Badania naukowe Newsy Obok slidera Rodzaje ran

Nowe odkrycie genetyczne pomoże wyeliminować problem owrzodzeń jamy ustnej?

Dokonano ogromnego przełomu w genetycznym zrozumieniu owrzodzeń jamy ustnej, dzięki któremu w przyszłości możliwe będzie opracowanie leku służącego zapobieganiu lub leczeniu bolesnych zmian chorobowych. Wcześniejsze badania wykazały, że owrzodzenia jamy ustnej są częściowo dziedziczne, ale do tej pory niewiele było dowodów łączących z nimi określone geny lub regiony genomiczne.

Za owrzodzenia jamy ustnej może odpowiadać 97 genów

Owrzodzenia jamy ustnej dotykają nawet 25% młodych dorosłych i jeszcze większy odsetek dzieci. Badanie przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem badaczy z Uniwersytetu w Bristolu miało na celu wskazanie obszarów genomu związanych z powstawanie owrzodzeń jamy ustnej, czemu służyła systematyczne analiza kodu DNA. Obserwując częstotliwość występowania owrzodzeń jamy ustnej w różnych populacjach w Wielkiej Brytanii, USA i Australii, eksperci starali się znaleźć geny, które byłyby konsekwentnie powiązane z występowaniem tego schorzenia.

Ostatecznie zespół zidentyfikował konkretne warianty genetyczne, analizując dane genetyczne pochodzące z Wielkiej Brytanii od ponad 450 tysięcy uczestników badania i porównał te odkrycia u ponad 350 tysięcy pacjentów w amerykańskim zbiorze danych 23andMe. W efekcie naukowcy odkryli 97 wspólnych zmian genetycznych w całym genomie, które predysponują do owrzodzeń jamy ustnej u ludzi. W badaniu przeanalizowano trzy kolejne badania, w tym badanie Bristol’s Children of the 90s (ALSPAC), które potwierdziło wyniki. Te zmiany chorobowe zakodowane są w genach, które wcześniej były powiązane z regulacją układu odpornościowego organizmu.

Pomocne mogą okazać się leki na reumatoidalne zapalenie stawów

– Obecnie istnieje kilka zadowalających metod leczenia owrzodzeń jamy ustnej, jednak dostępne leki są niespecyficzne i mogą prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych. W naszym badaniu przebyliśmy drogę od bardzo małej wiedzy genetycznej dotyczącej owrzodzeń jamy ustnej do wyodrębnienia aż 97 obszarów genomu, które mogą stanowić doskonałą podstawę do przyszłych badań – wyjaśnił Tom Dudding, ekspert z Wellcome Trust Clinical Research Fellow w Bristol Medical School: Population Health Sciences (PHS) i Bristol Dental School oraz pierwszy autor artykułu.

Jak dodał, odkrycie to pokazują również, że niektóre geny związane z występowaniem owrzodzeń jamy ustnej znajdują się w tych niciach DNA, względem których stosowane są już preparaty służące do leczenia innych chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów i łuszczyca.

– Istnieje możliwość, że leki te mogą być stosowane w leczeniu owrzodzeń jamy ustnej, chociaż konieczne są dalsze prace, aby to wykazać – powiedział ekspert.

Badanie opublikowano w czasopiśmie naukowym „Nature Communications”.

Przeczytaj również: Aftoza nawrotowa – jak leczyć?

Źródło: Science Daily

One thought on “Nowe odkrycie genetyczne pomoże wyeliminować problem owrzodzeń jamy ustnej?

  1. Ciekawe te badania, ale od wykrycia genów odpowiedzialnych za owrzodzenia do rozszyfrowania ich i wyeliminowania problemu pewne jeszcze daleka droga.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *