Octenilin® płyn – sterylny roztwór do irygacji ran

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Octenilin® płyn to sterylny roztwór do przemywania, płukania i oczyszczania ran chirurgicznych, przewlekłych , czystych i zakażonych, szczególnie głębokich i rozległych. Zawiera surfaktant (etyloheksyloglicerynę) oraz oktenidynę, co pozwala usuwać także zanieczyszczenia w postaci tkanek martwiczych, resztek biologicznych oraz usuwać i rozcinać biofilm. Nie wykazuje działania cytotoksycznego.

Sprawdź najważniejsze informacje o produkcie Octenilin® płyn:

Jak działa produkt Octenilin® płyn?

Octenilin® płyn dzięki zawartości skutecznego surfaktantu (etyloheksylogliceryny) pozwala na zmniejszenie napięcia powierzchniowego, co pozwala zwiększyć znacząco oczyszczanie rany w miejscach trudno dostępnych takich jak kieszonki czy wgłębienia. Zapewnia także nawilżenie rany. Dzięki zawartości oktenidyny pozwala na skuteczną ochronę i walkę z mikroorganizmami.

Produkt nie wywołuje podrażnień ani reakcji alergicznych i nie ma właściwości cytotoksycznych. Nie powoduje zaburzeń ziarninowania ani nabłonkowania. Wysoką tolerancję tkankową produktu potwierdzają próby kliniczne na ranach przewlekłych.

 

 

 

Na jakie rany można stosować Octenilin® płyn?

Octenilin® płyn może być stosowany na rany trudno gojące się o zróżnicowanej etiologii, w tym rany chirurgiczne i odleżyny, owrzodzenia o podłożu cukrzycowym, owrzodzenia na tle niewydolności żylnej, oparzenia. Rekomendowany jest także do stosowania w terapii NWPT.

Produkt może być również stosowany w celu bezbolesnego i delikatnego usunięcia z rany przyschniętych lub pokrytych skrzepem opatrunków. Rekomendowane jest dodatkowo użycie Schulke Wound Pad w celu zwiększenia siły oczyszczania rany.

 

 

Przeciwwskazania w stosowaniu

Przy użyciu Octenilin® płyn należy zapewnić odpływ z rany. Nie należy łączyć go z produktami zawierającymi związki jodu.

 

W jaki sposób używać produktu Octenilin® płyn?

Octenilin® płyn należy stosować każdorazowo podczas zmiany opatrunku. Ranę należy intensywnie przemywać przy użyciu roztworu. Jeżeli na ranie występują powłoki fibrynowe, płynu Octenilin® można użyć do nasączenia opatrunków w celu usunięcia powłok i tkanek nekrotycznych. Jeżeli występuje taka konieczność, na ranę można nałożyć Octenilin® żel. W przypadku wystąpienia oznak infekcji należy zastosować lek Octenisept®.

W przypadku trudności z usunięciem opatrunku roztwór Octenilin® można wykorzystać do jego namoczenia. Pozwoli to na bezinwazyjne usunięcie opatrunku. Octenilin® może być stosowany z różnymi opatrunkami.

 

 

Opinia eksperta o produkcie Octenilin® płyn

„Octenilin® płyn jest produktem, którego skuteczność mikrobiologiczna została potwierdzona w badaniach in vivo i in vitro w czasie od 15 do 60 s”.

T. Karpiński, M. Sopata, B. Mańkowski, „Skuteczność przeciwdrobnoustrojowa antyseptyków wyzwaniem w ranach trudno gojących się”, „Leczenie Ran” 2020, 17(2 ); 88-94.
Radischat et al. (2020), ‘Influence of human wound exudate on the bactericidal efficacy of antiseptic agents in quantitative suspension tests on the basis of European Standards (DIN EN 13727)’, Int Wound J, doi:10.111/iwj.13336.

 

Jak długo można używać produktu?

Octenillin® płyn do irygacji ran nadaje się do długotrwałego stosowania. Po pierwszym otwarciu butelki produkt należy zużyć w ciągu 8 tygodni.

 

Jakie rodzaje produktu są dostępne?

Octenillin® płyn dostępny jest w butelkach o pojemności 350 ml.

 

Skuteczność produktu – case study

Przypadki nr 17 i 22 z „Kompendium leczenia ran. Zaawansowana opieka nad raną”

 

Czy na produkt Octenillin® płyn przysługuje refundacja?

Octenillin® płyn nie podlega refundacji.

 

Gdzie kupić produkt Octenillin® płyn?

Octenillin® płyn jest dostępny w aptekach (w tym internetowych) oraz w sklepach zaopatrzenia medycznego.

 

Dodaj komentarz