Newsy Nowoczesna antyseptyka Pod sliderem

Octenilin® żel – opatrunek w żelu

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Octenilin® żel to sterylny opatrunek w żelu. Zawiera hyroksyetylocelulozę, a także oktenidynę, dzięki czemu pozwala na utrzymanie optymalnego środowiska w ranie poprzez nawilżenie, oczyszczenie rany i zachowanie balansu mikrobiologicznego w ranie. Pozwala to na naturalne wspomaganie procesu gojenia.

Jak działa produkt Octenilin® żel?

Dzięki zawartości oktenidyny Octenilin® żel skutecznie dekontaminuje środowisko rany i zwalcza biofilm. Preparat oczyszcza ranę z pozostałości tkanek martwiczych oraz resztek po opatrunkach.

Octenilin® żel zapewnia w ranie optymalny bilans wilgoci, dzięki czemu wspomaga naturalny proces gojenia rany.

Preparat jest hipoalergiczny, nie ma działania cytotoksycznego, nie wpływa negatywnie na procesy ziarninowania i epitelizacji. Wykazuje bardzo dobrą tolerancję tkankową.

Na jakie rany można stosować Octenilin® żel?

Octenilin® żel stosuje się w celu nawilżania i oczyszczania skolonizowanych, skontaminowanych i zakażonych ran przewlekłych. Polecany jest szczególnie do ran z martwicą suchą i rozpływną.

Ponadto jego stosowanie zalecane jest w ranach ziarninujących i pokrywających się nabłonkiem, ranach oparzeniowych, a także w wilgotnej terapii ran chronicznych głębokich i powierzchniowych, o małym wysięku lub prawie suchych. Octenilin® żel może być łączony ze wszystkimi rodzajami opatrunków specjalistycznych, w tym z opatrunkami zawierającymi jony srebra. Należy go stosować w ranach z dużymi kieszeniami w celu pełnego wypełnienia łożyska rany. Badania kliniczne wykazały, iż stosowanie Octenilin® żel znacząco zmniejsza odczuwany przez pacjenta ból związany z raną, a także przyspiesza 15-krotnie gojenie rany.

Przeciwwskazania w stosowaniu

Nie należy stosować produktu jednocześnie z produktami zawierającymi PVP-jod, ponieważ mogą pojawić się przebarwienia i ograniczenie działania antyseptycznego PVP-jodu.

Żelu Octenilin® nie należy stosować do infuzji i iniekcji. Nie wolno go również połykać i spożywać. Nie stosować na chrząstce szklistej, do oczu, w uszach, nosie, pęcherzu moczowym i jamie brzusznej.

W jaki sposób używać produktu Octenilin® żel?

Octenilin® żel to to preparat do stosowania na rany suche i z małym wysiękiem samodzielnie lub w połączeniu z opatrunkami specjalistycznymi . Rekomenduje się go do stosowania w ranach w celu zabezpieczenia przed zakażeniem i utrzymania optymalnego poziomu nawilżenia, a także do oczyszczania ran zakażonych chirurgicznych i przewlekłych.

Przed nałożeniem preparatu ranę należy przepłukać i oczyścić. Po oczyszczeniu należy pokryć ranę żelem Octenilin®, stosując powłokę o grubości 1-5 mm. Preparat ten może być również nakładany na rany głębokie w formie okładów, nasączonej gazy, kompresów oraz innych materiałów wchłaniających lub wypełniających ranę. Żel Octenilin® może pozostać na ranie aż do następnej zmiany opatrunku.

Ważny jest również dobór opatrunku pod względem fazy gojenia. Opatrunek wtórny powinien zostać dobrany w taki sposób, by nałożony na ranę żel nie wysychał, a jednocześnie by nie dochodziło do maceracji skóry na krawędzi i wokół rany. Aby nie doprowadzić do zakażenia, przed zastosowaniem żelu Octenilin® ranę i powierzchnię skóry wokół niej należy dokładnie oczyścić za pomocą produktu Octenilin® roztwór do płukania ran.

Jak długo można używać produktu?

Octenilin® żel może pozostać na ranie do czasu kolejnej zmiany opatrunku, jednak zgodnie z zaleceniem czas ten nie powinien przekraczać 3 dni. Jeżeli na ranę nałożony jest opatrunek z natłuszczonymi gazami, należy go wówczas zmieniać codziennie i oczyszczać ranę. Octenilin® żel można stosować nieprzerwanie, przy każdej zmianie opatrunku – aż do wygojenia rany.

Po pierwszym otwarciu produkt należy zużyć w ciągu 6 tygodni.

Jakie rodzaje produktu są dostępne?

Octenilin® żel dostępny jest w dwóch pojemnościach: 20 ml i 250 ml.

Skuteczność produktu – case study

Przypadki nr 10 i 13 z „Kompendium leczenia ran. Zaawansowana opieka nad raną”

 

Czy na produkt Octenilin® żel przysługuje refundacja?

Octenilin® żel nie podlega refundacji.

Gdzie kupić produkt Octenilin® żel?

Octenilin® żel dostępny jest w aptekach stacjonarnych i internetowych oraz w sklepach zaopatrzenia medycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *