Opatrunek hydrożelowy wykorzystuje ciepło ciała do przyspieszenia gojenia się ran
Leczenie ran Newsy Nowe technologie Obok slidera Opatrunki

Opatrunek hydrożelowy wykorzystuje ciepło ciała do przyspieszenia gojenia się ran

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Zwykłe opatrunki i bandaże stosowane przy niewielkich ranach zazwyczaj nie wspomagają aktywnego leczenia, a jedynie chronią je przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Naukowcy z Harvard’s Wyss Institute stworzyli więc alternatywę w postaci hydrożelu, który aktywuje się w kontakcie z ciepłem ciała pacjenta.

Hydrożelowy opatrunek, który przypomina skórę i wspomaga gojenie

Kiedy na skórze pojawia się niewielkie nacięcie bądź otarcie, zwykle korzysta się ze zwykłych bandaży lub plastrów w formie samoprzylepnego paska z małym płatkiem sterylnej wyściółki. To proste rozwiązanie sprawdza się już od wielu lat, jednak naukowcy z Harvard’s Wyss Institute uważają, że wymyślili coś jeszcze lepszego. Bandaże i opatrunki zazwyczaj bowiem jedynie zakrywają ranę, chroniąc ją przed zewnętrznymi uszkodzeniami i zanieczyszczeniami, w przeciwieństwie do ich aktywnego leczenia. Inaczej ma być w przypadku aktywowanego ciepłem samoprzylepnego opatrunku (ang. active adhesive dressing, AAD), który przypomina skórę i wspomaga gojenie, nie wykorzystując przy tym antybiotyków. AAD kurczy się, gdy nagrzewa się do temperatury ciała, co przyspiesza gojenie się otwartych ran na skórze.

„Ta technologia jest lepsza niż większość powszechnie stosowanych produktów”

Projektując swój nowy produkt, naukowcy wzięli przykład z natury. Ich zdaniem nie tylko przyspiesza on proces gojenia, ale może również zmniejszyć bliznowacenie. Zainspirowany delikatną skórą embrionów zwierzęcych, które leczą się całkowicie bez blizn, nowy opatrunek jest imponująco zaawansowany technicznie, ale także niezwykle prosty w użyciu. Wykorzystuje on przede wszystkim hydrożel aktywowany ciepłem, który zarówno osłania ranę, ale także – pod wpływem ciepła – kurczy się, przyciągając do siebie powoli krawędzie uszkodzenia. Zaprojektowano go tak, aby aplikacja przebiegała w temperaturze nie większej niż 32 stopnie Celsjusza, co sprawi, że jego właściwości aktywują się dopiero w kontakcie z ciepłem ciała pacjenta, gdzie zacznie kurczyć się, utrzymując krawędzie rany, aby wspomagać proces gojenia. Pomaga to również utrzymać go na skórze z większą siłą niż standardowy plaster samoprzylepny. Dodatkowo w celu zwalczania infekcji opatrunek zaopatrzony jest w nanocząsteczki srebra na całej jego powierzchni.

– AAD przywarł do skóry świń z dziesięciokrotnie większą siłą adhezji niż zwykły bandaż i zapobiegał wzrostowi bakterii, co oznacza, że ta technologia jest już znacznie lepsza niż większość powszechnie stosowanych produktów do ochrony ran – powiedział dr Benjamin Freedman, główny autor badania.

Zespół ma jeszcze wiele do zrobienia, zanim nowa technologia zostanie skomercjalizowana, jednak specjaliści zamierzają przeprowadzić dodatkowe testy i badania, a ostatecznie wprowadzić produkt na rynek.

Źródło: New York Post

Przeczytaj również: Naukowcy opracowują innowacyjny hydrożel na bazie zsiadłego mleka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *