Nowy opatrunek z owoców dla diabetyków? Naukowcy potwierdzają jego skuteczność
Leczenie ran Opatrunki Pod sliderem

Nowy opatrunek z owoców dla diabetyków? Naukowcy potwierdzają jego skuteczność

Zespół naukowców z Universiti Putra Malaysia (UPM) z powodzeniem wyprodukował leczniczy, hydrożelowy opatrunek na rany, wykorzystując połączenie składników pochodzących ze zgniłego owocu karamboli i gorzkiego ekstraktu z tykwy. Okazuje się, że ich wynalazek doskonale sprawdza się u pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej.

Naukowcy stworzyli nowatorski opatrunek dla pacjentów z cukrzycą

Jak poinformowali naukowcy z Universiti Putra Malaysia (UPM), stworzony przez nich leczniczy żel jest w stanie przyspieszyć gojenie rany do jedynie 48 godzin. Dla porównania podobne środki sprowadzone przez nich m.in. ze Stanów Zjednoczonych i Filipin zwykle wymagały zastosowania dłuższego niż 2 dni, aby doszło do całkowitego wyleczenia. Szefowa zespołu badawczego, profesor Rosfarizan Mohamad powiedziała, że ta niezwykła innowacja wykorzystująca „zieloną”, czyli przyjazną dla środowiska, technologię pozwala na wyprodukowanie znacznie tańszego niż standardowe opatrunku na rany – kosztuje on bowiem jedynie 40 centów za gram.

– Ten produkt opiera się na wykorzystaniu bakteryjnej nanocelulozy wytwarzanej z miejscowo izolowanych bakterii znajdujących się w zgniłych owocach karamboli i nanocząstek srebra pochodzących z gorzkich ekstraktów z tykwy. Kombinacja ta tworzy nowy produkt, znany jako kompozyt nanocząsteczek srebra bakteryjnego lub też „zielony kompozyt”. Jest on całkowicie nowym materiałem służącym do leczenia ran przewlekłych i tworzenia opatrunków dedykowanych pacjentom chorym na cukrzycę – powiedziała podczas konferencji prasowej profesor Mohamad.

Ekspertka dodała również, iż ta innowacja jest całkowicie ekologiczna.

– To prosta procedura, która w dodatku jest bardziej ekonomiczna i ekologiczna – zaznaczyła. Nasz wynalazek ma zarówno właściwości przeciwbakteryjne, jak i lecznicze. Został już sprawdzony i przetestowany, aby potwierdzić jego skuteczność w leczeniu ran przewlekłych i urazowych, które bardzo często pojawiają się pacjentów z cukrzycą, szczególnie w okolicach kończyn dolnych.

Produkt można zarówno nanosić bezpośrednio na ranę w postaci żelu, przygotować go jako kolejną warstwę w opatrunku, jak i rozpylać na ranę w formie płynnej.

Badania rozpoczęły się w 2016 roku i mają zakończyć się do 2021 roku.

Źródło: Nst.com.my

Przeczytaj również: Ten wstrzykiwalny żel może odbudować mięśnie, skórę i tkankę tłuszczową

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Leczenie Ran”:

Superbakteria w zespole stopy cukrzycowej – wygrana w nierównej walce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *