Pierwsza pomoc przy poparzeniu petardą
Newsy Pod sliderem Rodzaje ran

Pierwsza pomoc przy poparzeniu petardą

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Nieumiejętne, bądź często niezgodne z instrukcją odpalenie fajerwerków, czyli materiałów wybuchowych może nieść bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia i życia. Jak zachować się w sytuacji, kiedy petarda wystrzeli nie tak jak powinna? Jak pomóc poszkodowanemu w pierwszych chwilach?

Niewłaściwe zachowanie podczas odpalania fajerwerków może doprowadzić do oparzeń, skaleczeń, jak również do uszkodzenia narządu wzroku czy słuchu. W skrajnych przypadkach, nie zachowanie środków ostrożności podczas odpalania petard może doprowadzić również do śmierci. Dlatego pamiętajmy, aby zachować zdrowy rozsądek oraz stosować się ściśle do instrukcji obsługi tego niebezpiecznego materiału. Co szczególnie ważne i przed czym ostrzega nawet policja, jeżeli petarda nie detonuje, nie odpalaj jej po raz drugi!

Jak pomóc osobie poszkodowanej podczas odpalania petardy?

Jeżeli jednak dojdzie do nieszczęśliwego wypadku podczas odpalania petardy, natychmiast powinniśmy poinformować o zdarzeniu nie tylko pogotowie ratunkowe, ale również straż pożarną.

  1. Najpierw upewnij się, czy podejście do poszkodowanego jest bezpieczne. Wówczas jak najszybciej przenieś osobę poszkodowaną z miejsca zdarzenia na bok.
  2. Jeżeli poszkodowany płonie, nie korzystaj z gaśnicy, ponieważ proszek w niej zawarty może doprowadzić do głębszych obrażeń. Do gaszenia poszkodowanej osoby lepiej będzie zarzucić na nią koc lub poturlać ją po ziemi.
  3. Jeżeli to możliwe, zdejmij z poszkodowanego płonącą odzież oraz wszelką biżuterię. Jeżeli jednak doszło do przyklejenia się materiału do skóry, nie próbuj go odkleić.
  4. W sytuacji, jeżeli poparzenie jest rozległe i obejmuje ponad 15% ciała u dorosłych, a 10% ciała u dzieci natychmiast wezwij pogotowie. Szczególnie szybka pomoc pogotowia ratunkowego będzie niezbędna również przy oparzeniach twarzy, krocza i dłoni, jak również w sytuacji wystąpienia u poszkodowanego objawów wstrząsu. Wówczas taka osoba jest blada, a także ma szybkie tętno i spoconą skórę. Dodatkowo taki wstrząs może objawiać się nadaktywnością oraz splątaną mową.
  5. Nie smaruj niczym poparzonych obszarów. Nie polewaj ich również spirytusem.
  6. Poparzone miejsca schładzaj przez ok. 20 minut letnią wodą o temp. ok. 20 st. C. Strumień wody skieruj powyżej uszkodzonej skóry.
  7. Jeżeli poparzeniu uległy większe obszary ciała, poszkodowanego można zawinąć w czyste, mokre prześcieradło.
  8. Osobie poszkodowanej, która jest przytomna i nie piła alkoholu można podać środek przeciwbólowy.

Źródło: pulsmedycyny.pl

Przeczytaj także: W 2018 r. w całej Polsce wykonano ponad 12 tysięcy amputacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *