Pierwsza pomoc w oparzeniu chemicznym
Diagnostyka Leczenie ran Newsy Opatrunki Pod sliderem

Pierwsza pomoc przy oparzeniu chemicznym

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Źródłami oparzenia chemicznego są zazwyczaj kwasy i zasady. Środki parząco-żrące niszczą skórę,  błony śluzowe a nawet leżące pod nimi głębsze tkanki. W zależności na rodzaj substancji, jej stężenia i czasu działania uszkodzenia różnią się zarówno pod kątem głębokości oraz wielkości.

Rany powstałe na skutek oparzenia substancją chemiczną mogą przerodzić się w rany przewlekłe. Niejednokrotnie towarzyszą im poważne powikłania.

Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc po oparzeniu chemicznym?

W sytuacji oparzenia substancją chemiczną należy natychmiast dokładnie usunąć szkodliwą substancję spłukując ją dużą ilością chłodnej wody. Jeżeli pojawiły się pęcherze, nie należy ich przekłuwać. W przypadku oparzenia wapnem niegaszonym, najpierw należy mechanicznie usunąć wapno i dopiero wtedy spłukać jego resztki. Wówczas na oparzone miejsce należy założyć jałowy opatrunek.

Co istotne, przy oparzeniu przełyku nie wolno prowokować wymiotów. Najważniejsze, aby pić wówczas czystą niegazowaną wodę. Przy oparzeniu oka należy przepłukać je wodą, przez ok. 20 – 30 minut i co szczególnie istotne, poruszać gałką oczną we wszystkich kierunkach. Resztki substancji żrącej należy zabezpieczyć i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić podczas udzielania pomocy osobie poparzonej substancją chemiczną?

  • Zachowaj szczególną ostrożność podczas udzielania pomocy. Osłoń własne dłonie, aby ich nie poparzyć,
  • zdejmij z poszkodowanego ubranie zmoczone substancją chemiczną, a także wszelką biżuterię,
  • miejsce oparzenia przemywaj wodą przez ok. 15 min. W ten sposób nie tylko złagodzisz ból, ale przede wszystkim rozcieńczysz substancję żrącą,
  • przemywając ranę pamiętaj, aby droga odpływu była jak najkrótsza. To pozwoli uniknąć oparzenia wtórnego,
  • następnie na oparzone miejsce, należy zastosować opatrunek osłaniający lub opatrunek hydrożelowy.

Oparzenie kwasami powoduje utworzenie się na skórze, a szczególnie na błonie śluzowej strupów charakterystycznego koloru. Po kwasie solnym – białych, kwasie siarkowym – czarnych, natomiast po kwasie azotowym – żółtych strupów.

Do oparzeń zasadami dochodzi najczęściej na skutek działania na tkankę zasady sodowej, potasowej czy wapna niegaszonego. Wówczas tworzy się miękki, wilgotny strup o białawej barwie.

Co niezwykle istotne, do opłukiwania ran po oparzeniach chemicznych nie wolno stosować tzw. neutralizatorów, takich jak olej czy mleko.

Źródło: Bezpieczne zachowanie w domu. Oparzenia chemiczne

Przeczytaj także: Podział oparzeń ze względu na głębokość. Jak rozróżnić który to stopień?

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Chirurgia Plastyczna i Oparzenia”:

Zastosowanie torebki włóknistej otaczającej wszczep silikonowy piersi jako płata torebkowego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *