Osoby otyłe bardziej narażone na występowanie łuszczycy
Badania naukowe Dermatologia Newsy Pod sliderem

Osoby otyłe bardziej narażone na występowanie łuszczycy

Jak zaznaczyli naukowcy w piśmie „PLOS Medicine”, wraz z masą ciała rośnie także ryzyko zachorowania na łuszczycę. Na tę chorobę cierpi od 2-4 proc. populacji.

Łuszczyca jest przewlekłym stanem zapalnym skóry. Objawia się czerwoną, łuszczącą wysypką. Za jej rozwój najprawdopodobniej odpowiada wiele czynników, genetycznych oraz środowiskowych.

Łuszczyca występuje u 2-4 proc. populacji

Ta przewlekła, zapalna choroba skóry występuje coraz częściej w społeczeństwie. Jak wynika z danych ankietowych dotyczących dwóch dużych populacji w Norwegii, problem ten dotyka nawet od 6 do 11 proc. osób w tym kraju. W samym mieście Tromsø częstość występowania stanu zapalnego skóry w 1980 r. wynosiła 4,8 proc., natomiast w 2008 r. wzrosła już do 11,4 proc.

Naukowcy z Uniwersytetu Naukowo-Technicznego z siedzibą w Trondheim (Norwegia) wspólnie z ekspertami z Wielkiej Brytanii i USA przeprowadzili badanie obserwacyjne, które objęło 750 tys. osób.

Według analizy, która została przeprowadzona przy użyciu techniki randomizacji mendlowskiej, ryzyko wystąpienia łuszczycy wzrasta o dziewięć procent dla każdego wzrostu współczynnika BMI o jednostkę (BMI oznacza obliczany na podstawie wzrostu i masy ciała danej osoby wskaźnik masy ciała i jest miarą zawartości tkanki tłuszczowej). Dzięki powyższej technice możliwe jest odkrycie zjawisk przyczynowo skutkowych.

– Wyższy wskaźnik BMI może przyczyniać się do nasilenia stanu zapalnego skóry, co może sprzyjać łuszczycy, ale możliwe jest również, że łuszczyca prowadzi do mniejszej aktywności fizycznej, a tym samym przybrania na wadze – wyjaśnia biorąca udział w badaniach dermatolog Mari Løset.

Pomimo tego, że istnieją badania kliniczne, które sugerują, że utrata masy ciała może mieć związek z pozbyciem się łuszczycy, nie można tego jednoznacznie potwierdzić, ponieważ liczba badań jest niewystarczająca.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Nowatorska technologia grafenowa może diagnozować wczesne objawy ZSC

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Łuszczyca w szczególnych lokalizacjach – paznokcie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *