Owrzodzenie żylne
Leczenie ran Owrzodzenia żylne Owrzodzenia żylne goleni Pod sliderem Rodzaje ran

Owrzodzenia żylne – przyczyny i specyfika

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Owrzodzenie żylne to rodzaj  rany na skórze powstałej w wyniku przewlekłych chorób żył kończyn dolnych. Choroba ta najczęściej dotyka osoby starsze, u których zdiagnozowano również niewydolność żylną bądź inne schorzenia obciążające żyły, a nieleczona może powodować poważne powikłania. Dlaczego owrzodzenia żylne powstają i jaka jest ich charakterystyka?

Charakterystyka owrzodzeń żylnych

Owrzodzenia żylne to bardzo uciążliwe schorzenie związane z niewydolnością żył przeszywających, powierzchniowych, głębokich lub też ich kombinacji. Zazwyczaj rozwija się ona w wyniku zaniedbanych bądź nieprawidłowo leczonych żylaków powstających w następstwie upośledzenia drożności naczyń żylnych oraz wzrostu ciśnienia hydrostatycznego w ich świetle. Gdy taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, dochodzi do upośledzenia zastawek żylnych, co prowadzi do niedotlenienia tkanek, z których spływa krew, a w efekcie – gromadzenia się toksycznych produktów. Z powodu problemów z dostarczaniem tlenu oraz składników odżywczych tkanki zaczynają obumierać i pogłębia się martwica, będąca bezpośrednią przyczyną ubytków skóry. Na tym etapie pojawieniu się żylaków towarzyszą widoczne wypukłości, zgrubienia, a także przebarwienia żył. W wyniku ich zaniedbania bądź nieprawidłowego leczenia dochodzi również do powstania trudno gojących się owrzodzeń. Zazwyczaj są one widoczne w okolicach kostki przyśrodkowej oraz bocznej, mogą też tworzyć się owrzodzenia okrężne. Towarzyszy im ból, który bardzo często w znaczny sposób utrudnia chorym codzienne funkcjonowanie. Brzegi takiej rany są różowe, płaskie, a w dnie zauważyć można martwicę żółtą oraz wydzielinę ropną.

Przyczyny powstawania owrzodzeń żylnych

Owrzodzenia żylne powstają na skutek przewlekłej niewydolności żylnej, która może być wynikiem chorób związanych z układem krążenia, takich jak zakrzepica bądź cukrzyca. Na rozwój tego typu schorzeń mogą mieć wpływ m.in. następujące czynniki:

 • wysokie ciśnienie żylne utrzymujące się przez okres dłuższy niż 1 dzień; wśród najpowszechniejszych przyczyn nadciśnienia żylnego wyróżnić można podeszły wiek, choroby żył, cukrzycę, a także nieprawidłowy tryb życia, np. siedząca praca lub zbyt mała aktywność fizyczna,
 • niedrożność żył bądź ich zwężenie powstające w wyniku zakrzepicy,
 • refluks żylny, czyli wsteczny przepływ krwi w układzie żylnym, będący następstwem niedorozwoju bądź niewydolności zastawek,
 • ucisk na żyły.

Tego typu rany niemal zawsze powstają po przebytym urazie i charakteryzują się dużą wrażliwością na ból. Owrzodzenia żylne przeważnie występują w towarzystwie innych objawów choroby żylnej, dlatego pacjent najpierw diagnozowany jest pod ich kątem.

Objawy towarzyszące owrzodzeniom żylnym

Istnieje szereg objawów pojawiających się wraz z rozwojem żylaków i owrzodzeń żylnych. Wśród nich wyróżnić można:

 • chromanie żylne, czyli ból pojawiający się po przejściu zaledwie 100-200 metrów,
 • aureola żylna (corona phlebectatica), czyli nienaturalne poszerzenie się żył wokół kostki przyśrodkowej,
 • wyprysk żylny,
 • lipodermatoskleroza, czyli zgrubienia i przebarwienie skóry,
 • zanik biały,
 • obrzęk.

Pojawieniu się owrzodzeń żylnych towarzyszą również obfite wysięki, które powodują utratę elektrolitów oraz białka. Utrudnia to gojenie się rany, a także zaburza naturalne funkcjonowanie organizmu. Ponadto, kiedy w obrębie kończyn dolnych dochodzi do zastoju krwi żylnej, tworzą się obrzęki, a skóra staje się napięta, sucha i swędząca. Tego typu zmiany skórne z reguły goją się bardzo powoli i mają tendencję do nawracania, jeśli nie podejmie odpowiednich środków zapobiegania.

Diagnostyka owrzodzeń żylnych

Diagnostyka tego typu owrzodzeń polega przede wszystkim na ocenie przyczyn powstałych na skórze zmian. Czasami może to powodować trudności, ponieważ na owrzodzenia żylne nierzadko składa się wiele niezależnych od siebie czynników. Najczęstszym z nich jest przewlekła niewydolność żylna, może to jednak być również cukrzyca, uraz kończyny dolnej lub choroby związane z tętnicami. W momencie odkrycia przyczyny możliwe jest wdrożenie skutecznego leczenia przyczynowego.

W tym celu przeprowadza się specjalistyczne badania, wśród których wyróżnić można:

 • morfologię,
 • pletyzmografię, czyli obrazowanie przepływu krwi żylnej przez naczynia obwodowe,
 • badanie na zawartość cukru we krwi,
 • USG dopplerowskie, które pozwala na ocenę budowy i czynności żył,
 • flebografię z kontrastem, czyli badanie mające na celu ocenę światła w żyle,
 • próbę Trendelenburga służącej do oceny wydolności żył oraz zastawek,
 • próbę Pratta, która określa umiejscowienie niewydolnych żył łączących kończyny dolnej.

Na tej podstawie lekarz stwierdza stopień zaawansowania zmian w naczyniach, dzięki czemu możliwe jest wdrożenie odpowiedniego sposobu leczenia pacjenta.

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Leczenie Ran”:

Opis mechanizmu gojenia się żylnego owrzodzenia goleni

One thought on “Owrzodzenia żylne – przyczyny i specyfika

 1. Witam, polecam Przychodnię leczenia ran w Warszawie jeśli chodzi o leczenie stopy cukrzycowej. Ja jestem bardzo zadowolony z ich usług. Śmiało mogę polecić każdemu kto potrzebuje znaleźć odpowiednią placówkę przy leczeniu ran.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *