Osocze bogatopłytkowe może ułatwiać gojenie się owrzodzeń i ostrych ran pourazowych
Badania naukowe Leczenie ran Newsy Obok slidera

Osocze bogatopłytkowe może ułatwiać gojenie się owrzodzeń i ostrych ran pourazowych

Jak wykazało badanie opublikowane w czasopiśmie „Journal of American Academy of Dermatology”, osocze bogatopłytkowe może być bardzo skuteczne w leczeniu owrzodzeń, ponieważ już kilka chwil po zastosowaniu miejscowym zmienia metaloproteinazę macierzową i ekspresję cytokin w tkankach skóry.

Stosowanie osocza bogatopłytkowego znacząco poprawia gojenie się owrzodzeń

– Jak pokazują badania, miejscowo stosowane osocze bogatopłytkowe lub autologiczna fibryna bogata w leukocyty i płytki krwi stosowana raz lub dwa razy w tygodniu przez 3 do 6 tygodni poprawia gojenie się ran i wspiera standardowy schemat leczenia przewlekłych owrzodzeń  – powiedział dr Michael J. Hesseler z wydziału dermatologii na Uniwersytecie Michigan.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie „Journal of American Academy of Dermatology” naukowcy skupili się na ranach i owrzodzeniach, aby odkryć dostępne zastosowania osocza bogatopłytkowego (ang. platelet-rich plasma, PRP). W badaniu wzięło udział 200 pacjentów z 285 trudno gojącymi się ranami o różnej etiologii. Zastosowano w nich aktywowany autologiczny żel zawierający czyste PRP (ang. pure platelet-rich fibrin P-PRP), który aplikowano miejscowo raz lub dwa razy w tygodniu. Po 2,2 tygodniach 86,3% ran zareagowało zmniejszeniem powierzchni o średnio 47,5%, a 90,5% ran wykazało zmniejszenie o 63,6%.

Osocze bogatopłytkowe skuteczne w leczeniu różnych rodzajów ran i owrzodzeń

W innym badaniu wykazano, że stosowane miejscowo autologiczne fibryny bogate w leukocyty i płytki krwi (ang. leukocyte- and platelet-rich fibrin, L-PRF) spowodowały całkowite zagojenie niewielkich owrzodzeń żylnych, cukrzycowych bądź złożonych ran wieloczynnikowych u wszystkich pacjentów. Ponadto w ostrych ranach pourazowych z próby kontrolnej 59 pacjentów miejscowa aplikacja żelu z uPRP co tydzień przez 3 tygodnie spowodowała poprawę stanu rany oraz subiektywnej oceny bólu. Naukowcy zdecydowali się również sprawdzić wpływ osocza bogatopłytkowego na przewlekłe owrzodzenia cukrzycowe – jak poinformowali, przyczyniło się ono do szybszego tempa gojenia i poprawy ich ogólnego stanu.

Jak wynika z artykułu, zgłoszono również sukces w leczeniu odleżyn. Dwie dawki uPRP i kwasu hialuronowego spowodowały skuteczniejsze gojenie niż jedna dawka samego uPRP. W badaniu 40 pacjentów z przewlekłymi owrzodzeniami żylnymi kończyn dolnych aktywowany miejscowo autologiczny żel z L-PRP znacznie zmniejszył średnią powierzchnię rany po 6 tygodniach.

– PRP może przyczynić się do regeneracji nerwów obwodowych i leczenia owrzodzeń neuropatycznych – napisali naukowcy.

Ponadto, w połączeniu z wąskopasmową terapią laserem ultrafioletowym B lub CO2, PRP może dawać lepsze wyniki w przypadku pacjentów cierpiących na bielactwo.

– Osocze bogatopłytkowe stanowi bardzo dobrą opcję w przypadku opornych na leczenie owrzodzeń przewlekłych, które obecnie powodują znaczne obciążenie ekonomiczne systemów opieki zdrowotnej – podsumowano w badaniu.

Źródło: Healio.com

Przeczytaj również: Nowatorski „bandaż biologiczny” z krwi pacjenta przyspieszy gojenie ran

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *