Jak zmierzyć rozległość oparzenia?
Leczenie ran Newsy Oparzenia Pod sliderem

Jak zmierzyć rozległość oparzenia?

Ten tekst przeczytasz w < 1 min.

Rozległość oparzenia oraz jego głębokość jest wyznacznikiem ciężkości oparzenia. W początkowej fazie leczenia powierzchnia oparzenia jest najczęściej mierzona zgodnie z regułą dziewiątek oraz  regułą dłoni. Rozległość oparzenia ma wpływ na sposób leczenia wstrząsu oparzeniowego, wdrożenie odżywiania jelitowego lub pozajelitowego, a także na leczenie chirurgiczne.

Powierzchnia skóry u osoby dorosłej to zazwyczaj ok. 1,5 – 2 m². Natomiast, aby dokładnie ją obliczyć, należy skorzystać z wykresu i zsumować wysokość danej osoby z masą ciała.

Stosowana przy oparzeniach reguła dziewiątek, zwana Wallace’a polega na podziale powierzchni skóry na rejony odpowiadające 9% oraz wielokrotności tej cyfry. Wartość tę ma głowa osoby dorosłej, małe części lewego i prawego ramienia oraz górna i dolna część tułowia. Natomiast lewa i prawa noga odpowiadają po 18%, a genitalia 1%.

Regułę piątek stosuje się u niemowląt i dzieci. Wówczas powierzchnię skóry dziecka dzieli się na obszary, które odpowiadają 5% oraz wielokrotności tej wartości.

Oparzenia rozrzucone po całym obszarze ciała mierzone są według reguły dłoni. Jak przyjęło się, powierzchnia dłoni poszkodowanego, mierzona bez palców i kciuka stanowi 1% całkowitej powierzchni ciała.

Najważniejszym czynnikiem, dzięki któremu jest szansa na zminimalizowanie rozległości i ciężkości oparzeń jest szybkość reakcji i prawidłowe wykonanie zasad pierwszej pomocy.

Jak zmierzyć rozległość oparzenia?

Przeczytaj także: Jak oczyścić rany trudno gojące się z martwicy i wysięku?

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Chirurgia Plastyczna i Oparzenia”:

Zastosowanie bronchofiberoskopii w oparzeniach dróg oddechowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *