Odparzenia skóry - jak sobie z nimi radzić?
Leczenie ran Newsy Pielęgnacja Pod sliderem

Odparzenia skóry – jak sobie z nimi radzić?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Odparzenia skóry zazwyczaj wynikają z reakcji na wysuszenie skóry, jej przegrzanie, zbyt ciasne ubrania, niewygodne obuwie, a także niewypłukany z ubrań proszek do prania. Odparzenia najczęściej pojawiają się na stopach, pośladkach, w pachwinach i pod pachami. Dlaczego powstają i jak ich uniknąć?

Odparzenia na stopach

Uszkodzenia skóry na stopach podczas upałów najczęściej powstają w wyniku noszenia źle dopasowanego i za mocno zabudowanego obuwia. Zazwyczaj pojawiają się na palcach, piętach czy podeszwach stóp.

W przypadku odparzenia stóp warto wymoczyć stopy w wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu lub azulanu, czyli wyciągu z rumianku. Niezwykle skuteczna jest również kąpiel stóp z dodatkiem esencji z zaparzonej wcześniej czarnej herbaty. Taka kąpiel powinna trwać 15-20 min. Aby nie podrażnić skóry stóp, po kąpieli delikatnie osusz stopy ręcznikiem, a przestrzenie między palcami najlepiej osusz suszarką.

Należy pamiętać, że podczas upałów najlepiej zakładać obuwie odkryte. Natomiast jeżeli wymaga tego sytuacja, zakładając pełne obuwie należy wybierać skarpetki bawełniane. Zakładając np. pantofle na gołą stopę dobrze jest posypać stopy talkiem. W pielęgnacji stóp podczas upałów przydatne okazują się również dezodoranty chłodzące. Aby zminimalizować ryzyko infekcji odparzonych fragmentów skóry warto jest zastosować preparaty do oczyszczania ran.

Odparzenia na pośladkach u niemowląt

Podczas upałów szczególnie narażona na odparzenia jest również skóra na pośladkach u niemowlaka.

Jeżeli już do niego dojdzie, najpierw należy dokładnie i delikatnie umyć pupę w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła a następnie osuszyć ją ręcznikiem, bądź tetrową pieluszką. Następnie warto posmarować pupę dziecka kremem przeciw odparzeniom lub zasypać talkiem kosmetycznym. W odparzeniach czasem sprawdza się również zasypka w postaci mąki ziemniaczanej.

Należy również pamiętać o tym, że najlepszym lekarstwem na odparzenie pośladków u dzieci jest ich wietrzenie.

Odparzenia w pachwinach

Grupą u których uszkodzenia skóry są częstą przypadłością są osoby sparaliżowane oraz cierpiące na nietrzymanie moczu. U tych osób najczęściej odparzają się pachwiny, fałdy skórne, okolice kości krzyżowej oraz wewnętrzne części ud. Osoby starsze najbardziej narażone są na powstanie głębokich ran, takich jak odleżyny.

W przypadku odparzeń pachwin warto zastosować kąpiel w słabym roztworze z rumianku. Podrażnioną skórę najpierw należy umyć wodą z dodatkiem mydła do skóry wrażliwej, a następnie osuszyć ręcznikiem, bądź suszarką do włosów. Następnie warto te miejsca posmarować kremem przeciw odparzeniom lub posypać talkiem czy mąką ziemniaczaną.

Odparzenia pod pachami

Podrażnienia skóry pod pachami najczęściej dotyczą osób otyłych. Z uwagi na nadmierną potliwość, dobrze, aby takie osoby szczególnie dbały o higienę i pielęgnowały miejsca newralgiczne, jakimi są pachy, czy wewnętrzna strona uch. Ważne, aby takie osoby wybierały ubrania z bawełny, które zapewnią przewiew. Dla kobiet narażonych na odparzenia pachwin doskonale sprawdzają się majtki z nogawką, a dla mężczyzn bokserki z bawełny.

Aby ulżyć odparzonym pachom, warto wziąć długą kąpiel w letniej wodzie z odrobiną płynu do kąpieli lub nadmanganianu potasu. Po kąpieli należy dokładnie osuszyć ciało.

W pielęgnacji miejsc odparzonych szczególnie sprawdza się witamina E, maść żywokostowa lub nagietkowa. Aby zapobiec odparzeniom, miejsca najbardziej narażone najlepiej jest posmarować bardzo cienką warstwą kremu przeciw odparzeniom.

Źródło: miesięcznik „Zdrowie”, poradnikzdrowie.pl

Przeczytaj także: Odkryto kluczowy czynnik transkrypcyjny w leczeniu ran

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Chirurgia Plastyczna i Oparzenia”:

Zastosowanie przygotowywanych w banku tkanek przeszczepów tkankowych i komórkowych w leczeniu oparzeń oraz ran przewlekłych

One thought on “Odparzenia skóry – jak sobie z nimi radzić?

  1. możesz przemyć naparem z rumianku, ale raczej linomag na lekkie,

    octenicare na mocniejsze odparzenia, lepiej miec w apteczce zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *