NFZ wydał zarządzenie w sprawie bezpłatnych opatrunków dla chorych na EB
Newsy Opatrunki Pielęgnacja Pod sliderem

NFZ wydał zarządzenie w sprawie bezpłatnych opatrunków dla chorych na EB

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

5 sierpnia 2019 roku ukazało się zarządzenie 103/2019/DSOZ prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie bezpłatnych opatrunków dla chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (EB). Będą one dostępne w kilkunastu placówkach w całej Polsce.

Pacjenci z EB już wkrótce otrzymają bezpłatne opatrunki

Według informacji zawartych w lipcowej liście refundacyjnej nastąpić miał drastyczny wzrost dopłat pacjentów do opatrunków stosowanych u pacjentów z pęcherzowym oddzielaniem się naskórka (Epidermolysis bullosa, EB). Wówczas rodzice najmłodszych pacjentów zwrócili uwagę na fakt, iż wysokość dopłat została podniesiona już kolejny raz w ciągu ostatnich kilku lat. Jak oszacowano, miesięczny koszt leczenia i pielęgnacji dziecka chorego na EB od lipca wynosić miał około 8 tysięcy złotych, w co wliczono m.in. koszty opatrunków, igieł, płynów do dezynfekcji, maści, odżywek.

Po licznych apelach Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) zdecydował się wydać zarządzenie, z którego wynika, że pacjenci otrzymają całkowicie za darmo wszystkie niezbędne opatrunki. Zostało ono opublikowane w poniedziałek (5 sierpnia) i według ekspertów z NFZ skorzysta z niego około 100 pacjentów, głównie dzieci. RMF FM podało, że bezpłatne opatrunki trafią do pierwszych pacjentów najwcześniej w przyszłym tygodniu – w kolejnych dniach bowiem szpitale będą aneksować umowy w tej sprawie z Funduszem.

Bezpłatne opatrunki dla chorych na EB będą dostępne w kilkunastu miejscach w Polsce

Bezpłatne opatrunki będzie można odebrać w kilkunastu placówkach medycznych w Polsce. Jak podaje NFZ, w województwie mazowieckim mają być to trzy szpitale.

Przepisy zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej stosuje się do świadczeń udzielanych od 1 lipca 2019 roku.

Źródło: RMF24

Przeczytaj również: Badanie: krem wspomagający gojenie ran przy recesywnej postaci EB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *