Opatrunki i leki od Fundacji Redemptoris Missio trafią do RŚA i Kamerunu
Newsy Opatrunki Pod sliderem

Opatrunki i leki od Fundacji Redemptoris Missio trafią do RŚA i Kamerunu

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” z Poznania wysyła do Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej prawie 300 paczek opatrunków i leków, które powinny trafić tam jeszcze przed początkiem września. Transport zawiera także m.in. wózki inwalidzkie, szpitalne łóżko oraz przybory szkolne dla afrykańskich dzieci.

Fundacja zebrała leki i opatrunki dla krajów, w których nie istnieją państwowe szpitale

– W pomocy humanitarnej należy się opierać na istniejącym potencjale lokalnym. Niestety, bywają na świecie miejsca, w których ten potencjał zwyczajnie nie istnieje. Opatrunki, które można kupić w Kamerunie, są bardzo drogie i słabej jakości, nasi wolontariusze opisują je jako rozpadające się w rękach przy opatrywaniu ran i skaleczeń. W RŚA, kraju uznanym za upadły, nie funkcjonują żadne państwowe szpitale i przychodnie. Jedyne działające poza stolicą instytucje to te należące do misji – powiedziała dla PAP prezes fundacji Justyna Janiec-Palczewska.

Zebrane przez fundację leki i opatrunki mają wspomóc działalność misyjnych przychodni i szpitali. Wśród transportowanych wyborów i wyposażenia medycznego znajdą się także m.in. dwa wózki inwalidzkie, maszyna do szycia i szpitalne łóżko szpitalne dla pacjentów z Republiki Środkowoafrykańskiej. Jak poinformowała Justyna Janiec-Palczewska, wszystko ma trafić do odbiorców przed rozpoczęciem roku szkolnego, gdyż część przesyłki to także przybory szkolne dla dzieci.

Transport trafi do potrzebujących przed początkiem września

Transport środków opatrunkowych i wyposażenia medycznego umożliwia współpraca z Fundacją „Serce dla Afryki”. Wszystko, co zebrano w Poznaniu, zostanie przesłane do Wrocławia, a następnie przeniesione do kontenera, który popłynie z Gdyni statkiem do portu w Douala w Kamerunie. Z kolei przybory szkolne dla afrykańskich dzieci zebrali polscy uczniowie w ramach akcji „Zaczarowany Ołówek”.

Justyna Janiec-Palczewska w rozmowie z PAP powiedziała, że zarówno w Kamerunie, jak i Republice Środkowoafrykańskiej toczy się wojna domowa, a polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo odradza podróże do tych krajów. To jednak nie powstrzymuje polskich misjonarzy przed nieustanną pracą na tych terenach – mimo zagrożeń budują i prowadzą oni szkoły, przychodnie i szpitale.

Źródło: PAP

Przeczytaj również: Opracowany w Izraelu bandaż zatrzymuje krwawienie w kilka sekund

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Chirurgia Plastyczna i Oparzenia”:

Wykorzystanie opatrunków hydrożelowych w leczeniu wojennych ran oparzeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *