Opatrunki monitorujące ranę i wysyłające impulsy elektryczne zrewolucjonizują gojenie
Diagnostyka Leczenie ran Newsy Nowe technologie Opatrunki Pod sliderem

Opatrunki monitorujące ranę i wysyłające impulsy elektryczne zrewolucjonizują gojenie

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Uniwersytet w Nottingham otrzymał dofinansowanie na rozpoczęcie tworzenia inteligentnego opatrunku jednorazowego użytku, który wykorzystuje czujniki światłowodowe do monitorowania markerów biologicznych wskazujących etap gojenia. Nowy projekt sprawdza temperaturę, wilgotność i pH, co pomoże określić, czy w ranie występuje jakakolwiek infekcja.

Inteligentne opatrunki rozwiązaniem na rosnący problem ran przewlekłych

W ostatnich latach drastycznie wzrosła liczba ran przewlekłych, czyli takich, które goją się przed okres dłuższy niż 4–6 lub 6–8 tygodni. Zbiega się to ze wzrostem populacji osób w wieku powyżej 65 lat, a także większą zachorowalnością na cukrzycę typu 2 – główny czynnik powodujący trudności z gojeniem. Chociaż technologie związane z leczeniem ran ulegają poprawie na całym świecie, liczba przypadków przewlekłych ran z obecnym zakażeniem, które przyczyniło się do amputacji kończyny dolnej ​​poniżej kolana, rośnie w całej Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Tworzone obecnie inteligentne bandaże mają możliwość monitorowania procesu gojenia poprzez ocenę środowiska rany, które różni się w zależności od etapu leczenia. Wdrożenie takiego rozwiązanie na skalę światową zmniejszyłoby potrzebę częstych zmian opatrunków, a co za tym idzie – każdorazowego uszkadzania skóry i tkanek. Ponadto może również pomóc w zoptymalizowaniu pracy środowiska szpitalnego, ponieważ pozwoliłoby personelowi oszczędzić czas potrzebny do zaopatrywania poszczególnych pacjentów. Z tego powodu Uniwersytet w Nottingham otrzymał dofinansowanie na rozpoczęcie tworzenia inteligentnego bandaża jednorazowego użytku, wykorzystującego czujniki światłowodowe do monitorowania markerów biologicznych wskazujących etap gojenia. Wynalazek ten ma temperaturę, wilgotność i pH, dzięki czemu możliwe będzie określenie, czy w ranie występuje jakakolwiek infekcja.

Coraz więcej ośrodków decyduje się na tworzenie inteligentnych opatrunków

To jednak nie jedyny taki projekt, który w ostatnich latach stał się obiektem badań specjalistów. Nowa metoda stosowania bioczujników elektro-chemicznych została opracowana przez naukowców z Uniwersytetu w Nowym Jorku w Binghamton. Wykorzystuje się ją przede wszystkim w celu monitorowania wysięku oraz poziomu tlenu wewnątrz rany. Ze względu na stały kontakt z uszkodzeniem skóry, opatrunki te mogą odgrywać aktywną rolę w leczeniu, a nawet przyczyniać się do przyspieszania procesu gojenia.

Z kolei naukowcy z Ohio State University zdecydowali się rozpocząć prace nad wdrożeniem metody opartej na wykorzystaniu impulsów elektrycznych – naukowcy odkryli, że pozwala to znacząco ułatwić leczeniu zakażeń biofilmowych. Jak bowiem stwierdzono, impulsy elektryczne mają zdolność zabijania bakterii, które zazwyczaj hamują proces gojenia i często prowadzą do amputacji.

Również Uniwersytet Tufts opublikował niedawno swoje odkrycia związane z inteligentnymi opatrunkami – opracowali oni bandaż, który może wspomagać leczenie nawet najtrudniejszych ran poprzez stałe monitorowanie temperatury i pH, a oprócz tego zaopatrzony jest w termo-responsywny system dostarczania leków.

Źródło: Healtheuropa.eu

Przeczytaj również: Opatrunek wykorzystujący energię elektryczną w walce z biofilmem

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Leczenie Ran”:

Ocena właściwości fizykochemicznych nowoczesnych opatrunków stosowanych w leczeniu ran

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *