Nowatorska operacja: ofiary oparzeń wyleczono błoną owodniową
Leczenie ran Newsy Pielęgnacja Pod sliderem

Nowatorska operacja: ofiary oparzeń wyleczono błoną owodniową

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Interdyscyplinarny zespół lekarzy ze szpitala w Rashid w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przeprowadził nowatorski zabieg przeszczepienia dwóm poparzonym mężczyznom błony owodniowej w celu przyspieszenia gojenia ran – była to pierwsza tego typu procedura w kraju. Pacjenci trafili do placówki po wybuchu butli z gazem.

„Tkanki łożyska są coraz częściej wykorzystywane w leczeniu ran”

Dwóch młodych obywateli Afganistanu przetransportowano do szpitala w Rashid po tym, jak wybuch butli z gazem spowodował u nich bardzo rozległe i głębokie oparzenia. 45% całkowitej powierzchni ciała 27-letniego Hafizulli było objęte powierzchniowymi i głębokimi oparzeniami 2. stopnia, z kolei jego kuzyn, 20-letni Khayal Mohammed, miał 30% oparzeń. Obaj pacjenci trafili do placówki medycznej w stanie krytycznym.

Multidyscyplinarny zespół lekarzy z oddziału oparzeń szpitala przeprowadził kilka procedur w celu ich ustabilizowania. Kilka dni później obaj mężczyźni stali się pierwszymi osobami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich poddanymi przeszczepowi błony owodniowej od kobiety, która urodziła dziecko poprzez cesarskie cięcie w szpitalu Latifa Hospital for Women and Children. Jest to pierwszy zabieg w kraju, podczas którego błony owodniowej z łożyska użyto w celu przyspieszenia leczenia rany oraz pielęgnacji tkanki skórnej.

– Naszym priorytetem są postępy w opiece nad pacjentami i zapewnienie najwyższej jakości usług medycznych – powiedział dr Fahd Baslaib, dyrektor generalny szpitala w Rashid w DHA. Jednostka oparzeniowa w szpitalu systematycznie rozwijała zakres specjalistycznych usług w ciągu ostatnich kilku lat, dlatego teraz jesteśmy dumni z tego osiągnięcia, gdyż toruje ono drogę do zaawansowanego leczenia oparzeń i ran, zapewniając pacjentom skuteczniejsze leczenie bólu oraz przyspieszoną regenerację.

Zazwyczaj w przypadku rozległych oparzeń stosuje się przeszczep skóry, ale błona owodniowa zyskuje wśród specjalistów w zakresie leczenia ran coraz większą popularność, gdyż wiąże się z wieloma korzyściami dla pacjentów. Należy jednak pamiętać, że jedynie kobieta poddana cesarskiemu cięciu może zdecydować się na oddanie błony owodniowej, ponieważ wówczas jest ona sterylna. Podczas ciąży błona owodniowa otacza łożysko i chroni rozwijający się płód w macicy. Po urodzeniu łożysko oddziela się od ściany macicy i zostaje wydalone z ciała, gdyż nie jest już potrzebne ani matce, ani dziecku.

– Tkanki łożyska są coraz częściej wykorzystywane w leczeniu ran. Zależy nam na dalszym rozwoju metody przeszczepiania błony owodniowej w celu wspomagania gojenia ran oparzeniowych – powiedziała dr Muna Tahlak, dyrektor Latifa Hospital for Women and Children.

Istnieje wiele korzyści płynących z zastosowania błony owodniowej w leczeniu ran

– Obaj pacjenci byli właściwymi kandydatami do tej procedury, ponieważ są młodzi, a ich rany nie zostały zanieczyszczone. Skontaktowaliśmy się z Latifa Hospital for Women and Children, gdzie znalazła się dawczyni błony owodniowej – dodał dr Marwan Al Zarouni, kierownik oddziału chirurgii oparzeń i chirurgii plastycznej szpitala w Rashid.

Lekarze z oddziału oparzeniowego przybyli do Latifa Hospital for Women and Children, aby natychmiast po narodzinach dziecka pobrać łożysko i wyekstrahować z niego błonę owodniową. Następnie została ona zdezynfekowana i pocięta na paski, gdyż umożliwiało to przechowywanie jej w sterylnych pojemnikach w specjalnej lodówce.

Przed przeszczepem błony owodniowej lekarze z oddziału oparzeniowego dokładnie oczyścili rany i usunęli z nich martwą tkankę. 26 czerwca dokonano przeszczepu u Hafizulli. Oparzenia występowały na obu kończynach dolnych i tam właśnie przeprowadzono operację. 30 czerwca natomiast drugi pacjent, Khayal Mohammed, przeszedł ten sam zabieg na klatce piersiowej i ramionach.

– Straciłem przytomność do czasu, kiedy zostałem przyjęty na oddział – opisał pacjent, Hafizulla. To było po prostu straszne, czułem ogromny ból. Kiedy się obudziłem, zdałem sobie sprawę, że jestem w szpitalu. Nie jestem w stanie wyrazić swojej wdzięczności lekarzom, dzięki którym obaj otrzymaliśmy nowe życie.

Błona owodniowa została użyta zamiast przeszczepu skóry w miejscach głębokiego oparzenia – powiedział Al Zarouni. Mieliśmy wystarczającą ilość błony, aby pokryć te obszary u obu pacjentów. Ponieważ można ją przechowywać tylko przez 14 dni, musieliśmy odrzucić resztę. W miejscach, gdzie dokonano przeszczepów, gojenia następowało znacznie szybciej, co udowadnia, że istnieje wiele korzyści płynących z zastosowania błony owodniowej. Poza leczeniem ran, pomaga ona w zwalczaniu bólu, a to ma kluczowe znaczenie dla pacjentów z oparzeniami i głębokimi ranami. Jeśli jest dopasowana genetycznie, staje się częścią ciała na czas gojenia, a następnie odpada samoistnie. Ponadto jest bogata w składniki odżywcze, zmniejsza stan zapalny, ma właściwości antybakteryjne, jest nieimmunogenna (nie będzie postrzegana przez organizm jako obcy materiał – przyp. red.) i redukuje tworzenie się blizn.

Obaj pacjenci zostali wypisani ze szpitala w zeszłym tygodniu. Szpital w Rashid jest jednym z niewielu szpitali w kraju ze specjalistycznym oddziałem oparzeniowym, w którym stosuje się najnowocześniejsze procedury medyczne.

Źródło: Khaleejtimes.com

Przeczytaj również: Nietypowy opatrunek na oparzenia nakładany specjalnym pistoletem

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Chirurgia Plastyczna i Oparzenia”:

Prawne aspekty inżynierii tkankowej w leczeniu oparzeń w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *