Leczenie ran Newsy Pod sliderem

Nieprzyjemny zapach z rany – jak sobie z nim poradzić?

Nieprzyjemny zapach wydzielający się z rany to dla zespołu medycznego sygnał, że zachodzą w niej procesy, które mogą opóźniać bądź wstrzymywać proces leczenia, takie jak martwica tkanek lub bakteryjna kolonizacja. Jak postępować w przypadku wystąpienia nieprzyjemnego zapachu z rany?

Przyczyny

W etiologii tej przypadłości wskazuje się przede wszystkim na procesy metaboliczne bakterii beztlenowych. Podczas rozkładu tkanek bakterie beztlenowe uwalniają związki chemiczne – kadawerynę i putrescynę – które odpowiadają za powstawanie nieprzyjemnego zapachu.

W ranach przewlekłych, takich jak odleżyny, owrzodzenia nóg czy zespół stopy cukrzycowej, nieprzyjemny zapach może być również skutkiem degradacji tkanek.

Zwalczanie źródeł zapachu

Zwalczanie nieprzyjemnego zapachu w ranie polega na wdrożeniu terapii powikłań, które go powodują, takich jak zakażenie rany czy dewitalizacja tkanki. Nie zaleca się stosowania miejscowej antybiotykoterapii z uwagi na niemożność uzyskania odpowiedniego stężenia antybiotyku w miejscu zakażenia.

Specjaliści wskazują natomiast na dużą skuteczność stosowania miejscowego preparatów na bazie metronidazolu w leczeniu ran wykazujących nieprzyjemny zapach. Związek ten jest wykorzystywany w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie beztlenowe, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Stosowanie żelu na bazie tego związku bezpośrednio na ranę może doprowadzić do znacznego ograniczenia lub całkowitego zwalczenia nieprzyjemnego zapachu. W przypadku nasilonej infekcji metronidazol może być także stosowany doustnie w formie tabletek lub zawiesiny sporządzanej z proszku.

Maskowanie zapachu

Jeżeli niemożliwe jest zlikwidowanie przyczyny nieprzyjemnego zapachu, należy wdrożyć opatrunki pochłaniające zapach. Specjaliści zalecają, aby po oczyszczeniu rany i usunięciu zdewitalizowanej tkanki zastosować antyseptyk z zawartością oktenidyny w połączeniu z opatrunkami na bazie srebra, co pozwoli nie tylko zwalczyć infekcję, ale też przyspieszy gojenie poprzez ograniczenie namnażania bakterii i kontrolę wysięku.

Skuteczne mogą być także preparaty na bazie jodu, które wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe, dzięki czemu mogą redukować nieprzyjemny zapach w ranie. Podobnie jak preparaty na bazie srebra, mają one zdolność kontrolowania wysięku. Należy jednak zauważyć, że nie mogą być one stosowane w połączeniu z opatrunkami z zawartością srebra.

Właściwości pochłaniania nieprzyjemnych zapachów z rany wykazują również opatrunki węglowe. Często są one wyposażone dodatkowo w warstwę srebra, co nadaje im właściwości antybakteryjne.

Jeżeli stosowanie opatrunków pochłaniających zapachy nie jest wystarczające, można rozważyć wykorzystanie rozwiązań zewnętrznych, takich jak odświeżacze powietrza, olejki eteryczne czy świece zapachowe.

Źródła: https://www.woundsource.com/, https://www.mypcnow.org/

Przeczytaj także: Popromienne zapalenie skóry – jak je leczyć?

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Zakażenie miejsca operowanego – postaci kliniczne, czynniki ryzyka, profilaktyka, etiologia, diagnostyka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *