini, materiał został przetestowany na królikach i okazał się bardziej skuteczny w leczeniu rogówki niż tradycyjne zabiegi. Z kolei Annabi ​​planuje dodatkowo badać materiał na żywych zwierzętach przez okres od sześciu miesięcy do roku, aby lepiej zrozumieć wpływ żelu. Dzięki temu prof. Deng będzie mogła określić, w jaki sposób postępy w tej dziedzinie poprawią wskaźniki zdrowienia pacjentów.

– Jako chirurg specjalizujący się z operacjach rogówki, bardzo chciałbym zobaczyć coś nowego, co pomoże w leczeniu – dodała prof. Deng. – Jestem bardzo podekscytowana, że badacz UCLA zainteresował się tematyką gojenia rogówek.

Badanie naukowców opublikowano w czasopiśmie „Science Advances”.

Źródło: Daily Bruin

Przeczytaj również: Nowa żelowa soczewka kontaktowa przyspiesza gojenie nabłonka rogówki

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Diagnostyka laboratoryjna i leczenie zakażeń grzybiczych w okulistyce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *