Niedobór witaminy B12: sześć głównych oznak
Newsy Pielęgnacja Pod sliderem Profilaktyka

Niedobór witaminy B12: sześć głównych oznak

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Rozpuszczalna w wodzie witamina B12 to rozpuszczalna odgrywa istotną rolę głównie w produkcji czerwonych krwinek, a jej brak może powodować szereg niepokojących objawów w całym organizmie. Jak więc rozpoznać 6 podstawowych symptomów, które mogą oznaczać niedobory witaminy B12?

Jak objawia się niedobór witaminy B12?

Objawy niedoboru witaminy B12 mogą rozwinąć się wówczas, kiedy zaczyna brakować jej w codziennej diecie. Ponieważ jej źródłem są głównie produkty pochodzenia zwierzęcego, na niedobory najbardziej zagrożeni są weganie i wegetarianie. Również niektóre leki wpływają na przyswajalność i wchłaniania witaminy B12 z żywności. Na jakie objawy należy więc zwrócić szczególną uwagę i co powinno budzić niepokój? Poniżej prezentujemy 6 głównych symptomów wskazujących na niedobór witaminy B12.

  1. Osłabienie i zmęczenie

Uczucie osłabienia bądź zmęczenia to bardzo częsty objaw niedoborów witaminy B12. Pojawiają się one, kiedy zaczyna brakować jej do wytwarzania czerwonych krwinek, które transportują tlen po całym ciele. Rezultatem jest wówczas niezdolność organizmu do skutecznego transportu tlenu, co z kolei sprawia, że człowiek zaczyna odczuwać większe zmęczenie niż zazwyczaj.

  1. Blada lub żółtawa skóra

Ci, którym brakuje witaminy B12, często mają bardzo blady lub lekko żółty odcień skóry i białek oczu – stan ten nazywany jest żółtaczką. Dzieje się tam, gdy brakuje witaminy B12, ponieważ niedobór ten wpływa na zmniejszoną produkcję czerwonych krwinek w organizmie. Ze względu na fakt, iż witamina ta jest niezbędna do wytwarzania DNA odpowiedzialnego właśnie za tworzenie się nowych krwinek, bez niej komórki stają się niekompletne, a tym samym – niezdolne do prawidłowego podziału. To z kolei prowadzi do niedokrwistości, objawiającej się m.in. właśnie bladością skóry.

  1. Zapalenie języka i owrzodzenia jamy ustnej

Zapalenie języka objawia się przede wszystkim tym, że zmienia on kolor i kształt – staje się bardziej bolesny, czerwony i opuchnięty. Zdarza się również, że wygląda on na bardzo gładki, ponieważ niewielkie wypustki na języku zawierające w sobie kubki smakowe rozciągają się i niemal znikają. Dodatkowo przy niedoborach witaminy B12 częściej pojawiają się owrzodzenia wewnątrz jamy ustnej, a także bolesne afty.

  1. Trudności z normalnym poruszaniem się

Jeśli w organizmie brakuje witaminy B12, uszkodzenie układu nerwowego może spowodować zmianę w sposobie chodzenia i poruszania się. Nierzadko wpływa nawet na równowagę i koordynację, czyniąc osobę bardziej podatną na upadki. Trudności z normalnym poruszaniem się stanowią częsty objaw niedoboru witaminy B12 u osób starszych. Niektóre badania sugerują nawet, że zwiększenie ilości witaminy B12 w spożywanym przez nich pokarmie może znacząco poprawić ich codzienną mobilność.

  1. Mrowienie

Jednym z poważniejszych symptomów niedoboru witaminy B12 jest uszkodzenie nerwów. Może to następować z czasem, ponieważ witamina B12 jest ważnym czynnikiem przyczyniającym się do prawidłowego funkcjonowania szlaku metabolicznego, który wytwarza mielinę. Ta otacza nerwy jako forma ochrony i izolacji. Bez witaminy B12 mielina produkowana jest inaczej, przez co układ nerwowy nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.

  1. Zaburzenia widzenia

Jednym z objawów niedoboru witaminy B12 są zaburzenia widzenia, który często objawia się nieostrością obrazu. Może się zdarzyć, że jeśli nie podejmie się odpowiedniego leczenia, brak tej witaminy spowoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego prowadzącego do oczu. Takie uszkodzenie może zakłócać sygnał nerwowy, który przechodzi z oka do mózgu, tym samym zaburzając widzenie – stan ten określa się mianem neuropatii wzrokowej.

Jeśli pacjent nie otrzymuje wystarczającej ilości witaminy B12 w diecie, lekarz rodzinny może zlecić jej większe spożycie w pokarmach bądź regularne przejmowanie suplementów. Niektóre placówki oferują także zastrzyki zawierające witaminę B12, szczególnie dla osób z niedokrwistością, którzy nierzadko muszą przyjmować je do końca życia.

Źródło: Express.co.uk

Przeczytaj również: Lista najlepszych witamin dla skóry

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Chirurgia Plastyczna i Oparzenia”:

Suplementacja witaminy D u pacjentów po ciężkich oparzeniach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *