Badanie: komórki tłuszczowe odgrywają ważną rolę w gojeniu się ran
Leczenie ran Nowe technologie Pod sliderem

Nowe antybakteryjne i biodegradowalne nanotkanki przyspieszą zamykanie ran

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Choć kleje do tkanek organicznych, zaprojektowane w celu ułatwienia procesu gojenia, mają szerokie zastosowanie kliniczne, to jednak większość z nich wykazuje szereg ograniczeń, takich jak infekcje, toksyczność bądź nadmierny obrzęk. Chińscy naukowcy opracowali więc skuteczny, biokompatybilny i antybakteryjny klej do tkanek do gojenia ran skóry, opierający się na technologii nanocząsteczek.

Nanocząsteczki w leczeniu ran

Naukowcy z Nanjing w Chinach postanowili znaleźć sposób na to, aby proces gojenia rany odbywał się przy jak najmniejszej ingerencji syntetycznych środków chemicznych, które nie zawsze niosą ze sobą pożądane rezultaty. W swoich badaniach zainspirowali się faktem, że nieorganiczne nanocząstki mogą bezpośrednio łączyć się z żywą tkanką skórną na zasadzie tzw. „efektu nanobridgingu”. Zdecydowali się sprawdzić, czy uda im się w warunkach laboratoryjnych zbudować dwusiarczkowe wiązania mostkowe nanosrebra oraz mezoporowatych nanocząstek krzemionki (Ag-MSN), które stanowiłyby skuteczny i bezpieczny klej tkankowy, nie tylko o właściwościach przeciwbakteryjnych, ale również biodegradowalny, dzięki czemu po zamknięciu i wyleczeniu rany zniknąłby samoistnie.

Skuteczność potwierdzona w licznych badaniach

Ag-MSN został wytworzony poprzez kontrolowane łączenie nanocząsteczek srebra zarówno z powierzchnią, jak i mezoporami biodegradowalnych nanocząsteczek krzemionki. Właściwości otrzymanego w ten sposób MSN scharakteryzowano za pomocą elektronowego mikroskopu transmisyjnego, spektroskopii fournierowskiej, spektroskopii rentgenowskiej z dyspersją energii, a także pomiaru rozkładu wielkości częsteczek, potencjału elektrokinetycznego oraz struktury mezoporów. Ponadto do oceny właściwości adhezyjnych, działania antybakteryjnego, biodegradowalności i biokompatybilności Ag-MSN wykorzystano m.in. test siły przyczepności, obserwację zranienia skóry myszy, a także próby MTT.

Wyniki są obiecujące

W licznych badaniach przeprowadzonych przez chińskich naukowców Ag-MSN wykazywały nie tylko silne właściwości adhezyjne, ale także znacznie lepsze działanie przeciwbakteryjne niż samo MSN. Co ważne, jak pokazały testy wykonane na skórze myszy, ten antybakteryjny nano-klej osiąga szybsze i efektywniejsze zamykanie oraz wygojenie ran w porównaniu z założonymi szwami. Udowodniono również, że Ag-MSN o szybkim rozkładzie powoduje małą toksyczność komórkową, a co za tym idzie – zmniejsza ryzyko powikłań związanych z wykorzystaniem substancji uczulających bądź groźnych dla zdrowia.

– Nasze odkrycia sugerują, że biodegradowalne Ag-MSN można wykorzystać jako nową generację nanoprzylepnych klejów do szybkiego zamykania ran i wspomagania ich estetycznego gojenia się – podsumowali naukowcy w swojej publikacji. Wyniki badań przedstawiono w prestiżowym czasopiśmie medycznym „International Journal of Nanomedicine”.

Pełną treść artykułu znaleźć można TUTAJ.

Źródło: Dovepress

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Leczenie Ran”:

Zastosowanie bionanocelulozy do celów medycznych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *