Diagnostyka Eksperci Newsy Nowe technologie Pod sliderem

Nowatorski czujnik przepływu krwi przez tętnicę

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda stworzyli biodegradowalny czujnik przepływu krwi, dzięki któremu możliwe będzie monitorowanie przepływu krwi. Czujnik nie będzie wymagał baterii czy przewodów. Głównym zadaniem tego urządzenia będzie bezprzewodowe monitorowanie przepływu krwi po operacji i przesłanie informacji o zablokowaniu naczynia.

– Pomiar przepływu krwi ma kluczowe znaczenie w wielu specjalnościach medycznych, więc bezprzewodowy biodegradowalny czujnik może mieć zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym zabiegach naczyniowych, transplantacyjnych, rekonstrukcyjnych i kardiochirurgicznych – powiedziała Paige Fox, adiunkt na Uniwersytecie Stanford.

Dzięki biodegrowalnemu czujnikowi w przypadku pojawienia się powikłań lekarze będą w stanie natychmiast zareagować. Z uwagi na materiały z których został zrobiony, sprzęt rozłoży się samoistnie. Dzięki temu nie będzie konieczności chirurgicznego usuwania czujnika.

Czujnik ułatwi lekarzom monitorowanie skuteczności chirurgii naczyń krwionośnych

Monitorowanie przepływu krwi pozwoli specjalistom ocenić, czy zabieg chirurgii naczyniowej przyniósł rezultaty. Dlatego czujnik będzie niezwykle pomocny we wczesnej diagnostyce powikłań pooperacyjnych.

– To był bardzo wymagający projekt i wymagał wielu eksperymentów i przeprojektowania, powiedział Levent Beker, badacz z laboratorium Bao. Zawsze interesowałem się aplikacjami medycznymi i implantologicznymi, które mogą otworzyć wiele możliwości monitorowania lub telemedycyny w wielu operacjach chirurgicznych.

Z uwagi na to, że pierwsze symptomy powikłań pooperacyjnych pojawiają się zbyt późno, monitorowanie przepływu krwi u pacjenta po zabiegu chirurgii naczyniowej jest trudne. W sytuacji powikłań pooperacyjnych, niezbędna może okazać się kolejna operacja, która obarczona jest podobnym ryzykiem co pierwsza operacja. Dzięki opracowanemu czujnikowi lekarze będą mogli wcześniej zareagować.

Urządzenie zostało poddane wcześniej badaniom na szczurach. Pomimo zminiaturyzowania, wszczepiony do tętnicy szczura implant bez problemu dostarczył informacje o przepływie krwi. Nowatorski czujnik ma również wiele innych potencjalnych zastosowań. Ze względu na to, że pomiar przepływu krwi ma kluczowe znaczenie w wielu specjalnościach medycznych, czujnik będzie przydatny nie tylko po operacjach chirurgicznych.

Źródło: mdindeks.pl, Uniwersytet Stanforda

Przeczytaj także: Naukowcy zidentyfikowali kolejny mechanizm komórkowy zamykający rany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *