Naukowcy zidentyfikowali kolejny mechanizm komórkowy zamykający rany
Badania naukowe Newsy Pod sliderem

Naukowcy zidentyfikowali kolejny mechanizm komórkowy zamykający rany

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Naukowcy z Yale oraz University College London podjęli kolejne działania w kierunku wyjaśnienia, w jaki sposób komórki współdziałają podczas zamykania rany. Ich odkrycie może okazać się kluczowe dla określenia optymalnych wskaźników gojenia po urazie lub chorobie.

Komórki mogą zamykać rany na dwa sposoby

Procesy komórkowe, które zachodzą w ranach, takie jak szybkość, z jaką naprawiają tkankę skórną i w jaki sposób koordynują produkcję różnych substancji w organizmie, wciąż nie zostały do końca poznane przez naukowców. Z tego powodu badacze z Yale postanowili podjąć próbę zidentyfikowania nowych procesów przemieszczania się komórek w procesie gojenia ran w warstwie zewnętrznej skóry oraz w tkance nabłonkowej. Wykorzystując lasery do eliminacji pojedynczych komórek nabłonkowych, naukowcy „śledzili” ruch pozostałych komórek na hydrożelach fluorescencyjnych, aby przeanalizować szybkość deformacji i zamknięcia rany oraz generowaną całkowitą energię mechaniczną.

Jak wyjaśnili, komórki poruszają się po różnych powierzchniach w organizmie za pomocą białek mięśni cytoszkieletowych lub wypustek blaszkowatych na przedniej krawędzi komórki, napędzając w ten sposób całą strukturę do wzrostu i rozwijania się. Naukowcy odkryli jednak, że w przypadku drobnych ran i otarć, komórki na krawędziach rany mogą działać, wykorzystując dwa różne mechanizmy: ruch bardziej powszechnych wypustek blaszkowatych, a także tworzenie tzw. „kikuta ze szwem”, czyli powstawanie grubej „wstęgi” na czołowej krawędzi rany, która prowadzi do kurczenia się brzegów komórek do wewnątrz, zamykając tym samym uszkodzenie skóry. Ponadto bez względu na to, który mechanizm został wybrany przez organizm lub w jakim miejscu na ciele zaszła ta kombinacja, komórki utrzymywały stałą energię i szybkość zamykania.

– Nasze wyniki dostarczają konkretnych informacji na temat tego, w jaki sposób komórki wspólnie koordynują swoje zachowania, aby dynamicznie regulować mechaniczne działania w tkankach – powiedział Michael Murrell, adiunkt w dziedzinie inżynierii biomedycznej i fizyki oraz główny autor artykułu. – To uniwersalne zachowanie określa szybkość gojenia się ran.

Naukowcy dążą do rozszerzenia swojej pracy w celu zbadania podstawowych praw, które określają tempo, w jakim zachodzą podobne procesy biologiczne, szczególnie w odniesieniu do energii mechanicznej komórek rakowych.

Odkrycia opublikowano w czasopiśmie „Nature Physics”.

Źródło: Yale News

Przeczytaj również: Badanie: komórki krwi zmieniają się w fibroblasty i umożliwiają gojenie bez blizn

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Chirurgia Plastyczna i Oparzenia”:

Zastosowanie przygotowywanych w banku tkanek przeszczepów tkankowych i komórkowych w leczeniu oparzeń oraz ran przewlekłych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *