Nieznana dotąd rola komórek, które w obecności bakterii wspomagają gojenie
Badania naukowe Newsy Pod sliderem

Nieznana dotąd rola komórek, które w obecności bakterii wspomagają gojenie

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Zespół z Oxford University odkrył nieznaną dotąd rolę niedawno odkrytych komórek nazwanych MAIT, które do tej pory odpowiadały za ochronę przed infekcjami – okazało się, że mają one również wpływ na mechanizmy wspierające gojenie się ran. To niejedyne takie odkrycie w ostatnim czasie.

Naukowcy odkryli nieznaną rolę niezmiennych komórek T błony śluzowej

Zespół z Oxford University poinformował niedawno, że udało mi się zidentyfikować nieznaną dotychczas rolę odkrytych zaledwie kilka lat temu komórek obecnych w ludzkim organizmie – chodzi o komórki nazwane w skrócie MAIT (ang. mucosal associated invariant T cells), niezmiennych komórek T związanych z błoną śluzową. Wcześniej przeprowadzone badania wykazały, że chronią one człowieka przed infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi. Najnowsze odkrycie wskazuje natomiast, iż komórki te pełnią również inną rolę – w obecności groźnych bakterii uruchamiają mechanizmy wspierające gojenie się ran.

– Są niezwykłe z kilku względów. Są bardzo liczne w różnych częściach ciała. Są także bardzo stare z ewolucyjnego punktu widzenia: znajduje się je u zwierząt tak bardzo niespokrewnionych z człowiekiem, jak oposy czy diabły tasmańskie – powiedział jeden z autorów badania, dr Timothy Hinks.

To nie pierwszy raz, kiedy naukowcy odkryli w ludzkim organizmie nieznane wcześniej komórki – w zeszłym roku neurobiolodzy z Allen Institute for Brain Science zidentyfikowali nowe neurony, które ze względu na wygląd zostały przez nich nazwane „neuronami dzikiej róży”. Należą one do grupy neuronów osłabiających aktywność innych komórek nerwowych w mózgu. Do tej pory nie stwierdzono ich ani u myszy, ani u innych dobrze przebadanych zwierząt laboratoryjnych, co może znaczyć, że stanowią jedną z podstawowych różnic miedzy ludźmi a innymi gatunkami.

– Tak naprawdę nie rozumiemy, co czyni człowieka wyjątkowym – dodał jeden z członków zespołu badawczego, dr Ed Lein.

Wciąż nie odkryto wszystkich mechanizmów zachodzących w ludzkim ciele

To nie jedyne nowe odkrycie, jakiego w ciągu ostatnich kilku lat dokonano w kwestii ludzkiego ciała. Jakiś czas temu naukowcy z University of Virginia School of Medicine znaleźli nowe naczynia limfatyczne na powierzchni mózgów myszy. System limfatyczny to sieć naczyń, która transportuje komórki układu odpornościowego, oraz swoisty łącznik pomiędzy układem krążenia a różnymi tkankami – dotąd nie przypuszczano jednak, że znajduje się on także w mózgu. A jednak nieco później podobne do tych naczyń struktury wykryto także u ludzi – zidentyfikowali je w czasie pośmiertnych analiz mózgów ludzkich i w badaniach z użyciem MRI badacze z National Institute of Neurological Disorders and Stroke (NINDS). Zdaniem naukowców te naczynia limfatyczne łączą system immunologiczny z mózgiem i pozwalają na usuwanie z niego szkodliwych substancji.

– Na własne oczy obserwowaliśmy, jak mózgi ludzi dosłownie odprowadzają płyn do tych naczyń – powiedział kierujący pracami dr Daniel S. Reich.

– Wyniki tych badań mogą zasadniczo zmienić nasz sposób myślenia o relacjach mózgu z układem immunologicznym – skomentował z kolei dyrektor NINDS dr Walter J. Koroshetz.

Źródło: Nauka w Polsce

Przeczytaj również: Badanie: komórki krwi zmieniają się w fibroblasty i umożliwiają gojenie bez blizn

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Testy igra – co o nich wiemy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *