PICO 7 – system terapii podciśnieniowej do jednorazowego użytku na rany pooperacyjne i rany przewlekłe

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Opatrunek PICO 7 firmy Smith&Nephew znajduje zastosowanie w zaopatrywaniu trudno gojących się ran przewlekłych oraz ran pooperacyjnych. Wykorzystanie nowoczesnej technologii podciśnieniowej (NPWT) skutecznie zmniejsza ryzyko zakażenia rany i przyspiesza jej gojenie, dzięki czemu skraca się czas pobytu pacjenta w szpitalu, a wyniki leczenia są lepsze.  

Sprawdź najważniejsze informacje o opatrunku PICO 7:

Jak działa opatrunek PICO 7?

PICO 7 to opatrunek wielofunkcyjny, który charakteryzuje się dużą chłonnością, skutecznym odprowadzaniem wilgoci i możliwością bezbolesnego usuwania. Został zaprojektowany do stosowania w podciśnieniowej terapii leczenia ran (NPWT), która jest skuteczna w leczeniu zarówno ran operacyjnych, jak i trudno gojących się (przewlekłych) o różnej etiologii. NPWT ma znaczący wpływ na szybkość, siłę i jakość procesu gojenia ran. Dzięki zastosowaniu tej metody możliwa jest poprawa perfuzji, zmniejszenie obrzęku, zmniejszenie ilości wysięku, a także ochrona rany przed zewnętrznymi zanieczyszczeniami.

Opatrunek PICO 7 jest zbudowany z czterech warstw:

  1. Warstwa zewnętrzna  – folia chroniąca ranę przed czynnikami zewnętrznymi, a jednocześnie zapewniająca optymalną paroprzepuszczalność;
  2. Superchłonny opatrunek pochłania i utrzymuje wysięk poza środowiskiem rany (maksymalna ilość wysięku, jaką może pochłonąć opatrunek, to 300 ml);
  3. Warstwa oparta na pionierskiej technologii AIRLOCK zapewnia równomierną dystrybucję podciśnienia i optymalne zarządzanie wysiękiem, co zmniejsza ryzyko maceracji;
  4. Silikonowa warstwa adhezyjna zabezpieczająca skórę otaczającą ranę i zmniejszająca ból odczuwany przez pacjenta podczas zmiany opatrunku.

Dzięki tym właściwościom opatrunek PICO 7 skutecznie zmniejsza liczbę powikłań pooperacyjnych takich jak zakażenie miejsca operowanego, rozejście się brzegów rany, wysięk płynu surowiczego. W ranach po zabiegach takich jak mastektomia PICO 7 może także wpływać na poprawę wyglądu blizny pooperacyjnej.

Do opatrunku dołączona jest pompa, która umożliwia zastosowanie podciśnienia. Pompa mieści się w dłoni i jest zasilana dwiema bateriami AA.

Na jakie rany można stosować opatrunek PICO 7?

Opatrunek PICO 7 wykazuje dużą skuteczność w zaopatrywaniu ran trudno gojących się (przewlekłych), zamkniętych ran chirurgicznych, w tym również ran po cesarskim cięciu, ran oparzeniowych oraz ran po przeszczepach. Opatrunek znajduje również zastosowanie w leczeniu ran trudno gojących się i zakażonych.

Opinia eksperta o opatrunku – lek. Marcin Malka, chirurg ogólny, angiolog, dyrektor medyczny Kliniki Leczenia Ran PODOS

„Opatrunku PICO 7 używam od 2011 r. , czyli od momentu wprowadzenia go na rynek. Przez tych 9 lat miałem możliwość bardzo dokładnie poznać ten produkt, początkowo jako asystent oddziału chirurgii ogólnej, a następnie jako dyrektor medyczny Kliniki Leczenia Ran PODOS w Warszawie. Setki pacjentów leczonych przy użyciu tego opatrunku pozwoliły mi wyrobić sobie zdanie na temat podciśnienia jednorazowego i PICO jako pierwszego tego typu produktu na rynku. Przez tych kilka lat obserwowałem również szereg ulepszeń wprowadzanych w PICO. Miękki, płaski port umożliwiający prowadzenie go pod kompresjoterapią czy ortezą Total Contat Cast, coraz cichsza i silniejsza pompa, nowe, funkcjonalne kształty opatrunków, konektor „Y” dający możliwość leczenia dwóch ran przy użyciu jednego zestawu – to tylko kilka z wielu modyfikacji tego systemu NPWT. Patrząc z praktycznej strony codziennej pracy z pacjentami z ranami trudno gojącymi się, jest to idealne rozwiązanie do promowania gojenia ran o średnim i umiarkowanym wysięku w sposób szybszy niż przy użyciu konwencjonalnych opatrunków. Dobrze sprawdza się jako pierwotne zaopatrzenie rany po położeniu PSPG, znacznie poprawił nam wgajanie się przeszczepów. Stosujemy go z powodzeniem w ranach pourazowych, również u dzieci. Polecam ten system NPWT”.

Przeciwwskazania w stosowaniu opatrunku PICO 7

Technologia podciśnieniowa, którą zastosowano w opatrunku PICO 7, wiąże się z przeciwwskazaniami. Tego rodzaju opatrunków nie powinno się stosować w przypadku występowania w łożysku rany suchej martwicy lub komórek nowotworowych, nieleczonego zapalenia kości lub szpiku, zwiększonej podatności skóry na uszkodzenia w wyniku terapii lub wrodzonych zaburzeń, aktywnych krwawień, odsłonięcia w okolicy rany dużych naczyń, nerwów, kości i organów oraz przetok pozajelitowych. 

Czy opatrunek PICO 7 można przycinać?

Opatrunku PICO 7 nie można przycinać, ponieważ mogłoby to zaburzyć działanie podciśnienia w opatrunku.

Jak założyć opatrunek PICO 7?

Opatrunek PICO 7 powinien być zakładany na oczyszczoną ranę, bezpośrednio po założeniu szwów. Należy oderwać z opatrunku folię zabezpieczającą i nałożyć go równomiernie na ranę. Zaleca się, by umieścić opatrunek w taki sposób, by znajdujący się na nim port był jak najwyżej nad raną (pozwoli to uniknąć nagromadzenia płynu surowiczego w okolicy przyłącza). Po umieszczeniu opatrunku na ranie należy usunąć zewnętrzną folię zabezpieczającą i wygładzić całość, aby uniknąć nierówności.

Aby dostarczyć do rany podciśnienie, należy skręcić złącza drenów pomiędzy opatrunkiem i pompą. Urządzenie uruchamia się za pomocą pomarańczowego przycisku. Zapalenie się zielonej lampki sygnalizuje, że pompa pracuje w prawidłowy sposób.

Po uruchomieniu pompy należy założyć paski mocujące opatrunek. Po umieszczeniu każdego paska należy usunąć zewnętrzną folię zabezpieczającą.

Opatrunek PICO 7 jest kompatybilny z opatrunkiem antybakteryjnym ACTICOAT FLEX 3 na bazie srebra nanokrystalicznego. Brzegi opatrunku PICO 7 można dodatkowo doszczelnić za pomocą opatrunku foliowego OPSITE FLEXIFIX.

Aplikacja opatrunku – zapraszamy na kanał Smith&Nephew na YouTube:

Jak często należy zmieniać opatrunek PICO 7?

Opatrunek PICO 7 może pozostawać na ranie do 7 dni. Częstotliwość zmiany opatrunku zależy od ilości wysięku w ranie. W przypadku używania materiału wypełniającego zmiana opatrunku powinna się odbywać 2 lub 3 razy w tygodniu.

Skuteczność opatrunku PICO 7 – case study

83-letni pacjent z lewostronnym porażeniem połowicznym, u którego w wyniku urazu mechanicznego doszło do wytworzenia rany szarpanej na lewym przedramieniu. W środowisku rany wystąpiły rozległa martwica i krwiak. W ranie stwierdzono także obecność bakterii Pseudomonas aeruginosa oraz Peptostreptococcus.

Z uwagi na wystąpienie tętniaka rzekomego w tętnicy ramiennej oraz krwiaka w tkance miękkiej lewego ramienia rana nie kwalifikowała się do przeszczepu, w związku z czym podjęto decyzję o wdrożeniu terapii podciśnieniowej. Ze względu na lewostronne upośledzenie ruchowe pacjenta terapia rany wymagała zastosowania przenośnego, lekkiego i prostego w obsłudze urządzenia, takiego jak PICO 7. W momencie wdrożenia terapii NPWT za pomocą PICO 7 rana miała ok. 1 cm głębokości.

Terapia z zastosowaniem urządzenia PICO 7 trwała od 9 grudnia 2019 roku do 6 stycznia 2020 roku. Wykorzystano 4 zestawy PICO 7 zawierające 8 opatrunków. Zmiany opatrunków były wykonywane 2 razy w tygodniu.

W wyniku zastosowania terapii NPWT z użyciem PICO 7 w ciągu 4 tygodni powierzchnia rany zmniejszyła się z 5,25 cm kw. do 1,86 cm kw. Głębokość rany zmniejszyła się z ok. 1,5 cm do głębokości skórnej, występujące wokół rany 3-centymetrowe podminowanie zostało całkowicie zlikwidowane.

W ciągu następnych 2 tygodni doszło do całkowitej epitelializacji rany. 22 stycznia 2020 roku podczas kontroli lekarskiej stwierdzono pełne wygojenie rany.

9.12.2019 r. 1. dzień terapii PICO 7.
16.12.2019 r. 8. dzień terapii z PICO 7.
23.12.2019 r. 15. dzień terapii z PICO 7.
22.01.2020 r. Pełne wygojenie rany.

Jakie rodzaje opatrunku są dostępne i ile kosztują?

Opatrunek PICO 7 dostępny jest w aptekach otwartych w trzech rozmiarach:

– 10 cm x 30 cm,

– 15 cm x 15 cm,

– 15 cm x 20 cm.

Cena zestawu z dwoma opatrunkami na portalu doz.pl to ok. 650 zł.

Opatrunki są dostępne także w innych zestawach i rozmiarach, więcej na:

https://www.smith-nephew.com/key-products/advanced-wound-management/pico/pico-7/

Czy na opatrunek przysługuje refundacja?

Opatrunek PICO 7 nie jest refundowany.

Gdzie kupić opatrunek PICO 7?

Wielofunkcyjny opatrunek PICO 7 dostępny jest w wybranych aptekach. Więcej informacji o produkcie znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz