Newsy Nowoczesna antyseptyka Pod sliderem

Octenisept® – produkt leczniczy do odkażania ran, błony śluzowej i skóry

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Octenisept® płyn to to lek stosowany w profilaktyce i leczeniu ran oraz zakażeń błon śluzowych i skóry. Znajduje również zastosowanie w leczeniu infekcji narządów rodnych. Charakteryzuje go szerokie spektrum działania mikrobiologicznego, które obejmuje działanie bakteriobójcze wraz ze szczepami MDRO, grzybobójcze i wirusobójcze w czasie do 1 min.

Jak działa produkt Octenisept®?

Dzięki specjalnie dobranej kompozycji składników Octenisept® wykazuje działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Zawarty w produkcie dichlorowodorek oktenidyny ma działanie przeciwdrobnoustrojowe na powierzchni rany i skóry, natomiast fenoksyetanol działa bakteriostatycznie w głębszych warstwach skóry i błoń śluzowych.

Octenisept® działa już po upływie 1 minuty od aplikacji. Działanie przeciwdrobnoustrojowe produktu utrzymuje się przez 60 minut, dzięki czemu zapewnione zostaje bezpieczeństwo podczas zabiegów diagnostycznych, terapeutycznych i operacyjnych. Octenisept® nie zawiera alkoholu, substancji barwiących i zapachowych, dzięki czemu nie wywołuje podrażnień i dolegliwości bólowych u pacjenta.

Na jakie rany można stosować Octenisept®?

Octenisept® można stosować w celu odkażania i wspomagającego leczenia małych, powierzchniowych ran oraz do dezynfekcji skóry przed zabiegami niechirurgicznymi, antyseptyki w obrębie zamkniętych powłok skórnych po zabiegach (np. szwów pozabiegowych), a także do wielokrotnego, krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiadujących tkanek przed i po procedurach diagnostycznych.

Ponadto płyn ten stosuje się w obrębie narządów płciowych i odbytu, w tym pochwy, sromu i żołędzi prącia, a także przed cewnikowaniem pęcherza moczowego. Dodatkowo Octenisept® wykorzystywany jest do pielęgnacji kikuta pępowinowego, dezynfekcji jamy ustnej (m.in. przy aftach, podrażnieniach spowodowanych noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej), jak również do ograniczonego czasowo, wspomagającego leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej.

Przeciwwskazania w stosowaniu

Preparatu Octenisept® nie należy stosować w przypadku wystąpienia nadwrażliwości na dichlorowodorek oktenidyny, fenoksyetanol lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Płynu nie należy stosować do płukania jamy brzusznej.

Z uwagi na to, że dichlorowodorek oktenidyny wykazuje większą toksyczność przy stosowaniu dożylnym niż doustnym, należy unikać przedostawania się leku w większych ilościach do krwioobiegu m.in. w wyniku pomyłkowej iniekcji. Jak jednak wykazano, ilość dichlorowodorku oktenidyny znajdującego się w składzie leku octenisept® to jedynie 0,1%. Dlatego zagrożenie tą substancją jest bardzo mało prawdopodobne.

Opinia eksperta o produkcie Octenisept®

Octenisept® jest stosowany w leczeniu i profilaktyce ran od 30 lat. Jego najlepszą rekomendacją są zalecenia Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran oraz przeglądy antyseptyków z roku 2018 prof. Kramera i współpracowników. Octenisept® przede wszystkim jest rekomendowany do ran zagrożonych infekcją, a także do ran zakażonych, szczególnie szczepami MDRO.

 

W jaki sposób używać produktu Octenisept®?

Octenisept®  należy stosować w postaci nierozcieńczonej. Należy nanosić go na ranę minimum raz na dobę. Obszar uszkodzonej skóry należy spryskać, przetrzeć jałowym gazikiem lub za pomocą przymoczka, dzięki czemu ranie zostanie zapewnione odpowiednie nawilżenie.

W celu dezynfekcji skóry i błony śluzowej należy zwilżyć partie skóry i błon śluzowych, które mają być poddane zabiegowi, jałowym gazikiem nasączonym płynem Octenisept® bądź rozpylić lek bezpośrednio na dane miejsca. Szczególnie ważne jest to, aby przestrzegać wymaganego czasu oddziaływania, który wynosi jedną minutę. Warto nawet wydłużyć ten czas i odczekać 5 minut. W leczeniu grzybic skóry preparat rozpyla się na zajęte chorobowo powierzchnie rano i wieczorem przez okres 14 dni.

W przypadku antyseptyki powierzchownych ran Octenisept® powinien być stosowany przy każdej zmianie opatrunku. Wówczas ranę spryskujemy bądź przecieramy jałowym gazikiem nasączonym preparatem. W ranach, w których wystąpił wysięk, lek ten powinien być stosowany w formie przymoczka, tak aby zapewnić kontakt z raną przez minimum 1 minutę (optymalny czas kontaktu preparatu z raną to ok. 5 min).

Octenisept® stosowany w pielęgnacji szwów pooperacyjnych powinien być używany przy każdej zmianie opatrunku. Należy go wówczas rozpylić nad raną bądź przetrzeć ją jałowym gazikiem nasączonym lekiem Octenisept® (nierozcieńczonym). Czynność tę wykonać promieniście, od środka ku zewnętrznym krawędziom rany. Preparat ten ma działanie nie tylko odkażające, ale i znieczulające.
W celu antyseptyki błony śluzowej pochwy, żołędzi prącia mężczyzny czy pielęgnacji kikuta pępowinowego preparat powinien mieć kontakt z dezynfekowanym obszarem przez minimum 1 minutę.

Lek ten może być stosowany również do dezynfekcji jamy ustnej. W tym celu należy płukać jamę ustną przy pomocy 20 ml leku Octenisept® przez 20 sekund.

Jak długo można używać produktu?

Octenisept® może być używany przez 3 lata po otwarciu butelki.

Skuteczność produktu Octenisept® – case study

Przypadek nr 5 z „Kompendium leczenia ran. Zaawansowana opieka nad raną”

Jakie rodzaje produktu są dostępne?

Octenisept® występuje w trzech pojemnościach: 1000 ml, 250 ml (atomizer) i 50 ml (atomizer).

Czy na produkt Octenisept® przysługuje refundacja?

Octenisept® nie podlega refundacji.

Gdzie kupić produkt Octenisept®?

Płyn Octenisept® jest dostępny w aptekach, w tym również internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *