Operacja bariatryczna zmniejsza ryzyko raka skóry
Badania naukowe Pod sliderem

Operacja bariatryczna zmniejsza ryzyko raka skóry

Według najnowszych badań u osób cierpiących na otyłość, które przejdą operację bariatryczną, występuje mniejsze ryzyko zachorowania na nowotwory skóry, w tym na czerniaka.

Spośród wszystkich rodzajów nowotworów skóry czerniak to odmiana najbardziej złośliwa. Ze względu na szybkie tempo wzrostu, dynamiczny rozwój i częste przerzuty jest najgorzej rokujący i najtrudniejszy w leczeniu. Jak podaje Akademia Czerniaka, spośród około 3-4 tysięcy nowych rozpoznań czerniaka rocznie u ponad 500 pacjentów występuje zaawansowana lub rozsiana forma choroby. To dziesięciokrotnie więcej niż w 1980 roku. Zachorowalność na tę odmianę nowotworu wzrasta co roku o ok. 10 proc. W Polsce umieralność na czerniaka jest o około 20 proc. wyższa niż przeciętna dla Unii Europejskiej.

Czynniki ryzyka zachorowania

Istnieje szereg rozpoznanych czynników ryzyka zachorowania na czerniaka, pośród których naukowcy wyróżniają eskpozycję na promienie słoneczne, wiek (częstotliwość zachorowań wzrasta z wiekiem), rogowacenie słoneczne, zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, blizny po oparzeniach lub przewlekłych stanach zapalnych. Nie jest jednak jasne, dlaczego zachorowalność na ten typ nowotworu rośnie.

Ze względu na to, że nadwaga i otyłość stanowią czynnik ryzyka w pewnych typach nowotworów, niektórzy badacze zastanawiają się, czy wpływają one także na zachorowalność na czerniaka. Na ten moment w badaniach nie ustalono jednak takiego związku.

Związek między zabiegiem a ryzykiem choroby niepewny

Szwedzkie badania z 2009 roku wykazały, że u kobiet cierpiących na otyłość, które przeszły operacje bariatryczne, zmniejszyło się ryzyko zachorowania na nowotwór. W czasie gdy opublikowano wyniki badań, brakowało wystarczającej ilości danych, by ocenić, czy utrata wagi bezpośrednio wpłynęła na stopień ryzyka zachorowania na raka. Badacze postanowili jednak kontynuować obserwacje i testy, by odkryć, czy istnieje związek pomiędzy zabiegami bariatrycznymi a ryzykiem nowotworu, w tym czerniaka.

Nowe badania

W czasopiśmie „JAMA Dermatology” opublikowano w ostatnim czasie wyniki tych analiz. Nowe badania obejmują grupę 2,007 osób z otyłością, które przeszły operacje bariatryczne, oraz grupę kontrolną 2,040 osób, które również cierpiały na otyłość, ale nie zostały poddane chirurgicznym zabiegom, tylko np. otrzymały porady dietetyczne.

Pacjenci z grupy po operacjach bariatrycznych w ciągu 15 lat zrzucili średnio 21,6 kg, natomiast ci z grupy kontrolnej zachowali względnie stałą wagę (jej spadek lub wzrost nie przekraczał 3 kg). W ogólnym rozrachunku u 23 osób z grupy po zabiegach odchudzających rozwinęły się złośliwe formy nowotworu skóry – raka płaskonabłonkowego lub czerniaka złośliwego. W grupie kontrolnej na ten typ choroby zapadło 45 osób.

Największe różnice pomiędzy obiema grupami dotyczyły zapadalności na czerniaka złośliwego. W grupie kontrolnej pojawiło się 29 przypadków tego nowotworu, podczas gdy w grupie po zabiegach bariatrycznych wystąpiło tylko 12 zachorowań. Oznacza to 57-procentową redukcję ryzyka zachorowania na ten typ nowotworu.

Doktor Magdalena Taube, współautorka badań, stwierdziła, że dowodzi to związku pomiędzy otyłością a złośliwym nowotworem skóry, i wskazuje, że powinno się traktować otyłość jako jeden z czynników ryzyka dla tego rodzaju raka.

Dlaczego otyłość zwiększa ryzyko raka?

Nadal konieczne są badania naukowe, które pozwolą lepiej zrozumieć mechanizmy, które kształtują związek pomiędzy otyłością a rakiem skóry. Autorzy dotychczasowych analiz mają jednak pewne hipotezy odnośnie czynników, które mają wpływ na tę zależność.

Jedna z wiodących teorii uwzględnia rolę ogólnoustrojowego stanu zapalnego, powszechnego wśród osób cierpiących na otyłość. Może on wytworzyć sprzyjające środowisko dla wzrostu guza.

Naukowcy zwracają także uwagę, że operacja bariatryczna często prowadzi do zmiany stylu życia i nawyków żywieniowych. Osoby cierpiące na otyłość w wielu przypadkach prowadzą siedzący tryb życia, a dietę opierają na żywności wysoko przetworzonej, co samo w sobie jest czynnikiem zwiększającym ryzyko raka i śmiertelność. Po zabiegu bariatrycznym pacjenci na ogół zwiększają aktywność fizyczną i zmieniają dietę na zdrowszą i mniej kaloryczną, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka.

Czynniki ryzyka pod kontrolą

Badacze podsumowują, że dotychczasowe badania wskazują na znaczne zmniejszenie ryzyka raka skóry, przede wszystkim czerniaka, u pacjentów otyłych, którzy przeszli operację bariatryczną. Naukowcy uważają też, że badanie te mogą prowadzić do lepszego poznania i zrozumienia czerniaka jako choroby i wskazania czynników ryzyka, które są możliwe do wyeliminowania.

Źródło: www.medicalnewstoday.com, www.akademiaczerniaka.pl, gis.gov.pl

Przeczytaj także: Eksperci: Stosowanie filtrów UV podstawą profilaktyki czerniaka i raka skóry

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Miód manuka – alternatywa w leczeniu ran 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o