Odkryto kluczowy czynnik transkrypcyjny w leczeniu ran
Badania naukowe Dermatologia Leczenie ran Newsy Obok slidera

Odkryto kluczowy czynnik transkrypcyjny w leczeniu ran

Ten tekst przeczytasz w < 1 min.

Jak wykazał w swoim badaniu zespół naukowców, grupa czynników transkrypcyjnych p53 (p63 oraz p73) odgrywa kluczową rolę w prawidłowym działaniu keratynocytów, czyli komórek skóry, które umożliwiają prawidłowe gojenie się ran.

Obecność p73 jest konieczna, aby proces gojenia mógł przebiegać prawidłow

Scott Beeler, dr Jennifer Pietenpol oraz ich współpracownicy postanowili sprawdzić działanie grupy czynników transkrypcyjnych p53, czyli p63 i p73, na proces gojenia ran, wykorzystując w tym celu jako model skórę myszy. Okazało się, że w normalnej tkance ekspresja p73 wzrosła w odpowiedzi na zranienie, natomiast jego niedobór spowodował spowolnienie procesu gojenia się rany. Na tej podstawie eksperci stwierdzili, że występowanie p73 jest konieczne, aby proces leczenia uszkodzeń skórnych mógł przebiegać prawidłowo.

Ponadto opóźnieniu gojenia ran u myszy z niedoborem p73 towarzyszyło zwiększenie poziomu odpowiedzi na uszkodzenie DNA w keratynocytach znajdujących się na krawędziach rany naskórka. Badacze odkryli również, że p73 wpływał przede wszystkim na komórki macierzyste naskórka i mieszków włosowych, których obecność jest konieczna dla prawidłowego gojenia. Dodatkowo polimorficzne p73 w skórze zwiększają ekspresję keratynocytów za pośrednictwem p63 podczas przeprogramowywania komórkowego z formy mezenchymalnej do podstawowej komórki keratynocytu.

Badanie określające rolę p73 w gojeniu ran skóry poprzez regulację podstawowej funkcji keratynocytów opublikowano w czasopiśmie „PLOS ONE”.

Źródło: Medicalxpress.com

Przeczytaj również: Przełom w tworzeniu ludzkich komórek macierzystych

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Mikrobiologiczny aspekt skali oceny rany zagrożonej ryzykiem infekcji W.A.R.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *