Nietypowy opatrunek na oparzenia nakładany specjalnym pistoletem
Leczenie ran Newsy Oparzenia Opatrunki Pod sliderem

Nietypowy opatrunek na oparzenia nakładany specjalnym pistoletem

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Naukowcy z Izraela opracowali nowoczesny, cienki opatrunek polimerowy przeznaczony do leczenia ran oparzeniowych, który aplikowany jest za pomocą specjalnie stworzonego w tym celu pistoletu. Jego zastosowanie pozwala nie tylko zaoszczędzić czas personelu medycznego, ale również bezboleśnie leczyć nawet trudne rany.

Polimerowy opatrunek nakładany za pomocą pistoletu

Naukowcy z izraelskiej firmy NanoMedic opracowali innowacyjny, polimerowy opatrunek SpinCare, którego sposób nakładania znacząco różni się od dotychczasowych metod – w tym celu stworzyli oni bowiem specjalne urządzenie przypominające pistolet-zabawkę na wodę. Narzędzie to rozpyla przezroczysty, podobny strukturalnie do skóry opatrunek bezpośrednio na ranę, dzięki czemu możliwe jest przeprowadzenie leczenia bez konieczności odrywania bandaży, wiążącego się z tym bólu, a także bez zagrożenia ze strony bakterii.

Nowoczesny opatrunek polimerowy jest cienki, ale bardzo trwały. Jak wyjaśniają naukowcy, wytrzymuje on zamoczenie w wodzie nawet przez całą dobę, a po zaaplikowaniu go na ranę złuszcza się naturalnie, gdy tylko skóra pod nim się zagoi. Badania dowiodły również, że jedno natryskiwanie z użyciem specjalnie opracowanego urządzenia zapewnia skórze ochronę nawet przez trzy tygodnie.

Nowoczesna technologia wkrótce będzie dostępna w Europie

SpinCare umożliwia nie tylko bezbolesną terapię, ale również pozwala personelowi medycznemu zaoszczędzić czas – procedury są bowiem mniej czasochłonne, a nowoczesna technologia stwarza szansę na dodawanie do opatrunku kolejnych substancji wspierających odbudowę skóry czy środków antybakteryjnych w celu przeciwdziałania zakażeniom.

Twórcy urządzenia przekazali już kilka jego sztuk do szpitali w Europie. Do połowy roku planują oni wprowadzić swój produkt na rynek europejski, a następnie na amerykański. Firma zapewnia również, że zarówno cena pistoletu, jak i polimerowej substancji opatrunkowej będzie na tyle atrakcyjna, że szpitale nie powinny mieć problemów z ich zakupem.

Źródło: Superstacja.tv

Przeczytaj również: Innowacyjny termoreakcyjny opatrunek, który dopasowuje się do kształtu rany

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Chirurgia Plastyczna i Oparzenia”:

Zastosowanie opatrunku hemostatycznego w leczeniu krwawienia z rany oparzeniowej – doświadczenia własne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *