Ogromny sukces II Forum Leczenia Ran – relacja z konferencji i zdjęcia
Eksperci Konferencje Leczenie ran Newsy Obok slidera

Ogromny sukces II Forum Leczenia Ran – relacja z konferencji i zdjęcia

11–13 października w Hotelu Mercure Kasprowy w Zakopanem odbyła się konferencja naukowa II Forum Leczenia Ran, podczas której uczestnicy mieli okazję posłuchać wybitnych ekspertów ze świata medycyny oraz nabyć praktyczną wiedzę podczas prowadzonych warsztatów. O tegorocznym sukcesie wydarzenia świadczy nie tylko duża liczba słuchaczy, ale również najwyższy poziom merytoryczny wykładów i doskonała organizacja wydarzenia.

↓ Galerię zdjęć z konferencji znajdziesz poniżej ↓

Ogromny sukces tegorocznej konferencji

Organizowana już po raz drugi konferencja naukowa Forum Leczenia Ran, która odbyła się 11–13 października 2018 roku w Hotelu Mercure Kasprowy w Zakopanem, była niepowtarzalną okazją do wzięcia udziału w interdyscyplinarnym dialogu między przedstawicielami różnych specjalności, zaangażowanych w czynny rozwój tak wymagających dziedzin, jakimi są diagnostyka i leczenie ran oraz oparzeń. Na tegorocznej edycji wydarzenia pojawiło się ponad 700 uczestników z całej Polski, którzy czynnie uczestniczyli zarówno w wykładach prowadzonych przez wybitnych ekspertów z całego świata, jak i w praktycznych warsztatach dotyczących m.in. nowoczesnych terapii leczenia ran, specjalistycznych opatrunków oraz prewencji przeciwzakażeniowej. O dużym sukcesie tego spotkania naukowego rozmawialiśmy w trakcie konferencji z dr. hab. n. med. Markiem Kucharzewskim, jednym z organizatorów:

– Decyzja o zorganizowaniu konferencji na tak dużą skalę wynikła z ogromnej potrzeby, jaką od lat obserwujemy wśród pracowników opieki zdrowotnej. Środowisko medyczne potrzebuje czynnej dyskusji i chce poszerzać swoją wiedzę w zakresie profilaktyki i leczenia ran, co udowodniła nam tegoroczna edycja wydarzenia – powiedział dr Kucharzewski. Ogromne zainteresowanie wykładami, sesjami votingowymi i warsztatami dodatkowo utwierdziło nas w przekonaniu, że takie spotkania są ważne i potrzebne. Frekwencja przerosła nasze oczekiwania.

Dr n. med. Beata Mrozikiewicz-Rakowska i dr hab. n. med. Marek Kucharzewski – Przewodniczący Komitetu Naukowego II Forum Leczenia Ran

– Program jest bardzo bogaty i z uwagi na to, że uczestnikami są różne grupy interdyscyplinarne: mamy tu chirurgów naczyniowych, pielęgniarki różnych specjalizacji, także chirurgów plastyków, bo to jest problem, który ich także dotyczy, więc jest bardzo różnorodna – powiedziała podczas konferencji Mariola Piotrowska, Prezes wydawnictwa naukowego Evereth Publishing, w rozmowie z RMF24. Postawiliśmy na aspekt praktyczny. Jest bardzo dużo warsztatów. Szczególnie dla środowiska pielęgniarskiego, które ma spory problem z dotarciem do wiedzy na co dzień. Myślę, że to dla nich jest bardzo wartościowa konferencja. Nie ukrywam, że do rozbudowania koncepcji konferencyjnej zainspirowała nas właśnie potrzeba środowiska pielęgniarskiego.

Światowej sławy prof. Maria Siemionow na II Forum Leczenia Ran

Szczególnym zainteresowaniem podczas II Forum Leczenia Ran cieszyły się wykłady prowadzone przez znanych i cenionych ekspertów zarówno z Polski, jak i z całego świata. W konferencji wzięły bowiem udział takie osobistości, jak prof. dr hab. n. med. Maria Siemionow, która przyleciała aż z USA, aby poprowadzić wykład inauguracyjny pt: „Rola terapii komórkowych w aspekcie gojenia ran w transplantologii”. O jej inspirującym wystąpieniu rozmawialiśmy z Zofią Małas, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych i Gościem Specjalnym II Forum Leczenia Ran:

– Miłym zaskoczeniem był inauguracyjny wykład pani profesor Marii Siemionow z Chicago, która dokonała pierwszego przeszczepu twarzy i która w swojej pracy zajmuje się również leczeniem najmłodszych pacjentów z bardzo rzadką chorobą Duchenne’a. Pani profesor zgromadziła ponad milion dolarów z grantów, aby finansować to leczenie, i zdziwiło mnie, że nie mówi się o tym głośno – dowiedziałam się tego właśnie podczas konferencji. Uważam, że dobór wszystkich wykładowców był rewelacyjny, ponieważ problem ran przewlekłych jest na tyle złożony, że wymaga spojrzenia interdyscyplinarnego. Takie spotkania naukowe dają możliwość nauczenia się tego, jak zajmować się ranami trudnymi w sposób profesjonalny.

Zofia Małas, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

Podczas II Forum Leczenia Ran odbyły się również wybory nowego Prezesa oraz składu Zarządu Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran. Funkcję Prezesa przez najbliższe 3 lata pełnić będzie dr n. med. Beata Mrozikiewicz-Rakowska, ekspert w leczeniu stopy cukrzycowej oraz adiunkt w Klinice Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dr Mrozikiewicz-Rakowska była również organizatorem konferencji II Forum Leczenia Ran.

Obecność Wiceminister Zdrowia

Wydarzenie uświetniło przybycie Wiceminister Zdrowia Józefy Szczurek-Żelazko, której wystąpienie przyciągnęło ogromną liczbę słuchaczy. W jego trakcie Wiceminister mówiła m.in. rosnącej liczbie studentów pielęgniarstwa, stypendiach dla pielęgniarek oraz planach ministerstwa zdrowia na kolejne lata.

– Dla mnie to wielka przyjemność brać udział w II Forum Leczenia Ran – powiedziała Wiceminister podczas konferencji. Cieszę się, że ma to charakter interdyscyplinarny, że w takim ujęciu Forum jest zorganizowane. To jest bardzo ważna rzecz, aby przedstawiciele wszystkich zawodów medycznych, począwszy od lekarzy, pielęgniarek, po fizjoterapeutów i dietetyków, mieli porównywalną wiedzę i wspólnie realizowali ten cel, jaki wynika z procesu leczenia. Wierzę w to, że to Forum będzie wskazówką dla innych organizatorów tego typu przedsięwzięć. Myślę, że to, co miałam okazję usłyszeć podczas tej konferencji, będzie początkiem tworzenia standardów, zaleceń w tym zakresie. Działalność tego typu jest doceniana, przede wszystkim wśród zawodów medycznych, ale również Minister Zdrowia widzi państwa wysiłki.

Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia na II Forum Leczenia Ran

– Cieszymy się, że przedstawiciele ministerstwa byli z nami i mamy nadzieję, że to zrozumienie przeniesie się na możliwości leczenia za pomocą nowoczesnych metod, o których rozmawialiśmy podczas konferencji, na przykład terapii podciśnieniowej. Chcielibyśmy, aby było to dostępne zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i szpitalnych – oraz aby przybrało to formę procedury, która będzie refundowana tak, jak inne sposoby leczenia – powiedziała Prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran, dr n. med. Beata Mrozikiewicz-Rakowska.

↓ Galerię zdjęć z konferencji znajdziesz poniżej ↓

Wysoki poziom merytoryczny

Swoimi odczuciami związanymi z konferencją podzieliła się również dr hab. n. med. Anna Chrapusta, wybitna chirurg i chirurg plastyczna oraz jedna z prelegentów:

– Muszę przyznać, że już od zeszłorocznego Forum Leczenia Ran nie mogłam się doczekać kolejnej edycji. To jest niesamowita okazja spotkania się ze specjalistami różnych dziedzin i ta interdyscyplinarność pozwala na wymianę doświadczeń, a tym samym stworzenie systemu, który pozwoliłby poprawić opiekę medyczną nad pacjentem z raną.

Prof. dr hab. n. med. Jerzy Strużyna, konsultant krajowy ds. chirurgii plastycznej i dr hab. n. med. Anna Chrapusta

Rozmawialiśmy również z prof. dr. n. med. Alexem Kramerem, wybitnym ekspertem w dziedzinie higieny szpitalnej i środowiskowej, który poprowadził panel dyskusyjny na temat swojego autorskiego Konsensusu Antyseptyki Ran:

– Cieszę się, że przyjechałem tu, do Zakopanego. Myślę, że tematyka tej konferencji jest ważna, ponieważ potrzeba dyskusji na temat terapii ran oraz prawidłowego wykorzystania antybiotyków i antyseptyków. Podczas swojego wykładu przedstawiłem najistotniejsze aspekty Konsensusu Antyseptyki Ran, a także ogólne wytyczne stosowania antyseptyków, ich efekty uboczne oraz ich pozytywne działanie w leczeniu ran.

Prof. Alex Kramer na II Forum Leczenia Ran

W ocenie uczestników wykłady zostały poprowadzone na najwyższym poziomie merytorycznym, wrażenie zrobiły także praktyczne warsztaty, dynamiczne panele dyskusyjne oraz angażujące sesje votingowe. Swoimi wrażeniami z konferencji podzieliła się Mariola Łodzińska, Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych:

– Jestem pod ogromnym wrażeniem wykładowców. Cieszę się, że miałam okazję uczestniczyć w konferencji, na którą zaproszeni zostali czołowi eksperci związani zawodowo z tematyką ran i oparzeń, jak choćby profesor Maria Siemionow. Jestem też pozytywnie podbudowana wiedzą naszych koleżanek pielęgniarek, które w formie wykładów również opowiadały o swoich osiągnięciach. Nie bez znaczenie był także wysoki poziom organizacji – miałam okazję reprezentować Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych w ubiegłorocznej edycji Forum Leczenia Ran i znów mogę powiedzieć, że organizacyjnie wszystko zostało wykonane perfekcyjnie od początku do końca.

Na temat wrażeń związanych z wydarzeniami konferencyjnymi rozmawialiśmy również z Małgorzatą Turemką, pielęgniarką w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, a także jedną z laureatek konkursu zorganizowanego na portalu ForumLeczeniaRan.pl:

– Jestem zachwycona konferencją, zarówno organizacją, jak i poziomem wykładów – powiedziała Małgorzata Turemka. Myślę, takie wydarzenia mają szczególną wartość, ponieważ pielęgniarki i lekarze powinni stale się kształcić, co niesie ze sobą także ogromną korzyść dla pacjentów. Każdy z nas, pracując, wpada w rutynę i każdy z nas o wielu rzeczach wciąż jeszcze nie wie. Dopiero uczestnictwo w takiej konferencji daje możliwość poszerzenia wiedzy i zdobycia informacji, których na co dzień nie słyszymy. Znaczenie ma też sama integracja, spotkanie koleżanek i kolegów z innych szpitali, z którymi możemy wymienić się poglądami i doświadczeniami.

– Moje wrażenia z konferencji są bardzo dobre – świetna lokalizacja, świetne wykłady, a tym, co mi się bardziej podobało, były warsztaty zorganizowane przez poszczególnych wystawców – wtóruje jej Kinga Dudzik-Łagoźna, pielęgniarka z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Tego typu konferencje służą przede wszystkim pogłębianiu swojej wiedzy, poznawaniu nowych technologii, nowych produktów. Ja osobiście pracuję na oddziale chirurgii układu pokarmowego, gdzie stosujemy dużo terapii podciśnieniowych i brakowało nam w oddziale elementu, który wiązałby odsłonięte jelita z gąbką stosowaną przy podciśnieniu. Ten element udało mi się znaleźć tu, na konferencji – chociażby dlatego warto organizować takie wydarzenia.

Podobne zdanie ma Elżbieta Waliszewska, pielęgniarka w Szpitalu Orłowskiego w Warszawie:

– Konferencja została bardzo dobrze zorganizowana, świetne wykłady i warsztaty, wszystko na pięć gwiazdek. Mimo że nasz oddział boryka się z leczeniem bardzo ciężkich ran, często wciąż brakuje nam odpowiedniego sprzętu, więc cieszę się, że miałam okazję zobaczyć podczas tej konferencji nowe rozwiązania i nowe technologie. Moim zdaniem takie spotkania służą przede wszystkim wymianie doświadczeń – podsumowała uczestniczka.

Wywiad z prof. Waldemarem Kostewiczem, Prezesem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, ukaże się już niebawem na portalu www.forumleczeniaran.pl!

Tak duże zainteresowanie konferencją sprawiło, że zaplanowano już termin kolejnej edycji – III Forum Leczenia Ran. Odbędzie się ona 10–12 października 2019 roku i zostanie połączona ze świętowaniem wielkiego jubileuszu organizatora, wydawnictwa Evereth Publishig. Miejsce przyszłorocznej konferencji jeszcze nie jest znane, ale będziemy o tym informować na portalu.

Wywiady i relacje wideo z konferencji opublikujemy już niebawem na www.forumleczeniaran.pl – śledźcie naszą platformę!

OFICJALNA GALERIA ZDJĘĆ Z II FORUM LECZENIA RAN:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *