Opracowano inteligentny sposób podawania leków na choroby błony śluzowej
Dermatologia Leczenie ran Newsy Pod sliderem

Opracowano inteligentny sposób podawania leków na choroby błony śluzowej

Badaczki z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku opracowały specjalny nośnik do dostarczania leku w stanach przednowotworowych błony śluzowej jamy ustnej. Dzięki niemu leczenie będzie łatwiejsze oraz skuteczniejsze.

Innowacyjny projekt Joanny Potaś i Jagody Tomaszuk z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) wygrał w dwóch kategoriach konkursu „Technotalent”, który skierowany jest do młodych innowatorów z północno-wschodniej polski. Konkurs został zorganizowany przez Fundację Technotalenty, w tym roku już po raz szósty. Młode badaczki zostały docenione w kategoriach: Technika i Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Projekt powstał we współpracy Zakładu Farmacji Stosowanej oraz Zakładu Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej.

Ok. 2-3 proc. populacji choruje na liszaj płaski

Jak powiedziała PAP Jagoda Tomaszuk z Zakładu Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej UMB, szacuje się, że około 2-3 proc. populacji choruje na liszaj płaski – jest to choroba śluzówkowo-skórna o wciąż niepoznanym pochodzeniu. – Brak uchwytnej przyczyny wystąpienia choroby sprawia, że leczenie jest trudne, nieprzewidywalne i często tylko objawowe – dodała.

Zdaniem Tomaszuk, dotąd stosowano metody farmakologiczne z wykorzystaniem leków steroidowych, które – jak podkreśliła – powodują wystąpienie wielu działań niepożądanych. Dodała, że innym sposobem leczenia jest zabieg chirurgiczny, ale ze względu na rozległość i umiejscowienie zmian jest bardzo trudny.

Zwróciła również uwagę, iż ciekawą alternatywą dla wyżej wymienionych metod jest terapia fotodynamiczna, która polega na wybiórczym zniszczeniu tkanek zmienionych chorobowo pod wpływem substancji fotouczulającej oraz promieniowania o odpowiedniej długości fali.

Tak powstał pomysł, aby opracować inteligentny nośnik do dostarczania leku fotouczulającego dokładnie w chore miejsce właśnie przy użyciu terapii fotodynamicznej, który mógłby utrzymać się w tym miejscu o wiele dłużej.

Jakie zadanie będzie miał innowacyjny nośnik?

Joanna Potaś z Zakładu Farmacji Stosowanej UMB w rozmowie z PAP zaznaczyła, że chodzi o opracowanie nośnika polimerowego w oparciu o biodegradowalne związki pochodzenia naturalnego oraz posiadającego zdolność tworzenia żelu w miejscu podania.

– Dążymy do stworzenia takiego preparatu, który z racji na przedłużone utrzymywanie się na błonie śluzowej jamy ustnej wyeliminuje konieczność wielokrotnych aplikacji leku, a dzięki działaniu ochronnemu, zmniejszy dolegliwości bólowe u pacjentów – dodała.

Jak powiedziała, obecnie trwa ocena jakości nośników po wprowadzeniu do nich leku, szczególnie pod kątem ich zdolności przylegania do błony śluzowej. Dodała, iż na tym etapie badań grupą docelową są pacjenci Zakładu Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej UMB. Z uwagi na to, iż nośnik nadal jest na etapie projektowania, trudno mówić o jego kosztach.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Przeczytaj także: Sonoterapia, czyli terapia ultradźwiękowa

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Chirurgia Plastyczna i Oparzenia”:

Diagnostyka wizualizacyjna liszaja płaskiego o wysokiej dynamice wzrostu – opis przypadku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *