Podział oparzeń ze względu na głębokość
Newsy Obok slidera Opatrunki Rodzaje ran

Podział oparzeń ze względu na głębokość. Jak rozróżnić który to stopień?

Do oparzeń dochodzi na skutek działania energii w postaci wysokiej temperatury, prądu lub substancji chemicznych. Na ciężkość oparzenia wpływ mają takie czynniki, jak rodzaj oddziałującej energii, czas działania czynnika oraz powierzchnia oparzenia.

Ze względu na głębokość obrażeń wyróżnia się oparzenia powierzchowne, oparzenia powierzchowne pośredniej grubości, oparzenia głębokie pośredniej grubości, oparzenie pełnej grubości skóry, oparzenie skóry i tkanki podskórnej oraz oparzenia mozaikowe.

Oparzenie powierzchowne to oparzenia I ̊. Traktowane jest jako rumień. Obejmuje jedynie naskórek. Towarzyszy mu zaczerwienienie, niewielki obrzęk oraz ból, który zazwyczaj ustępuje po 48-72 godzinach. Uszkodzony naskórek po 5-10 dniach ulega złuszczeniu. Po tego rodzaju oparzeniu nie ma widocznej blizny.

Przy oparzeniu powierzchownym pośredniej grubości, czyli oparzeniu II ̊ a degradacji ulega nie tylko naskórek, ale również powierzchowne warstwy skóry właściwej. Skóra wówczas jest bolesna. Tego rodzaju oparzeniu towarzyszy występowanie pęcherzy. Pojawiają się one w wyniku odwarstwienia się naskórka od błony podstawnej. Jeżeli nie wystąpią powikłania, rana goi się samoistnie poprzez naskórkowanie zazwyczaj w ciągu 14-21 dni.

W czterostopniowej skali oparzeń znajduje się również oparzenie głębokie pośredniej grubości. Jest to oparzenie II ̊ b. Wówczas degradacji ulega naskórek i warstwy skóry właściwej na różnych głębokościach. Oparzenie nie obejmuje w tym przypadku części wysepek naskórka z mieszków włosowych i gruczołów potowych. Skórka przy tego rodzaju oparzeniu jest czerwona, wilgotna, a także bardzo bolesna. Naskórkowo-skórna martwica, która występuje w ranie jest przyczyną zaburzenia w procesie naskórkowania. Gojenie takiego oparzenia zazwyczaj trwa od 21-35 dni. Mogą po nim pozostać blizny.

Oparzenie pełnej grubości skóry to oparzenie III ̊. Wówczas dochodzi do degradacji pełnej grubości skóry. Poparzona skóra jest sucha, twarda. Przybiera brunatne, brązowe, bladożółte lub czerwone zabarwienie. Pacjenci z III ̊ oparzenia rany nie odczuwają w niej bólu. Przy uszkodzeniu pełnej grubości skóry niezbędne jest leczenie chirurgiczne, przeszczep oraz leczenie rekonstrukcyjne.

IV ̊ stopień oparzenia nazywany jest oparzeniem mozaikowym. Zwykle jest to oparzenie mieszane, które łączy oparzenie II ̊ i III ̊. Tego typu oparzenia mogą być leczone zachowawczo, jak również chirurgicznie. Leczenie zachowawcze w tym przypadku ma bardzo istotną zaletę, która polega na możliwej autoregeneracji tkanek i nagłym wygojeniu ran. Dzięki temu, zmniejsza się ryzyko pozostania blizn przerostowych, a nawet przykurczów pooparzeniowych.

Źródło: mp.pl

Przeczytaj także: Polscy naukowcy pracują nad opatrunkiem biologicznym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *