Diagnostyka Leczenie ran Newsy Nowe technologie Obok slidera

Opaska z grafenu pozwoli zdalnie monitorować rany przewlekłe

Firma Grapheal opracowała prototyp opaski na bazie grafenu, która pozwoli w sposób ciągły monitorować stan rany przewlekłej, także wtedy, gdy pacjent przebywa poza placówką medyczną. Wynalazek zostanie zaprezentowany na światowych targach telekomunikacyjnych Mobile World Congress.

Stała kontrola

Opracowana przez badaczy z firmy Grapheal elektroniczna opaska bada i gromadzi dane o ranie według określonych bioparametrów. Informacje te są następnie przesyłane do personelu medycznego poprzez aplikację na smartfona. Dzięki temu lekarze i pielęgniarki mogą zdalnie kontrolować proces gojenia rany. W razie wystąpienia wczesnych objawów infekcji lub innych powikłań opaska natychmiast wykryje zmiany w środowisku biologicznym rany i ostrzeże zespół medyczny, co pozwoli na szybkie wdrożenie działań prewencyjnych lub skutecznej terapii.

Jak twierdzą specjaliści z firmy Grapheal, ich celem jest to, by każdy opatrunek był w przyszłości wyposażony w podobne mechanizmy monitorowania i raportowania danych o ranie.

Liczne zalety

Nowatorska opaska ma służyć nie tylko monitorowaniu środowiska rany, ale też jej leczeniu. Grafen – nieinwazyjny materiał, z którego opaska jest zrobiona – aktywnie stymuluje proces gojenia rany.

Wśród innych istotnych zalet wykorzystania grafenu jako surowca można wymienić jego elastyczność, dzięki której opaska może się dopasować do rany o dowolnym umiejscowieniu i rozmiarze. Grafen tworzy ultracienką i wytrzymałą warstwę przewodzącą, która sprawia, że opaska reaguje na najdrobniejsze biochemiczne zmiany w środowisku rany.

Leczenie ran przewlekłych

Leczenie ran przewlekłych w skali globalnej powoduje rocznie w ochronie zdrowia wydatki rzędu 30 miliardów dolarów. W wyniku komplikacji w terapii ran przewlekłych co roku dochodzi do 500 tys. amputacji.

Według autorów projektu zastosowanie grafenowych opasek w praktyce terapeutycznej nie tylko usprawniłoby w wielu przypadkach proces leczenia ran przewlekłych, ale też zapewniłoby krajowym systemom ochrony zdrowia znaczne oszczędności. Vincent Bouchiat, dyrektor wykonawczy firmy Grapheal, uważa, że ich wynalazek to znaczący krok naprzód w rozwoju e-zdrowia i ważne odkrycie dla światowej medycyny.

Źródła: https://www.news-medical.net/, https://www.graphene-info.com/, https://www.grapheal.com

Przeczytaj także: Martwica – jakie są jej rodzaje i jak z nią postępować?

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Wzajemne oddziaływania drobnoustrojów w biofilmach wielogatunkowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *