Jak powinien wyglądać wywiad z pacjentem z owrzodzeniem goleni?
Diagnostyka Newsy Pod sliderem

O co zapytać pacjenta z raną? Podstawy wywiadu z pacjentem

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Dokładny wywiad pacjenta z taką raną, jak owrzodzenie goleni jest podstawą zastosowania odpowiedniej terapii oraz szansą na pomyślne zakończenie leczenia. Dlatego szczególnie podczas pierwszej wizyty u pacjenta, należy pamiętać o kilku najistotniejszych czynnikach o które należy zapytać.

W diagnostyce owrzodzeń goleni podczas wywiadu powinniśmy zapytać pacjenta o kilka podstawowych czynników, które mogą okazać się niezwykle istotne. Przede wszystkim należy dowiedzieć się, kiedy pojawiła się rana i w jakich okolicznościach. Ważne będzie również to, czy w przeszłości występowały owrzodzenia na stopach czy goleni. Istotnym czynnikiem jest także informacja o tym, jakie leczenie stosowano dotychczas oraz jaki charakter mają dolegliwości bólowe i czy nasilają się.

Niezwykle istotne w diagnostyce owrzodzeń goleni będzie również wywiad pod kątem chorób współistniejących. Ta informacja jest bardzo cenna, ponieważ warto wykluczyć choroby, które mogą być przyczyną owrzodzenia. Podczas wywiadu należy również zapytać o przyjmowane leki, ponieważ to pomoże nam zaplanować odpowiednie leczenie.

Jak powinno wyglądać badanie przedmiotowe pacjenta z owrzodzeniem goleni?

Aby przeprowadzić dokładną diagnostykę owrzodzeń goleni należy ocenić stan ogólny pacjenta, stopień jego odżywienia oraz co bardzo ważne, badanie tętna obwodowego. Istotna jest też lokalizacja i wygląd rany, a także ocena skóry otaczającej ranę i współwystępujących obrzęków. Powinniśmy też dokładnie przyjrzeć się opatrunkowi, który usuwamy. Czy i w jakiej ilości występuje wysięk, jaki jest jego kolor i zapach.

Oprócz tych czynników ważne jest również zlecenie podstawowych badań laboratoryjnych, takich jak, m.in. morfologia krwi, poziom glukozy oraz wskaźniki układu krzepnięcia. Należy zbadać również  lipidogram, kreatininę oraz albuminy.

Podczas wywiadu zapytaj pacjenta o:

  • czas pojawienia się rany,
  • czy u pacjent miał już wcześniej owrzodzenie na goleni czy stopie,
  • dotychczasowe leczenie,
  • ból, czy występuje i z jakim natężeniem,
  • inne choroby współistniejące,
  • leki, które przyjmuje.

Przeczytaj także: Białko HMGB1 ma związek z gojeniem ran

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Biblioteka Faktów”:

Postępowanie z raną po przeszczepie skóry pośredniej grubości u pacjentki z nawrotowym owrzodzeniem żylnym goleni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *