Nowy lek na atopowe zapalenie skóry pomyślnie przeszedł testy kliniczne
Badania naukowe Dermatologia Leczenie ran Newsy Pielęgnacja Pod sliderem

Nowy lek na atopowe zapalenie skóry pomyślnie przeszedł testy kliniczne

Pierwsze testy kliniczne nowego leku na atopowe zapalenie skóry (AZS) przyniosły obiecujące wyniki. Mechanizmy działania tego leku zostały wyjaśnione w publikacji w „Science Translational Medicine”.

– W badaniach testowaliśmy etokimab – nowe przeciwciało monoklonalne skierowane przeciw interleukinie 33 (IL-33) – białku, które jest podejrzewane o silny udział w procesie alergicznym – powiedziała dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-GUMed. Testy nowej terapii przeprowadzono na 12 dorosłych pacjentach ze średnionasiloną i ciężką postacią atopowego zapalenia skóry.

AZS to najczęściej występująca choroba przewlekła u dzieci

Według szacunków, atopowe zapalenie skóry w Europie dotyka od 10-30 proc. dzieci oraz od 2-10 proc. dorosłych. Rozwój choroby następuje w wyniku nieprawidłowej, nadmiernej reakcji organizmu na kontakt z alergenem.

– Okazuje się, że nawet jednorazowe podanie pacjentom dawki leku bardzo poprawiło u nich parametry kliniczne, stan skóry i jakość życia. U niektórych widać było poprawę nawet 20 tygodni po podaniu dawki – twierdzi badaczka z Gdańska, współautorka pracy w „Science Translational Medicine”.

AZS charakteryzuje się zmianami skórnymi, które są wysuszone i swędzą. Podczas drapania, skóra dodatkowo uszkadza się, co powoduje, że do organizmu dostają się patogeny i alergeny, które potęgują objawy choroby.

– Wyniki tych pierwszych badań klinicznych pokazują, że lek działa, jest bezpieczny i skuteczny – podsumowuje ekspertka.

Jak podkreślił kierownik badań, prof. Graham Ogg z Oksfordu, to jednak dopiero wstępne wyniki.

Atopowe zmiany skórne u niemowląt początkowo najczęściej występują na twarzy, później szyi i tułowiu. Zmieniona chorobowo skóra u dzieci po pierwszym roku życia oraz u nastolatków pojawia się zazwyczaj w zgięciach stawowych, czyli w zgięciach łokciowych oraz pod kolanami. Zmiany skórne dotykające dorosłych mogą być rozsiane na ciele.

Pacjenci z AZS są bardziej narażeni na wystąpienie uczulenia alergenami pokarmowymi, pyłkami oraz roztoczami.

– To powoduje marsz alergiczny – wszystko zaczyna się w skórze, a później przechodzi na inne układy – np. dochodzi do rozwinięcia się astmy, alergii pokarmowej lub kataru siennego – opowiada dr Gutowska-Owsiak. Jak dodała, problemem tej choroby są nie tylko wysokie koszty leczenia, diety eliminacyjne, ale i poczucie bezsilności w walce z chorobą.

Zmienioną chorobowo skórę przy atopowym zapaleniu skóry najczęściej leczy się za pomocą maści i kremów barierowych. W przypadku nasilenia objawów, lekarz zaleca stosowanie leków sterydowych. Dotychczas, w leczeniu tej choroby unikano stosowania leków doustnych, z uwagi na ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Jednak dzięki nowym testom klinicznym, w leczeniu AZS możliwe będzie stosowanie nowej terapii.

Źródło: zdrowie.dziennik.pl

Przeczytaj także: Ekspert: zmiana czasu może niekorzystnie wpływać na zdrowie i samopoczucie

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Lactobacillus rhamnosus – mechanizm działania, skuteczność i bezpieczeństwo stosowania

1
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Z
Gość
Z

Ja się wyleczyłam w 2 tygodnie z AZS a urodzilam się mając popękaną skórę. Obecnie mam 24 lata, jak się urodziłam juz wtedy mialam popękaną skórę, za uszami. Całe dziecinstwo cała skóra popękana, swędziała okropnie, non stop napięta. Do tego wiele lat astma. Nawet jak bedac u cioci za granica poszlam do lekarza powiedziala, ze w takim wieku zazwyczaj juz azs mija (mialam jakies 15 lat wtedy). Obecnosc wielu kotow w domu nie pomagala. Przypadkiem natrafilam na kanal pani Basi Kazany na Y T a stamtad na ksiazke dr Huldy Clark. Po ok. 2 tyg kuracji z ksiazki (goździkami i… Czytaj więcej »