Nowoczesne szwy fotosyntetyczne wspomagają gojenie ran
Leczenie ran Newsy Nowe technologie Pod sliderem

Nowoczesne szwy fotosyntetyczne wspomagają gojenie ran

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Naukowcy z Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Chile prowadzą badania nad nowym rodzajem bioaktywnych szwów, które będą samoistnie wytwarzać tlen oraz inne składniki niezbędne w procesie gojenia. Takie rozwiązanie sprawi, że leczenie ran stanie się szybsze i łatwiejsze, znacząco zmniejszy się także liczba blizn.

Szwy z genetycznie zmodyfikowanych mikroalg

Szwy są szeroko stosowane do zamykania ran. Jednak zamiast promować aktywne gojenie się rany, działają one jako bierny element, który doprowadza do powstania blizn. Ponadto rozerwanie naczyń krwionośnych zmniejsza obecność tlenu w ranie, ograniczając gojenie. W związku z tym rośnie zainteresowanie rozwojem bioaktywnych szwów, które promują przebudowę tkanki.

W tym celu Tomás Egaña z Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Chile, wraz z zespołem z innych uniwersytetów południowoamerykańskich i europejskich, opracowali szew, który zawiera genetycznie zmodyfikowane mikroalgi (C. reinhardtii). Udowodnili, że mikroorganizmy zawarte w szwie są w stanie wytworzyć tlen i bioaktywne cząsteczki, czynniki wzrostu – czyli elementy sprzyjające regeneracji ran. Eksperci genetycznie zmodyfikowali mikroalgi, aby wytworzyć takie czynniki, jak VEGF, PDGF i SDF-1α, wprowadzając w tym celu sekwencje ich DNA do genomu mikroalgi. Następnie zaszczepili mikroalgi w szwach i obserwowali, jak czynniki te przez 14 dni wykazywały przedłużone uwalnianie, produkując jednocześnie tlen. Czynniki wzrostu wykazały również aktywność biologiczną na komórkach ludzkich in vitro.

Skuteczność i wytrzymałość

Naukowcy pod kierunkiem Tomása Egaña udowodnili także, że szwy zachowały swoje właściwości mechaniczne przez okres ponad dwóch tygodni. Ponadto po zszyciu skóry 45 razy szwem i następnej krioprezerwacji (zamrożeniu w temperaturze -80 stopni Celsjusza), mikroalgi wciąż zachowały swoją żywotność oraz zdolność wzrostu. Świadczy to o możliwości ich wielokrotnego użycia i konserwacji. Technologia ta stanowi więc nowatorskie podejście i ważny postęp w rozwoju bioaktywnych szwów. Zespół naukowców zapowiada, że w następnej kolejności zajmie się sposobami na sterylizację szwów oraz eliminację mikroorganizmów po wyleczeniu pacjenta. Zbadają też, jak można dostarczyć światło to tych fotosyntetycznych materiałów.

Źródło: Physics World

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Leczenie Ran”:

Zasady i techniki szycia nerwów obwodowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *