Badania naukowe Newsy Nowe technologie Pod sliderem Profilaktyka Żywienie

Nowatorska technologia grafenowa może diagnozować wczesne objawy ZSC

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Stevens Institute of Technology podpisał wyłączną umowę licencyjną z Bonbouton, dającą prawo do używania i dalszego rozwijania systemu opartego na technologii grafenowej, który diagnozuje wczesne objawy zespołu stopy cukrzycowej, zanim owrzodzenia się rozwiną. Dzięki temu osoby z cukrzycą zyskają dostęp do odpowiedniej profilaktyki i będą mogły samodzielnie zapobiegać rozwojowi schorzenia.

Wkładki do butów mogą diagnozować ZSC przed jego rozwojem

Inteligentna wkładka – pierwszy produkt firmy Bonbouton – może zostać włożona do butów codziennych lub wieczorowych, aby stale monitorować zdrowie stóp u osób chorych na cukrzycę. Dane są następnie przesyłane do aplikacji, do której pacjent ma dostęp i którą udostępnia lekarzowi, ten natomiast na ich podstawie ustala, czy należy przeprowadzić interwencję i wdrożyć leczenie.

– Zainspirowały mnie dwie rzeczy – chęć pomocy osobom chorym na cukrzycę i chęć komercjalizacji technologii – powiedziała założycielka i dyrektor generalny Bonbouton, Linh Le, która opracowała i opatentowała technologię grafenową podczas studiów doktoranckich z inżynierii chemicznej w Stevens.

Ekspertka wpadła na pomysł stworzenia wkładki, która mogłaby pomóc w zapobieganiu zespołowi stopy cukrzycowej (ZSC), kiedy schorzenie pojawiło się u niej.

W planach jest wykorzystanie technologii grafenowej w innych branżach

Powikłania cukrzycy mogą utrudniać pacjentom monitorowanie stanu zdrowia stóp. Przewlekły, wysoki poziom glukozy we krwi zaburza funkcjonowanie naczyń krwionośnych i powoduje uszkodzenie nerwów. Pacjenci odczuwają wówczas ból, ale mogą także tracić czucie w stopach. Związane z cukrzycą uszkodzenie naczyń krwionośnych i nerwów może prowadzić do trudnych do leczenia infekcji, takich jak owrzodzenia, które nierzadko przyczyniają się do poważnych uszkodzeń tkanek i kości, prowadząc nawet do amputacji palca bądź kończyny. Inteligentne wkładki Bonbouton wyczuwają temperaturę skóry, ciśnienie i inne czynniki związane ze zdrowiem stóp, co może ostrzec pacjenta i jego lekarza o zbliżającej się infekcji. Upraszcza to znacząco samokontrolę przeprowadzaną przez pacjenta i zmniejsza częstotliwość wizyt u lekarza, podwyższając tym samym jakość życia chorych. W 2018 roku Bonbouton ogłosił również podpisanie umowy o rozwoju technicznym z firmą Gore, znaną z rewolucjonizacji branży odzieży wierzchniej za pomocą tkaniny GORE-TEX®, w celu zbadania sposobów zintegrowania czujników grafenowych Bonbouton z wygodną, nadającą się do noszenia tkaniną do cyfrowych zastosowań zdrowotnych.

– Jesteśmy zainteresowani opracowaniem inteligentnej odzieży służącej działaniom profilaktycznym oraz wykorzystaniem naszej technologii grafenowej w innych branżach – powiedziała Linh Le. Chciałabym w pełni wykorzystać potencjał Bonbouton, biorąc technologię, którą opracowałam jako doktorantka w Stevens, i przekształcić ją w produkt zapewniający pacjentom łatwą profilaktykę, co pozwoli zaoszczędzić miliardy dolarów na kosztach opieki zdrowotnej.

Źródło: News-medical.net

Przeczytaj również: Odkrycie enzymu może doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia ZSC

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Zachowania zdrowotne pacjentów z cukrzycą w zakresie prewencji zespołu stopy cukrzycowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *