Newsy Nowe technologie Obok slidera Opatrunki

Nowa żelowa soczewka kontaktowa przyspiesza gojenie nabłonka rogówki

Naukowcy z Queensland University of Technology opracowali innowacyjną terapeutyczną soczewkę kontaktową, która działa jak bandaż na uszkodzonej powierzchni oka i znacznie przyspiesza gojenie rogówki. Ich wynalazek ma w przyszłości ułatwić terapie chorób oczu i zmniejszyć liczbę nieudanych przeszczepów rogówki.

Żelowy opatrunek dla oka

Nowa terapeutyczna soczewka kontaktowa, która działa jak bandaż na uszkodzenia powierzchni oka, zdaniem australijskich badaczy stanowi znacznie ulepszoną metodę leczenia poważnych uszkodzeń rogówki. Ich nowoczesny „plaster okulistyczny” składa się z komórek o specjalnych właściwościach wspomagających gojenie się ran oraz komórek „wyizolowanych od tkanki oka dawcy, a następnie połączonych z wewnętrzną powierzchnią specjalnego typu soczewki kontaktowej”, jak powiedział naukowiec z Queensland University of Technology, profesor Damien Harkin, podczas oficjalnego oświadczenia.

– Komórki dawcy bardzo łatwo jest wyizolować z tkanki, która po rutynowych przeszczepach rogówki zwykle zostaje odrzucona – wyjaśnił profesor Damien Harkin. – Na podstawie wstępnych danych uważamy, że komórki dawcy uwalniają szereg czynników gojących rany, które wspomagają naprawę powierzchni oka.

Soczewki mogą wkrótce trafić na rynek

Założeniem badaczy jest to, aby obie żelowe soczewki kontaktowe mogły być dostępne dla pacjenta w ciągu kilku godzin od momentu jego przybycia do kliniki z niedawno nabytymi lub przewlekłymi uszkodzeniami powierzchni oka.

– Nasza terapia może zapewnić ulgę pacjentom cierpiącym na przewlekłe choroby, takie jak owrzodzenia rogówki bądź inne uszkodzenia nabłonka, które nie zareagowały na konwencjonalne terapie – powiedział profesor Harkin z Queensland University of Technology. – Ta nowa metoda może również przydać się w ramach terapii pierwszego rzutu w leczeniu ostrych urazów oka spowodowanych wypadkiem w miejscu pracy lub w domu, wynikających na przykład z narażenia na żrące chemikalia, substancje powodujące oparzenia lub też nadmierne ciepło.

Australijscy naukowcy mają nadzieję, że ich innowacyjne soczewki kontaktowe zostaną wprowadzone na rynek krótko po zakończeniu ścisłych badań klinicznych.

Źródło: XINHUANET

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Chirurgia Plastyczna i Oparzenia”:

Rekonstrukcja okolicy oczodołowej u 2,5-letniego dziecka po ugryzieniu przez psa – opis przypadku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *